Krtek a levicová propaganda

Potřebujeme odstřelovače!

Doba, kdy jsem večerníčky považoval za vrchol dne, je už hezkých pár let pryč, a tak jistě chápete, že už mám ve znalostech jejich děje celkem mezery. Ale teď, samozřejmě díky Horstovi, se do světa animované tvorby pro děti zase dostávám a nestačím se divit…

Třeba takový Krteček. Co se pamatuji, v dětství jsem ho nějak zvlášť neobliboval (i když možná to bylo jinak, kdo ví), ale určitě mi nevadil. Donedávna jsem ho považoval za good old večerníček, podporující klasické WASP hodnoty. Ovšem včera jsem s Horstem absolvoval díl Krtek a paraplíčko a můj indikátor socialismu se varovně rozblikal…

Nepředpokládám, že jste zcela obeznámeni s dějem, takže stručné resumé: Krtek někde vysockuje rozbitý deštník, opraví si ho a pár minut s ním blbne, fajn – potud vše v pořádku. Dokonce se s jeho pomocí ubrání zlé štice, to je taky poučné, i když ochránkyním práv zvířat se z toho pravděpodobně ježí dredy na ohanbí.

Ale pozor: Štika už je pryč a krtek slyší dětské hlasy. Děti přibíhají ke stánku, kde se prodávají melouny. Každé z nich dá prodavači peníze, dostane meloun, má radost, prodavač má taky radost. Kdo radost nemá, je krtek – prodavačovi tedy ukradne nůž, ukradne mu i jeden meloun, meloun naporcuje a zdarma rozdá ostatním zvířátkům.

Prodavač si všimne, co se stalo, a domáhá se nápravy – chuligánská zvířátka jsou ovšem v přesile, smějí se mu, trefují ho peckami, házejí mu slupky pod nohy a vůbec ho všelijak zesměšňují (a dochází přitom k ničení dalších melounů). Tedy z hlediska třídního boje pravděpodobně happyend.

Nechci vznášet předčasné soudy na základě jednoho dílu, ale už teď mám pocit, že i v dílech následujících objevím něco, s čím nebudu souhlasit. Takže si skoro říkám, jestli Horsta nenechat koukat raději na něco jiného. Maně mě napadá třeba Black Hawk Down – protože Randy Shughart a Gary Gordon, snipeři z Delty, jsou určitě ztělesněním lepších hodnot.

(Mimochodem, dnes ráno jsem pod vlivem masivní reklamní kampaně uvěřil, že mám chuť na Pepsi Light. A troufám si říct, že s tím novým logem mi chutná víc. Divné, že?)

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 thoughts on “Krtek a levicová propaganda

 1. no podla tej fotky Horsta, co som tu raz zahliadol (a toho drsneho Special Forces vyrazu), je podla mna Black Hawk pre neho vhodnejsi :-)

 2. všimni si u krtka té malé bradavičky nad pravým horním rtem !

 3. AIF: mám rád lidi, kteří se mnou souhlasí:-)
  dalimil: a sakra…:-)

 4. A co teprve "Krtek a zelená hvězda" (která měla mít bezpochyby úplně jinou barvu). Bajky o krtečkovi už nikdy neboudou jako dřív! Díky, lobo! Opravdu!

 5. a co teprve "pane poďte si hrát" tam se to nespravedlnostma jenom hemží …

  Pravda, BHD je morální perla, vystřílenej MOG kvůli pár maríňákům.

  Ad kolaloka … Žetyděláš v porno pardon promo průmyslu ?

 6. F.: odhalovat nepravosti, toť můj cíl:-)
  extláča: myslím, že v Mogu odvedli hoši dobrou práci!
  Janice: o tom jsem četl, vidět to nechci:-)

 7. porodkrtek a zaječice je zcela zásadní díl ! dobrý je taky, jak se všechny zvířátka pomalují barvami, je to jako lynch na lsd. a pak velice dlouhý díl, sen chlapíka zasypaného sněhem, tam lze pro změnu spatřit jeho pýchu.

 8. lucky: už teď je mi jasné, že ten zdánlivě nevinný seriál má nějaké strašné tajemství!

 9. ucky: Ten díl se zasypaným sjíždíme. Ale přiznám se, že se mi ještě nepovedlo zaznamenat ten důvod, vždycky vidím jen fragmenty, jak procházím kolem. Nějak došel benzín, ne? Celosvětově? Holt Miller – vizionář.
  ďobo: Právě v tomhle díle běhá chlapík po přírodě úplně nahatej…to by se dalo uznat, ne?

 10. nech horsta raději koukat na nějakou fifinku :-) ….

 11. Tak tak, jediny cisty dil Krtecka je Krtecek a Kalhotky, ostatni je jen vymyvarna detskych mozku.

 12. Kdyby byl krtek opravdu komouš jaksepatří, tak sám sežere, co může, pár "promo" kousků rozdá vybraným zviřátkům (ovcím, volům), a zbytek nechá zplesnivět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>