Intelektuálně laděný víkend

Změna chvílemi k lepšímu.
Podívejte, kdybych vám tvrdil, že jsem se v pátek i včera vystříhal alkoholických nápojů, bylo by to hrubé zkreslení skutečnosti. Pravda je taková, že páteční večer jsem strávil v nejmilejším podniku, a sobotní večer dílem na bowlingu a dílem v nejmilejším podniku. Ale ani jednou jsem se neopil. Tedy, v pátek vlastně ano. Ale i tak je to pěkný úspěch.

Včera odpoledne se uskutečnila pravidelná zdravotní vycházka do lesů v okolí maloměsta – kamarád-sklář musí na příkaz své doktorky spalovat cukry a tuky a dlouhé ostré pěší túry jsou pro něj prý tím nejlepším, a já mu ochotně dělám společnost. Ostatně ani mně nějaké to spálení neuškodí, buďme upřímní.

Uprostřed vzrostlého jehličnatého lesa nás chytila nebývalá sněhová vánice, ale nám to nevadilo, ba naopak, naše fantazie to přivítala, protože takhle nějak to muselo vypadat v zimě 1944 v Ardenách, říkali jsme si. Takže po zbytek cesty jsme se pohybovali přískoky a pátravě sledovali houštiny, neskrývá-li se v nich nějaký zákeřný Sherman.

A nyní přichází ta v titulku avizovaná intelektuální část. Ježto nyní mám jen limitované finanční možnosti, nekupuji si nové knihy, ale pátrám v antikvariátech či knihovnách příbuzných a známých. Takže včera odpoledne, když jsem byl sám doma a za okny běsnily živly, posadil jsem se do pohodlného ušáku, natáhl si nohy na stoličku, rozsvítil lampu, nalil si lightku a na jeden zátah přečetl Snídani u Tiffanyho.

Vždycky jsem se trochu bál autorů, o kterých jsme se učili ve škole. Ale ukázalo se, že Truman Capote si svou slávu zaslouží. Snídani u Tiffanyho označil jakýsi dobový československý kritik za jiskřivou, a mně to docela sedí. Občasná chyba v překladu na tom nic nemění.

Protože nerad střídám autory (ostatně nerad střídám cokoliv, že), sáhl jsem krátce poté po knize Chladnokrevně. Spisovatel týž, děj a styl diametrálně odlišný. Nicméně zatím se mi líbí i to.

A nyní intelektuální část končí. V noci na dnešek se mi zdálo, že jsem zdědil hospodu i s personálem, že jsem před ní potkal Václava Vydru (proč???), že mi Karel Gott nabídl tykání (proč???), a že mě v jednom kuse zpovzdálí fotil jakýsi neodbytný paparazzi.

Takže je to se mnou zjevně zlé.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 thoughts on “Intelektuálně laděný víkend

  1. capote je skvělý, chladnokrevně mám v poličce "oblíbení autoři". s tím goťákem to ale byla dobrá noční můra, ne? ;)

  2. však jsem z toho měl skutečnou radost! jenom nějaká bába požadovala posypat jídlo křenem, a kuchař křen neměl, to bylo maličko trapné…

  3. enimen: většinou pokání přijímám s klidem, ale toto, to už je snad až příleš kruté…

  4. Akkon: ze zdi na mě tupě zíráááá po trezóóóóru čééérnááá díííra…

  5. to já nepil doopravdy, i v hospodě jsem si dal jen dvě koly

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>