Do oka ne!

Malý příběh velkého strachu

Nepovažuju se za útlocitného nebo zhýčkaného. Už od raného dětství jsem přihlížel zabíjení, vyvrhování a stahování králíků a neřekl bych, že mě to nějak pobuřovalo. Při pohledu na krev neomdlévám; jednou jsem byl přítomen i opravdu vypečenému tepennému krvácení a dominantní vzpomínka, která ve mně z té události přetrvává, je upřímný úžas nad tím, že krev z člověka může stříkat až na strop.

Ale jedna věc je pro mne tabu. Oči.

Nikdy, never ever, jsem nebyl schopen si do očí nakapat nějaký medikament. V dobách, kdy jsem byl dítě, mne při takovém úkonu muselo držet několik silných mužů a výsledek byl stejně nevalný. Dát si do oka mastičku je pro mne zhola nepředstavitelné, a nepřestávám děkovat osudu za každý den, kdy se ještě obejdu bez pomoci optika, protože nasadit si kontaktní čočky je prostě za hranicemi mých možností.

Znovu jsem si to ověřil včera – nad levým okem se mi začalo klubat krásné ječné zrnéčko, které bolí jako čert. Nalezl jsem potřebnou mast, nanesl si ji na prst, prst přiblížil k postiženému oku, zaťal zuby – a rozmazal si mast někde v dolní části čela, protože do oka si zkrátka nesáhnu. Což účinnost masti ne zcela zvyšuje, jak jistě uznáte.

Musím se tedy smířit s tím, že oko mi trochu oteklo, takže vypadám jako Ron Perlman, když se špatně vyspí. Budiž. Ovšem dnes ráno jsem zjistil, že (zřejmě pod vlivem nakumulovaného stresu nebo přechozené virózy) mi raší i opar na puse a začíná pobolívat čtyřka vlevo nahoře, v důsledku čehož vypadám jako Ron Perlman, když se špatně vyspí, dostane po hubě a projde několika stádii eboly.

Což už mi připadá pramálo přijatelné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

20 thoughts on “Do oka ne!

 1. Jsme ze stejného kmene. Jednou sem si musel asi po dobu 14 dnů mazat mast na obě spodní víčka, ovšem zevnitř. Znamenalo to odchlípnout spodní víčko, po celé délce nanést mast, která páchla tak, že i mouchy zvracely a pak oko zavřít a půl hodiny s ním mrkat, aby se mast "vsublimovala" do oka.
  Nechutné. Bez poomoci několika lidí a láhve alkoholu skoro neproveditelné.

 2. Sejra: při čtení tvého komentu mne opustil zbytek sil, co ještě mám!

 3. jsem členem téhož klubu, optiku nosím od druháku, kdy mi chatrné osvětlení a technické výkresy nahlodaly bulvy. nyní mi při approx. 10 hodinách denně u PC taky zrovna nepřispívá ke zlepšení stavu a spásná úleva v podobě něčeho jako je Visine je pro mě nesplnitelný sen a něco jako laserová operace očí něco jako utopická vize :o (

 4. eleska: 10 hodin denně u pc mám taky, ale zatím to naštěstí není moc znát:-)

 5. Ha, můj manžel reinkarnovaný zaživa. Na očíčko mu nesmějí šáhnout. Když oba (on a naše jedenapůlroční dcera) dostali zánět spojivek, dcera si po dvou dnech zvykání nechala kapat do očí bez mrknutí oka (to je teda idiom!) a značně zahanbovala svého otce rodného, který při spatření kapiček prchal z místnosti.

 6. Hlásím se do klubu! Kapky a mastičku umím, ale do oka si nesáhnu: kontaktní čočky jsem měla jednou – nasadil mi je optik a vyndat musel kolega.

 7. tak to budte radi, ze se vam do oka jeste nezapich (miniaturni) trn jako jednou mne…na ocnim jsem taky malem omdlela

 8. tak to ti při nejbližší příležitosti musím vyprávět o své oční operaci. dobrý den, bulva ven!

 9. squire: ve tvém komentáři zaznamenávám jisté pohrdání:-)
  lia: kontaktní čočka je dílo ďábla!
  L: to jsme rádi!
  partiovka: výborně, zítřejší oběd bude vhodnou příležitostí…

 10. I já se připojuji k těm, co jsou na tom stejně. Jako dítě jsem při aplikaci oční masti musel být držen čtyřmi statnými dělníky z pily a pátý mi obří svorkou držel víčko nahoře. Oční kapky kupodivu snáším bez problémů a představa kontaktních čoček je pro mě ze stejné kategorie nočních můr jako objevit se ve slávistických sprchách po prohraném utkání s Libercem.

 11. Desperádo: jsem rád, že je nás tolik! ovšem tvoje slávistická noční můra zní opravdu děsivě:-)

 12. loboTo není pohrdání, to je shovívavé pobavení. Jinak kontaktní čočky jsem nosila několik let. Nasadit to poprvé bylo pravé drama – po velkém boji a slzavém údolí jsem na místo dopravila tu levou, načež do pokoje vrazila máti a s otázkou, zda tu hodlám být celý den, mi do ruky vrazila vodítko od psa. Následná procházka po naší čtvrti, kdy jsem se víceméně spoléhala na vodicí schopnosti psa, protože maje pět dioptrií a pouze jednu čočku jsem neviděla nic, spadá spíš do žánru komedie. Ale naučit se dá všechno.

 13. Schazi ti odvaha? Snadne reseni. Proc myslis, ze se za starejch dobrejch casu pri operaci oka pouzival kokain?

 14. Máš štěstí, že ses narodil mužem a nemusíš si každý den líčit oči.

 15. squire: pokud tu procházku zaznamenaly bezpečnostní kamery, prosím o patřičný odkaz na youtube:-)
  Kakihara: jako že bych si ho vtíral do očí? :-)
  Meluzina: nemusím, ale můžu!

 16. lháři..a co ta pargánská tequila co jsme pili…

 17. nedá se nic dělat, ale můžu to pro tebe udělat, na pravou pěst kapička a mastičky a bum, očičko je promazané, bereš ? (i s narkózou :) ).
  Jinak též souhlasím s předešlými, kontaktní čočky na tě … vás, simulanti !

 18. totéž v bledě modrémje ejdnem můj známý, který to má tak, že ve chvíli, kdy už je zánět k nepřetití, tak si musí koupit nějakých těch očních kapiček asi 50 kusů, nalít to všechno do umyvadla, ponořit do toho celý obličej a mrkat očima; je to pro něj jediná cesta, jak si je nějak těmi kapičkami ošetřit

 19. baryk: paragánská tequila je jen jedna z mnoha tvých podezřelých fantazií!
  extláča: to je sice šlechetná nabídka, ale už jsem se vyléčil…
  mark: tvůj známý má styl, to se musí nechat:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>