Smutné oči hyen

Lobo mezi zviřátky.
Začněme – aby snad nedošlo k nějaké záměně významů – lingvistickým okénkem. Takže hyen je genitiv podstatného jména hyeny, zatímco hien je japonské označení pro vlaštovku. Ten rozdíl je, myslím, zřejmý.

A teď už můžeme k samotnému ději. Kamarád-sklář má přítelkyni, která dokáže čas od času obstarávat různé volné vstupenky, a na včerejšek získala čtyři lístky do pražské zoo. Jeden lístek je navíc, kdyžtak s sebou můžeš vzít nějakou kočičku, nabízel mi kamarád-sklář smskou, jako by nevěděl, že s kočičkami už jsem dávno skoncoval.

Takže turniketem zoo jsme prošli jen tři – já, kamarád-sklář a jeho přítelkyně. A i když teď možná nad takovou zábavou ohrnujete nosy, všichni jsme si to pěkně užívali – vždyť já byl v zoo naposledy asi před patnácti lety, a ostatní na tom byli podobně.

Nemá smysl tu popisovat vše krok za krokem. Takže jen to nejzajímavější – kamarád-sklář se ze všeho nejvíc těšil na hyeny, a když jsme k jejich výběhu došli, byl vysloveně fascinován a dlouhé minuty se odmítal hnout dál. Co jsem viděl smutné oči hyen, už pro mě jiné zvíře neexistuje. Představ si, mít jí doma místo psa! vykládal se zasněným úsměvem.

U žiraf vyčnívá mezi cedulkami se jmény sponzorů ta, která sděluje, že sponzorkou jedné žirafy je Diana Kobzanová. Proč žena jejích kvalit neadoptovala raději například bobra, je mi záhadou.

Naše pubertální srdéčka zajásala, když jsme nachytali pár želv při souloži a pana Želváka jsme přes sklo vydatně povzbuzovali. Zjevně se chtěl předvést, protože kmital v tempu u želv málokdy vídaném. V pavilónu velkých savců nás pobavilo, že tlustá slonice se jmenuje stejně jako jeden tlustý chlapec z maloměsta. V pavilónu goril jsem se cítil nesvůj, protože přítomná samice mě sledovala vysloveně vyzývavým pohledem. Vycejtila, kdo je vůdčí samec, prohlašoval kamarád-sklář. V jedné z voliér na mě zaútočil zákeřný ibis sklaní, ale potyčka se obešla beze ztrát. A v neposlední řadě je potřeba zaznamenat, že kamarád-sklář k sobě lákal všechna zvířata univerzálním citoslovcem hu-hu-hu-hu, vždy se stejným nulovým výsledkem.

Všichni tři jsme celou akci hodnotili jako nadmíru vydařenou a shodli se, že někdy v létě uděláme v zoo celodenní akci, protože stánky s občerstvením jsou tam skoro na každém rohu. A usilovně uvažujeme, jaké zvíře si vybereme ke sponzorování.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

26 thoughts on “Smutné oči hyen

 1. spíš jsme přemítali o něčem tak ošklivém, že to nikdo jiný nechce – zmíněný ibis skalní například.

 2. hm, my byli v zoo před rokem a půl a ty želvy jsme nachytali taky…že by jim to tak trvalo? ;)

 3. lobo: Však to byla jen základní škola, i když s RVJ. A ibisa nech být, je to posvátný pták!

 4. Rybushka: Želvy jsou zkrátka náruživé, já je totiž taky viděl v této choulostivé situaci.

 5. lobo: já bych navrhovala sponzorovat prase bradavičnaté, má také takový upřímný pohled!
  akkon: za nás se ještě říkalo RJV…
  všichni: na soulož želv se můžete jít kdykoliv podívat k Paželvovi, rád vás uvidí!!!!

 6. Huhuhu nefunguje, to se ví, normálně pomáhá Okamžitětadypřestaňlítatjaksplašenejneboažtěchytnutaktinařežutobudeškoukat! A zviřátko přiběhne jak na zavolanou…

 7. 2 fanynkatarbiky bych chtela sponzorovat ja :) hlodavci rulz… kapybara uz je trosku moc, ale ;)

 8. loar: tak všechno je jinak – my zastihli nějaký menší druh želv, cca půlmetrové…

 9. Želvy souloží pořád a samec přitom píská. Ale kdo má pak vohřejvat v mokrym písku půl roku ty vajíčka…

 10. Mně bylo při poslední návštěvě ZOO líto supa – lidi podlehli nějaké nesmyslné symbolice a nikdo ho chudáka nesponzoruje. Takže asi půjdu do supa…

 11. já sponzoruji velrybu. to je největší zvíře, ostatně stejně jako já.

 12. já tam byl asi před měsícem a nejlepší byli klokani, jednoznačně. Někdo mi ukradl krásku jménem okapia johnstoni, která tam ještě před deseti lety prokazatelně byla! :-) Hele, nevotvírali dneska ten indonéskej megapavilon? To musí bejt totiž bomba.

 13. adbar: no, teď někdy se otvírat měl, to je fakt…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>