Festival dětské písně

Neklamná znamení úpadku jsou všude kolem nás

Vlastně jsem už skoro zapomněl, že něco jako písničky pro děti existuje. Ale stačí si nějaké dítě pořídit a neúprosná skutečnost vás zasáhne do hlavy jako bumerang, vržený rukou Krokodýla Dundeeho: Něco jako písničky pro děti existuje.

Neříkám tím, že bychom se Horsta pokoušeli nějak zvlášť hudebně vzdělávat, ale i laickou úvahou jsem došel k závěru, že pouštět někomu dvouapůlletému např. black metal zřejmě není pro duševní rozvoj úplně doporučeníhodné (i když, na druhou stranu, Rammsteini se mu líbí, tak nevím…). Nicméně jedno nebo dvě cédéčka s tím typem písniček, který se zpívá v hudební výchově na prvním stupni ZŠ, doma máme.

Při jejich poslechu se mi vzácně spojily synapse a vzpomněl jsem si, jak jsme coby malí jelimánci právě o hudebce vtipně měnili texty písní a mylně si mysleli, že v davu správně zpívajících spolužáků to nebude slyšet. Jmenovitě se mi vybavil hit Červený šátečku, kolem se toč. Jednu jeho pasáž jsme tehdy upravili na „když jsem si v potoce prdel myla, hovno jsem do vody upustila“ a vydrželi jsme se tomu smát několik měsíců, což je důkazem, že doba byla zlá.

Když jsem touto vzpomínkou oblažoval F., kontrovala tím, kterak oni během hudební výchovy upravili jiný klenot dětských hitparád, Holku modrookou. Pokud vás zajímají detaily, tak vězte, že z dětských brněnských hrdel tehdy znělo hitchcockovsky temné „v potoce se voda mele, nateče ti do prdele,“ což mi také přijde jako mimořádně kvalitní upgrade.

Výlet do říše dětské hudby bych zakončil varováním, že řada písní a popěvků se dodnes hraje, ačkoliv jsou morálně zastaralé a děti si z nich nic užitečného pro život neodnesou. Příkladem může být jedna koleda (nebo co), kde mimo jiné zní „Dědečku, dědečku, koleda, dejte nám oříšek nebo dva. Nedáte-li oříšek, provrtáme kožíšek.“

Jistě sami uznáte, že je to text zpozdilý a z ekonomického hlediska naprosto nedává smysl vyvíjet jakoukoliv aktivitu kvůli jednomu nebo dvěma oříškům. Aby tedy popěvek dával smysl i dnes (a přitom zůstala zachována jeho zvukomalebnost), navrhuji slovo „oříšek“ vyměnit za slova „obří šek.“ Zní to skoro stejně, ale děti se naučí, že věci jako dědečkův život mají svou hodnotu.

A už je skoro pátek večer… Hybaj chlastat, holoto!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 thoughts on “Festival dětské písně

 1. Tak to jsme byli másla. My zpívali jenom v Tráva neroste "tramtára, po silnici jede kára" a v Pec nám spadla byl nesmrtelný verš "Strčí Gotta do kompota a už je to hotový".

 2. upravena holka modrooka se zpivala i na vlasimsku:) nad tim, co se asi musi stat, aby ji natekla voda do prdele, jsem jako maly chlapec usilovne premyslel.

 3. a což teprve rozbor textu písně, ve které se objevil regionální název pro pánský pohlavní orgán "láhor": "Vstávaj mi, láhore, už sa rozednívá…" popř. o několik slok později dívka, která "stála u studénky, ch…la do puténky: Napij sa, moj milý, šak je od panenky" (pro neznalé moravismů doporučuji konzultaci s rodilým Moravákem či jedincem s moravskými kořeny)…

  Ostatně i píseň o rychtářově studni obsahuje sloku, kde mladý muž po své vyvolené nepokrytě žádá "daj mi, milá, daj mi, už mi dlúho stojí…" a ona o sloku později odpovídá "dala bych ti dala aj sedmkrát za noc…"

  A podobných příkladů v učebnicích hudební výchovy pro ZŠ najdeme tucty!!!

 4. Desperádo, s tím láhorem je to dobrej apríl:)

  Ale jinak někdy jsou písně vážně explicitní, třeba lidová píseň, v níž panenka vyzývá šohaje, aby "jí nesel do brázdy, ale na úhor", protože "ještě nechce chovat":-D

 5. Desperádo, já tu píseň zpívám denně dceři na uspávanou. Proto vím, že verš je sice příšerně frázovaný – "vstávej mi-lá hore", ale jelikož o pouhou sloku později se zpívá "vstávej milá spíš-li", tak ti nářeční výraz láhor prostě nesežeru:)

  Hele, už jsi někdy přemýšlel, o čem vlastně pojednává text písně "napoj mi má milá mého koníčka, já ho nenapojím, já se koně bojím, že jsem maličká?"

 6. no zrovna tu píseň s tím koníčkem a tou maličkou jsem ondyno lingvisticky rozebíral a došel jsem až k bodu, kdy jsem odhalil latentní incestní a pedofilní pozadí koníčka a maličké.

  A když už jsme u toho (nemůžu si dovolit nedat sem další svou oblíbenou slovní hříčku), je zajímavé, že už i děti se učí o měkkoních v písni "Už měkkoně vyvádějí, už měkkoně sedlají…"

 7. desperádo: měkkoně neznám, to jsem nikdy neviděla:) (šťastná to žena:)))

 8. V seste tride jsme se naucili milou pisen "Na Bile hore sedlacek ore, ma hezkou dceru…" – ja na ni s..u se rymuje lepe nez puvodni mdle "dej mi ji, Boze", takze upraveny text zpivala cela trida :-)

 9. Taky se nedá než neobdivovat výdrž té milé, která "pase koně vraného zvečera do rána".

 10. V přípravném oddělení sboru Radost, kam jsem docházel, jsme zpívali písničku:

  fis cis gis dis ais
  máme doma špajz

  což někdo ze starších členů upravil na:

  fis cis gis dis ais
  máme doma aids
  aids přebývá v dírce
  házíme mu tam mince
  po naší rodince
  aby se nerozšířil

 11. Fiksu: Ovšem největší úspěch jsme s Vítkem stejně mívali s "Skal a stepí, divočinou, šla Nanynka do zééélííí…" ;-)

 12. Fiksu: Ovšem největší úspěch jsme s Vítkem stejně mívali s "Skal a stepí, divočinou, šla Nanynka do zééélííí…" ;-)

 13. Já se nestačím divit, jakou bouři vzpomínek tohle na první pohled nezajímavé téma rozpoutalo…mental note: psát hodně retro!

 14. Fiksu, o přetextovávání písní sborových mi ani nemluv. Takhle dopadl původně latinský text "Exultate iusti in Domino" v našem podání na "Sexu máme dosti i s dominou"

 15. Na děti stejně nejlíp zabírá Kašpárek v rohlíku. ;)

 16. láhorje rodný bratr lemroucha (a políbila lemroucha jeho), ale to není píseň, to jsou staré pověsti české

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>