Krvavá jatka

Návštěva kožního mlékaře
Je časné dopoledne a já v práci zadumaně hledím z okna, jako většinu dní. Mám mnoho práce: Musím promyslet nejvhodnější lokalitu, kam se s kolegy odebereme na oběd (který mi kolegové zaplatí, to je takový jejich milý zvyk). Náhle se můj telefon rozezní temnou metalovou melodií: Volá F.! Voilá!

Víš o tom, že máš jít dnes na to kožní? táže se mě tázavě F. Já samozřejmě nevím nic; až po skončení telefonátu zjišťuji, že sice mám ve svém smartphonu upomínku, ale chytře jsem si ji nastavil tak, aby se mi zobrazila 15 minut před časem, na který jsem objednán, což by mi pochopitelně nebylo k ničemu. A teď abyste se neděsili: Nemám pohlavní chorobu, nemám ani nepohlavní chorobu. Jenom některé moje pihy (odborně též znaménka) vypadají poměrně zvláštně, a tak jsem se rozhodl zbavit se případné rakoviny už v počátku.

Střihem se přenesme o pár hodin později, kdy vcházím do nablýskané čekárny. Její blyštivost má jedinou poskrvnku: Přítomnost staříka, který je navzdory letním teplotám zahalen do série baloňáků, sytě chrchlá a třese se jako jeden (již naštěstí bývalý) kolega alkoholik, když si zapomněl přinést ke svačině rum.

Trpělivě čekám, až na mě dojde řada, netrvá to dlouho. Podle rozpisu ordinačních hodin má pan doktor mít polední přestávku, ale je to zjevně úderník medicíny a nechce se ničím zdržovat – vždyť jíst se dá i při práci! Zve mne dál a během úvodního rozhovoru si maže housku máslem; klade na ni vrstvu pršutu a otevírá pytlík rozinek.

Když máme zdvořilosti za sebou, jde tvrdě na věc: Velí mi svléknout se do trenek a začne se věnovat pihám. Na každou si posvítí baterkou a dloubne do ní párátkem. Čas od času něco zabručí a nakonec mezi několika kousky housky vynese verdikt: Myslím, že je to v pořádku, ale to znaménko na stehně a to na břiše se mi nelíbí! Rovnou si lehněte vedle, budeme, a pevně sevře nůž, ještě umaštěný máslem, řezat!

Jsem z toho trochu vykulený, protože podobný vývoj věcí jsem nečekal. Hlavou mi běží historka, kterou mi vyprávěl tatínek: Před pár lety mu maloměstský endokrinolog, který právě zaskakoval za kožaře, taky něco z nohy vyřezával. A protože měl o celé věci jen mlhavé ponětí, provedl to bez umrtvení a bez servítků, a ordinaci, zacákanou krví, pak museli nechat znovu vymalovat.

Pan doktor zatím dojedl, čistí si zuby párátkem (je to TO párátko?) a se zaujetím fanouška filmů typu Hostel se přehrabuje ve skalpelech. Kapituluji a lehám si na operační lůžko. Doktor přivolává sestru, z pytlíku si vezme několik rozinek, říká teď to trochu štípne a zaboří mi skalpel do nohy. Otrlá sestra odvrací zrak, já taky – zkušený doktor mi ale zjevně první ranou přeťal nerv, a tak necítím bolest.

Slyším zvuk, jako když se vytáhne špunt z lahve, a pak šustivé pleskunutí, jak moje piha s kusem tkáně zapadla do doktorova pytlíku s rozinkami. Hergot kurva, to se mi stává pořád, mumlá si doktor do roušky a otáčí mne na záda. Jak mayský velekněz se pak nade mnou rozpřáhne a zajede mi skalpelem do břicha. Tiše heknu, tohle bolí trochu víc než to stehno. Následné šití je oproti tomu procházka rajskou zahradou. Pan doktor si pro lepší soustředění bere rozinku a znechuceně ji vyplivuje, když se ukáže, že to rozinka tak úplně není. A najednou je hotovo. Zvedám se z lůžka, pozoruji potůček krve, odtékající stružkou do odpadu, pan doktor si utírá ruce do klahot a říká, ať se na termínu vyndání stehů domluvím se sestřičkou, a taky tři dny nekoupat a žádná fyzická aktivita! Odchází se mi lehce. Aby ne, když jsem přišel o dva kusy masa o velikosti pingpongáče…

A teď vážně: Protože pravda je nudná, předchozí odstavce jsou plné lží. Pravda je jen to, že F. mi zavolala, měl jsem upomínku v telefonu, v ordinaci byl nějaký děda a pan doktor mi krátce po poledni vyříznul dvě pihy. Byl strašně milý, schopný, profesionální, nešetřil anestetiky, a tak to vůbec nebolelo. Bolet to trochu začíná teď, když to přichází k sobě. Ale mám tělo ozdobené jizvami válečníka, a válečníci nebrečí!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 thoughts on “Krvavá jatka

 1. squire: samozřejmě, ale protože to tu píšu hlavně kvůli tomu, abych jednou měl na co vzpomínat, musel jsem tam uvést pravdu – jinak bych za pár let věřil, že to skutečně bylo tak zlé…

 2. lobo: pokud na svá znamínka chceš vzpomínat, měl ses aspoň zeptat, kde budou pohřbeny a nechat jim vytesat náhrobek!

 3. A taky co kdyby potřeboval vyříznout další rozinky?! Pan dochtor si tady přečte, jakej prej je řezník a jaké má nepěkné, neracionální a taktéž krajně nehygienické stravovací návyky, a vyřízne mu za trest medicinbal!

 4. Az prodelas vyter mocove trubice, tak si budeme povidat. Jinak zdravim z Cejlonu, kemo:)

 5. škoda toho konce, vypadalo to jako (m)lékař Dan :-)

 6. psice: předpokládám, že nic menšího než Slavín nemohlo být vybráno!
  asTMA: co na těhc návycích shledáváš nepěkného, neracionálního a nehygienického?
  partiovka: nehodlám se tady stařecky trumfovat výčtem prodělaných zákroků, ale tu tebou zmíněnou radost už jsem taky okusil, kámo:-)
  squire: ne nadarmo je to přesmyčka slov alah zimer, což by se dalo vysvětlit jako velmi špatný překlad slova mešita!
  baryk: je to můj kapitán!
  lucky: to by konec musel znít "jsi zlý, mlékaři Dane!"

 7. Loboušku, rozinky rovnou z pytlíku a bez opláchnutí?! Dyť se to suší na koňskejch koblihách!

 8. buď rád, že ti je netahal laparoskopicky, tu na břiše zádama a tu na zádech pupíkem, hú-a ? anebo jako v Mogu árpídžíčkem

 9. Nemuzu….…uz nadale cist tvoje clanky na pracovnich poradach. Pry neni uplne koser, kdyz financni reditel rozpacite vypravi o nedostatecne vykonosti naseho oddeleni a propadam vybuchum smichu!

 10. Nemuzu….…uz nadale cist tvoje clanky na pracovnich poradach. Pry neni uplne koser, kdyz financni reditel rozpacite vypravi o nedostatecne vykonosti naseho oddeleni a propadam vybuchum smichu!

 11. asTMA: miluju koblihy!
  extláča: laparoskopicky, to mají mazličkové rádi! hú-a?
  Karel_Prdel: nechápu, proč váš ředitel o vaší nedostatečné výkonnosti vypráví rozpačitě…vždyť je to tak hezké téma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>