Proč močit?

Zpověď umělce

Jsem si vědom toho, že cirka polovinu mých čtenářů tvoří čtenářky, a tak začnu zeširoka. Ne snad, že bych podceňoval inteligenci těchto báječných žen, ale některé věci prostě (předpokládám) nejsou něžnějšímu pohlaví zas až tak notoricky známé.

Jde o pisoáry, ty naše mlčenlivé soudruhy. Dají se v nich totiž najít zajímavé věci. Ve snaze zamezit pomočení podlahy například mnozí provozovatelé restaurací do pisoárů instalují různá vylepšení, apelující na soutěživého ducha, jenž je vlastní všem mužům. A tak se lze setkat s tím, že uvnitř pisoáru je nalepena umělá muška nebo dokonce umělohmotná branka s míčem; smysl je samozřejmě v tom, že většina mužů neodolá a pokusí se svým proudem tento cíl zasáhnout – a tedy je mnohem menší pravděpodobnost, že dojde k již zmíněnému znečištění podlahy.

Méně sofistikovaným, ale o to častějším vylepšením pisoáru je prosté umístění dvou až tří kusů něčeho, co má být asi voňavým mýdlem a desinfekcí zároveň. Sice to rozhodně nevoní a velmi pravděpodobně ani nedesinfikuje, ale mířit se na to dá.

Ovšem pak je tu jedno opatření, které je zcela v kontradikci ke všemu již zmíněnému: Do některých pisoárů jsou instalovány jakési umělohmotné děrované podložky, někdy přímo mřížky. Nevím, co bylo příčinou jejich vzniku, ale nic pozitivního to být nemohlo. Dopadající proud moči se totiž o tento povrch tříští a všelijak odráží a věřte mi, rozhodně není dobré stát v řadě obsazených pisoárů někdy v létě, kdy máte kraťasy a sandály a cítíte, jak se na vaše nohy zleva i zprava snáší kapénková mlhovina od zuřivě se vyprazdňujících spolumočitelů.

Ale to jsme trochu zabředli do úvodu. Chtěl jsem vlastně jen říci to, že do jednoho z pisoárů v naší korporátní budově byla nainstalována také taková mřížka, s kulatými otvory. A dnes, když jsem na rozdíl od většiny jiných dní při močení nezíral tupě do zdi, ale z nějakého důvodu jsem se zadíval, co se děje dole, zjistil jsem, že odtékající kapalina je v této mřížce obohacena o zvláštní lom světla a vzniká tak vizuálně krásný (ovšem velmi rychle pomíjivý) artefakt.

Za den jsem vypil čtyři litry vody, abych to mohl vidět co nejčastěji. A ještě pořád jsem se toho nenabažil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 thoughts on “Proč močit?

 1. Váš zaměstnavatel má evidentně na starosti zdraví ledvin svých zaměstnanců, když vás tak motivuje k jejich průplachu.

 2. hmm…nejsou ty mřížky sítem na stolici? my máme taky jeden záchod na všechno!

 3. squire: ano, pracuji v osvícené společnosti!
  psice: a k čemu by, prosím tě, takový vynález byl? že by jako stolice ulpívala na sítu a tím pádem se celý pisoár rychleji ucpal? :-)

 4. lobo: že by si díky tomu nepozorní, roztržití nebo mentálně postižení uživatelé všimli, že je pisoár pouze k močení!

 5. Já měl za to, že ty sítka jsou tam na ty "voňavé" blbostičky…
  Mimochodem v Mikulově v jedné malé hospůdce svého času měli tyto blbostičky tak koncentrované, že celou naši výpravu po návštěvě toalet pálily oči :)

 6. Cirka polovině čtenářů se teď bude zdát o pánských pisoárech.

 7. houbyty sítka jsou na ledvinový písek

  btw ten efekt, nebyla to duha ?

 8. psice: tak to ano – ovšem pokud by si takoví uživatelé vůbec něčeho všimli…
  bBr: v Mikulově jsem byl asi dvakrát nebo třikrát a oči mě tam pálily vždy:-)
  baryk: to je slovo filozofa!
  Meluzina: to budou krásné a vřelé sny!
  extláča: duha to nebyla. a včera to už nefungovalo – bylo pod mrakem…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>