Dělám na sobě

I když jste lobo, máte co zlepšovat.

Jako mnoho jiných velkých intelektuálů historie, i já jsem si vědom toho, že v praktickém životě jsem takřka nepoužitelný. Ano, znám vyjmenovaná slova po B a nebojím se je použít, ovšem k čemu mi to bude, až nastane zombie apokalypsa? Pravda, mohl bych nějakého nemrtvého zkusit utlouci babykou, obyvatelem nebo obyčejem, ale spíš se bojím, že by to nevyšlo.

I zamyslel jsem se, v jaké z ryze praktických činností bych se mohl samostudiem zlepšit. Okamžitě jsem zavrhl tesařinu, zedničinu a jódlování. Jde o věci příliš nebezpečné a manipuluje se při nich s podezřelými nástroji a divnými zvuky. A pak jsem na to přišel: Inu ano, proč si nezlepšit skills v něčem tak užitečném, jako je vaření?

Výhodu jsem cítil v tom, že nějaké základy už mám. Chleba s máslem, kupříkladu, zvládnu ve většině případů vytvořit uspokojivě. Vím, jak se zapíná mikrovlnka. Po chuti poznám sůl od pepře. Bylo tedy na čem stavět.

Když jsem svůj nápad vyjevil F., byla překvapena, ale snad nikoliv nepříjemně. Jako většina budoucích slavných šéfkuchařů, i já se rozhodl začít od píky. Krájet cibuli a čistit maso, když F. vaří – a hlavně se jí dívat pod ruce a nechat si všechno vysvětlovat. Později došlo k prohození rolí. Já se potácel u sporáku a nechal si od F. dávat cenné rady co a jak. Nu, a v posledních dnech došlo i k prvním sólovým výstupům.

Nic závratně těžkého, samozřejmě. V neděli čína z vepřového, zeleniny a nudlí. A dnes karbanátky s bramborem. Tedy věci, které každý jen trochu zkušenější kuchař zvládne i ve spánku, způsobeném těžkou horečkou, objevivší se po amputaci obou rukou bez umrtvení. Ale v obou případech se to dalo sníst (dokonce se našli lidé, kteří si přidávali) a já mám ze sebe radost.

První kroky na dlouhé cestě, jejímž cílem bude michelinská hvězdička, nalepená na dveřích našeho příbytku, byly učiněny!

Otázkou ovšem zůstává, k čemu mi to vše bude při zombie apokalypse.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 thoughts on “Dělám na sobě

 1. já myslím že jsou věci, které by macho jako ty dělat neměl. A vaření mezi ně patří. co se třeba raději naučit rozebrat a složit AK-47 do půl minuty?

 2. …počkej si na svou hlavní roli, až se bude nebohá F. potácet u dělnické práce mezi bramborovýma šlupkama a ty ji budeš blahosklonně udílet cenné rady z výše svého šéfkuchařského piedestalu!

 3. Přesně vím, jak skončíš. Jednoho dne vyjdeš z italské restaurace v ČR, kde sis právě dal tortellini al pomodoro, a prohlásíš: "No, nebylo to nic moc. Když vím, že tu omáčku umím udělat lepší…" (autentická citace manželova výroku – manžel se totiž za dva měsíce pobytu v Itálii naučil obstojnou italskou kuchyni a od té doby servírovat mu něco italského je činem sebevraha – všechno strhá:))

 4. No…a o čem teď budu psát já?! Tak hezky jsem to měla v hlavě nachystaný, ale jsi holt rychlejší, jako vždy ;-)

 5. baryk: macho by se nezdržoval AK-47 a rozebíral by aspoň OT-64!
  psice: to se spíše nestane, řekl bych!
  squire: ještě je spousta zemí, kam můžeš manžela poslat…
  PedroPo: ale nejdřív ho vykostím!
  F.: jedno téma ze dvou úhlů pohledu, běžný postup:-)

 6. Doufám, že my, věrní čtenáři, budeme mít v budoucí michelinské restauraci výrazné slevy:-)

 7. Sejra: samozřejmě, stačí odrecitovat zpaměti kterýkoliv smutný příběh:-)

 8. Loboušku, sám sis vo to řek! Já a strejda Alzheimer se do toho vobujem a očekávej vbrzku vyhladovělý tlukot!

  (PedroPo už to řek, tak já jen doplním – zombíky pomeleš a pak už postup stejný jako u karbanátků, jen dej víc koření, ať přehlušíš případný pachutě.)

 9. Hm, je docela možné, že michelinská hvězdička, přilepená na dveřích Vašeho příbytku třeba odradí nemrtvé, pokoušející se při zombie apokalypse o konzumaci populace. Je také možné, že by těch hvězdiček bylo třeba více. Pak by ovšem hrozilo nebezpečí, že byste byl zaměňován za nějakého ohvězdičkovaného hlavouna armády a poté ještě rychleji a efektivněji zlikvidován.

 10. asTMA: když bude na moje dveře někdo hladově tlouci, snadno ho zaměním za zombíka a skončí v karbanátcích!
  Mark: také je ovšem možné, že s větším počtem hvězdiček by hrozila záměna za hvězdné nebe nade mnou, případně mravní zákon ve mně!

 11. Skoro jsem byl v pokušení navrhnout, abys případným zombie v sebeobraně předhodil svoje karbanátky, ale pokud si někdo i přidával, zřejmě nebudou nijak životu ani zdraví nebezpečné. Pokud tedy z dotyčných strávníků už nejsou zombie… :)

 12. právě jsem se dozvěděla novinu! gratulace převeliká!!! yeah o dad!

 13. Loboušku, nemůže být zaměněn za zombíka ten, kdo bude plynule, vkusně a s citem recitovat některej smutnej příběh! To mi neřikej! To žádnej zombík nedokáže, to přece dá rozum!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>