Muž vs. vysavač

Příběh o nenávisti
Jelikož jsem pozorovatel bystrý a všímavý, neunikla mi jedna zajímavost: Skoro každý muž má někde v sobě více či méně skrytou vášeň pro technické hračky. Lokomotiva nebo mobil, bombardér nebo pressovač, to všechno jsou prostě zajímavé věci. Ale neznám jediného dospělého muže, který by se cítil jakkoliv fascinován vysavačem.

Ba naopak. Vysavač je pro muže přirozeným nepřítelem. Ne tím nepřítelem, kterého respektujete, ale tím, jenž ve vás vzbuzuje odpor, pohrdání a nejnižší pudy.

Sledoval jsem to odmalička. Vždycky v sobotu se táta zakabonil, vytáhl náš starý vysavač ETA a pustil se do předem prohrané bitvy. A byť je to člověk po většinu času mírumilovný a vlídný, práce s vysavačem ho vždy dokázala dostat na hranici infarktu. Tak to sežer, ty sráči! volal zuřivě, když už poosmnácté přejel smítko prachu, které vysavač už poosmnácté odmítl nasát. Přístroj značky ETA byl totiž esencí socialistického výrobku, dokonce i socialistického pracovníka: Tvářil se, že pracuje, vydával u toho spoustu rámusu, ale ve skutečnosti většinou nedělal nic – a když už se náhodou k něčemu odhodlal, způsobilo to víc škody než užitku.

Jako malý chlapec jsem se rozhořčení táty podivoval, ale sotva jsem byl dost zmužilý na to, aby mi vysavač mohl být svěřen, podivovat jsem se přestal. Ne nadarmo se po vysavačích ETA pojmenovala ta teroristická skupina…

Když komunismus padl, skončila i hrůzovláda vysavače ETA v naší domácnosti. Na krátký okamžik se u nás zabydlel západní aparát značky Blizzard. Považoval jsem to za velmi nadsazené označení, ale pak jsem zjistil, že při vysávání je potřeba nohou přišlapávat koberec, aby jej Blizzard nespolkl. Přístroj nám později zabavila armáda a začala ho úspěšně testovat pro potřeby protitankového boje, víc nevím.

A teď v čase poskočíme o pár let směrem k včerejšku. Už jsme nastěhovaní v novém, ale starý byt je potřeba předat v alespoň rámcově přijatelné podobě. Takže beru náš vysavač (značku nevím, a to ho máme už asi pět let) a pouštím se do akce.

Trvá to přesně dvacet sekund, než se ve mně probudí genová výbava mého otce a začnu tu tupou věc nenávidět. Častovat těmi nejhoršími urážkami. Možná i nějaký kopanec proběhl. A to jsem, jak vám kdokoliv potvrdí, člověk mírumilovný a vlídný. Jenže pochopte – ten přístroj dělá nesmyslný kravál, zasekává se mu šňůra, nechává na koberci třetinu toho, co by měl vysát a vůbec se mě pokouší zdeptat.

A to já nesnesu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

23 thoughts on “Muž vs. vysavač

 1. Správný muž vyhodí koberce z okna, udělá dřevěné/plovoucí/různéjiné podlahy a své ženě koupí kýbl, koště a hadr a v decentní horizontální poloze ji pozoruje z gauče, kterak ona s přehledem vítězí nad bordelem na podlaze:-)

 2. Je to naopak, baskická ETA vznikla v roce 1959 a sabotážníci z Hlinska svojí skupinu pojmenovali stejně až o rok později.
  Jinak gratuluju k přestěhování ještě před Horstovou maturitou:)

 3. o protitankovém užití vysavačů byl nedávno článek v Našem Vojsku – používají se k bojovému odsávání střel (napojení přes hlaveň), nafty (přes nádrž) nebo posádky (přes poklop), a nebo za použití zpětného chodu ke vhánění bojových agens dovnitř (sarin, včely, kočičí chlupy a pod.)

 4. za top soc výrobek považuji automatickou pračku Tatramat, která rozjuchaně poskakovala po celém domě a klidně i ulici, kdyby měla delší kábl. Naši mají na památku dodnes na podlaze v koupelně několik kráterů, o nichž se většina návštěv domnívá, že jde o pozůstatky utroušených pum při náletu na Drážďany.

 5. No tak pozor!Sprievodca je napríklad fascinovaný robotickým vysávačom a dokonca mu dal aj vlastné meno! :D

 6. Janice: na modelařinu už nemám čas:-)
  Sejra: máš-li to tak, klaním se před tebou:-)
  partiovka: až někdy pojedeš kolem, zastav se!
  zcr: myslel jsem, že kočičí chlupy jsou Ženevskou konvencí zakázány, ale ve válce je zkrátka možné vše…
  psice: také jsme ji mívali. coby malý chlapec jsem si s ní dával závod na 60 metrů sprintu…
  Stopárka: a to jméno zní?

 7. máš zčásti pravdu – totiž v Ženevské konvenci jsou kočičí chlupy ošetřeny výčtem plemen, nedopatřením z něj ale vypadla mainská mývalí kočka a dvě další méně známá plemena, a jejich chlupy má teď ve výzbroji kdekdo… zlí jazykové dokonce tvrdí, že to ve skutečnosti bylo "opomenutí", nikoli opomenutí, a že za vším je mocná lobby chovatelů daných plemen, kteří si takhle zajistili stálý zdroj příjmu. Když to člověk slyší, ztrácí poslední zbytky ideálů. o_O

 8. já jsem vždy doufal, že existuje něco, co nás spojuje ! a loučím se klubovým heslem "radši vyhořet, než vysávat". (tajná varianta … Zapalte všechny byty, kde se má luxovat).

 9. extláča: Zdá se mi to nebo v poslední době z tvých komentářů odkapává hořkost, skepse někdy až nasranost?

 10. zcr: kdybych měl volit mezi kumulativní střelou a mainskou mývalí kočkou, volím střelu!
  Stopárka: hezké jméno, byť na můj vkus obsahuje moc í :-)
  extláča: tedy konečně jsme nalezli spojenou řeč!

 11. já teda osobně úplně stejně nenávidím pračky. až někdo vymyslí pračku pouze s jedním knoflíkem on-off navrhnu ho na nobelovku !

 12. 2F: však jsem to hlásil předem, pořád ležím od toho úrazu doma a srůstá mi to pomalu ! Ale náhodou tohle byl první úplně pozitivní a opravdově souhlasný komentář, prisámbu !

 13. A co tohle: Já to vyřešila paní na luxování ;-)
  Mimochodem gratulace k novému bydlení.

 14. baryk: takové pračky už se dávno vyrábějí:-)
  sweetest: paní na vysávání? to by mi doma asi neprošlo:-)

 15. sweetest: Jasně! Jakýpak copak?! Žádný úlevy!
  (lobo: pochopila jsem tvůj špatný vtip, jednou tě to slovní zahrávání zabije, uvidíš :-)

 16. lobo – v tm případě ji u nás ještě neprodávají.mám poslední dobou s nákupy dost zkušeností :-) ..

 17. update kauzy vysavač: po výměně přeplněného pytlíku funguje opět bezchybně (kdyby to tu snad četl někdo od Elektroluxu, tak odměnu za nevyžádanou reklamu na moje konto, prosím). A naše nové podlahy budou vyžadovat každodenní vysavačovou údržbu, jak se ukázalo, resp. jak nám ukazuje plazící se dcera disponující vyvinutým nůžkovým úchopem a nezměrným apetitem. Sakra, tak dlouhý komentář…měla bych se realizovat jinde…třeba u sebe.

 18. 2F: díky za situační zprávu
  2Lobo: no, tak je to jasný: Lobo, příště pořádně vyklepat přeplněný pytlík !

 19. pro svůj domov – mne a paní
  sháním přístroj s dobrým sáním
  když ten přístroj není k mání
  promění se v saň má paní

 20. extláča: to tak, ještě bych se stal znovu otcem :-)
  ďobo: toto hodnotím jako tvoje vrcholné dílo. až mne to dojalo!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>