Tyhle cykly!

A nemám na mysli televizní seriály…
Včera jsem měl rozjímavou náladu, snad proto, že jsem musel přiložit ruku k dílu a podílet se na prvním dějství předvánočního úklidu – mytí lustrů. Rodinná rada odhlasovala, že jako jediný z příbuzenstva mám dostatečně štíhlé a něžné ruce a dlouhé a šikovné prsty, takže pro sundávání všelijakých ozdobných krytů ze všech svítidel v našem bytě jsem tím nejvhodnějším.

A při tom rozjímání jsem si uvědomil, že ač nejsem ženou, můj život se odehrává ve smyčce jakýchsi více či méně pravidelných cyklů. Uvedu malý příklad: Letošní září – po měsících stagnace na všech frontách celkem přelomový měsíc. Změna zaměstnání, změna bytu, ukončení vztahu. Půjde vše takhle ruku v ruce i nadále? V lednu mám nastoupit do nové práce. V lednu už se mnou nebude bydlet tommaser, ale nahradí ho kamarád-právník. Logicky by se tedy v lednu měla vyskytnout i nějaká nová Ta, abych ukončil svůj takřka celibát poslední doby.

Dalším cyklem je období, kdy můj virtuální život je tak nějak zajímavější než ten reálný. Což o to, dnes s natáčením Koloušků jistě zase nastane pomíjivé údobí osobní slávy, ale třeba uplynulý víkend byl jasným vítězstvím virtuální reality.

Vždyť víte, jak to mám s těmi letadly. Moje radost tak skoro neznala mezí, když jsme na domácím počitadle rozchodili proslavený simulátor Il-2. Máme doma dokonce i jeho údajně o mnoho tříd lepší pokračování Forgotten Battles, ale to už je nad možnosti naší mašinky.

Nevadí, pustil jsem se do Il-2. Je léto 1941 a vy coby čerstvě vyškolený německý stíhač vyrážíte na tažení proti Veliké zemi. Ten simulátor je hodně, ale hodně realistický (jen si najděte nadšené recenze) a hodně, hodně těžký, natožpak když ho hrajete bez joysticku, jen na klávesnici.

(Jestli nemáte rádi počítačové hry nebo letadla, dál nečtěte, nemá to smysl.)

Přesto jsem nějak přežil první čtyři mise, co víc, ještě jsem Rusy připravil o jeden tank a tři náklaďáky. A přišel další let. Proplétám se mezi mraky, kochám se krajinou, a najednou jsou tu – dva těžce pancéřované Il-2 Šturmovik, doprovázené dvěmi stíhacími LaGGy. S nadšením nováčka manévruji a dostávám se za jeden ze Šturmoviků. Je to ještě verze bez zadního střelce, přibližuji se k němu asi na deset metrů. Ratatatata, moje kulomety i kanón zpívají píseň smrti, z bitevníku létají odstřelené kusy plechů, táhne za sebou nejprve bílý, pak šedý a nakonec černý kouř, jeho pilot vyskakuje. Výborně, čtyřko! volá na mě můj velitel rádiem a já freneticky křečím Abschuss, Abschuss! na celý pokoj, ať si sousedi také užijí mou radost.

Proboha, dostaňte je ode mě, pomoooc! ozývá se do změti hlasů v rádiu kolega z jednotky, kterého si opodál berou do parády ony dva LaGGy. Rychle k němu stáčím čumák, krátce střelím po jednom ze stíhačů, ale spíš ho to jen vyplaší. Druhý mi ale roste v zaměřovači a znovu mačkám spouště. Rata-klap-klap, kurva, náboje došly! Ivan má pár děr v ocasních plochách, ale jinak je v pořádku, pochopil mou situaci a začíná mi zle zatápět. Unikám s největší možnou dávkou štěstí a na letišti jsem hrdina dne.

Další den letíme postřelovat tankovou kolonu. Cestou vidím lákavý cíl – na hladině řeky se pohupuje krásná loď. Stáčím se k ní, rovnám ji do zaměřovače, dostává první dávku z kanónu, ale co to? Z její paluby se blýská strašlivým způsobem, jsem v krupobití oceli, křach, dávka do motoru, prásk, překryt kabiny se mi tříští na kusy, motor plive olej a netáhne, naštěstí jedno z našich letišť je blízko, sedám z posledních sil.

Musím přeci odpovědět! Vzlétáme útočit na ruské letiště. Jsme na dohled, vidím zaparkovaná letadla i dva startující bombardéry Pe-2. Usazuji se za jedním z nich. Zadní střelec mi posílá pozdravy, ale je nepřesný. Přibližuji se, chci mít jistý zásah. A zase: Křach, křach, zadní střelec našel mušku, pokropil mě z bezprostřední blízkosti, půlku pravého křídla mám v háji a padám jako zvadlý list. Vyskoč, čtyřko, proboha, vyskoč! ječí na mě velitel a já se asi ve třech stech metrech skutečně z letadla dostávám a otvírám padák…

Nic takhle realistického jsem ještě nehrál. To budou Vánoce!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

18 thoughts on “Tyhle cykly!

 1. ke stíhačkám toho mnoho neřeknu, ale ten leden a nová Ta se mi zdá vzhledem k načasování uvedení Koloušků do distribuce jako velmi reálný termín!!!!

 2. Mek Bílová: doufám, že budu v nějaké lichotivé póze vyveden na plakátu:-)
  akrobatka: no vida! chápavá duše, víc takových:-)

 3. V sobotu jsem se taky dělil se sousedy, ale neměli pranic pochopení….

 4. Il-2? Vyborne vzpominky: prece nebudu hledet do manualu, proste to pustim a poletim (deset minut pauza na studovani manualu), tak zakladni ovladanim mam, jdu na to (dvacet minut pauza na studovani manualu) a pak, kdyz jsem tu svini konecne dostal do vzduchu, zacal jsem sit po nasich..jo holt, letecke simulatory pro me nebudou tim pravym :) )

 5. Ad celibátjen připomínam důležitou věc, moudrost, co jsem nasbíral u filmu Samotáři. Takže samotu jsi si již vychutnal a pochopil, tak až se ta ona nová objeví, tak prvních 146 dní jen povídat… to je důležitý

 6. Wempajr: sousedi se se mnou dlouhá léta dělili o své kopulační zvuky, nemají mi co vyčítat:-)
  Mulder: a dělil ses o co? :-)
  Karl: měl by ses držet svého Sava a nepouštět se do větších akcí…
  Chosse: 146? to by šlo:-)

 7. taková menší oslava s přehledem muziky z let osdesátých :-)
  Moji sousedé se semnou taky dělili o jejich kopulační zvuky, ale už od nich slyším jen dětský pláč…od té doby žádné zvuky!!

 8. Mulder: u těch mých to bylo to samé – kopulační zvuky, pak jen dětský pláč, teď jen pláč hlavy rodiny…

 9. Lobo, neser mě, takhle si k mému výbornému volantu budu muset koupit ještě nějaký výborný joystick a na to vážně nemám prachy!!!

 10. Hans: na tenhle simulátor je prý nejlepší Sidewinder 2, ale uvidíme…

 11. Momentálně jsem proti předpokladům zcela pohlcen GTA: Los Santos na PS2, takže zatím mi to zas až tak nehrozí…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>