Ááá nádech

Cesta s Ludvíkem

Možná jste si říkali: Pročpak on nám ten lobo nepíše? Že on prochází krizí témat? Nebo pracovním peklem? Nebo klinickou smrtí? Správně jsou všechny tři možnosti, s velkým důrazem na druhou z nich: Standardní spousta práce se navýšila o předvolební zakázky a navíc monstrakci jednoho z monstrklientů, zatímco počet práceschopných členů kolektivu se vlivem ovulací a vaječníků a biologických hodin snížil na polovinu. Moje šelesty na srdci byly včera už slyšitelné pouhým uchem. Ale dnes se snad situace zlomí. Nebo já.  Tak či tak, je zde čas na malý příběh.

V autobuse z Prahy na maloměsto si přisedám ke známému. Intelektuálně disputujeme o tom či onom, a když intelektuální témata dojdou, tak se mě neopatrně zeptá, zda jsem viděl ten nový český seriál. České století nebo tak nějak, teď nevím. Jsem známý hipster bez televizní antény a bez času na české seriály, ale vybavuje se mi, že jsem na dané téma kdesi četl recenzi, tak z ní zmíním pár vět a tím považuji věc za vyřízenou.

Ne tak pán, který sedí na sedadle před námi. Neznám ho, ale  už vícekrát jsem zažil, že pocit sounáležitosti ze sdílení dopravního prostředku je u některých lidí daleko za hranicí chtěného. Inu, pán se k nám otočí a řekne: „Jestli dovolíte, pánové, já jsem to viděl a musím říct, že mě to tedy hodně, hodně naštvalo.“

Oh god.

Podívám se na hodinky a pak z okna. Na maloměsto je to ještě deset kilometrů. Deset kilometrů s recenzentem českých seriálů, to je zlé. A pán pokračuje.

„Víte, tam úplně pominuli roli, kterou měl při vzniku republiky Ludvík Svoboda! Já teď shodou okolností překládám jednu zajímavou knížku o Stalinovi, takovou kontroverzní, a on si tedy Stalin o našich legiích myslel jen to nejhorší a…“

Oh god.

Znovu hodinky a znovu okno. Jenže čas se zastavil. Co bych dal za nezávaznou debatu o seriálu, teď mne čeká cesta s alternativním amatérským historikem.

Snažím se odpoutat své astrální tělo od sedačky, ale pán má zvučný hlas,  je na své vědomosti pyšný a zjevně má radost, že může minimálně polovinu osazenstva autobusu náležitě vzdělat. Ludvík Svoboda byl totiž největší český vojevůdce od Jana Žižky, říká nám. A pak sází do placu jednu historku za druhou.

Jak za první světové války udělal Ludvík Svoboda nějaký průser, který ve výsledku vyústil ve slavné vítězství u Zborova. Jak se za druhé světové války Ludvík Svoboda přimotal k nějaké poradě u Stalina, která ve výsledku vedla k osvobození Kyjeva. Jak už coby  vetchý stařec chtěl vyhlásit válku Polsku, ale naštěstí ho stihli zastavit před budovou rozhlasu.

Historii miluju, ale ne po dlouhém pracovním dni. Navíc, jak říká známý plakát, raději knihu. Zasyčení otevírajících se dveří busu jsem už dlouho neslyšel tak rád.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 thoughts on “Ááá nádech

 1. :) maje včera strukturálně shodnou scénku, hluboce souzním a obdivuji tvoji zdrženlivost a sebeovládání, nejsem tak pevný a málem jsem cestou od vrátek ke dveřím zkopal psa, potom cestou přes kuchyň ženu a dítě (servisní technik mojí ženě řekl, že na autě něco rachtá a žena mi sdělila, že místo aby technik něco opravil vzkazuje mi, že na autě něco rachtá … křičel jsem něco ve smyslu kdo z nich je větší debil a jestli si to něco teda mám opravit sám, nebo co).

 2. No, nám se s kamarádkou takhle jednou v létě ve Žlutých lázních pozval do řeči šedesátník v bílých tangách a hacknul nám rozhovor do tématu „točil jsem s Rosenbergem a tady v tom mobilu mám důkaz“. Tak tě můžu ujistit, že jsou i horší kinematografické počiny a zaujatí amatéři v oboru…

 3. 2psice: ženy mají nevýhodu, že instinktivně se snaží vypadat hezky a některé muže to svádí k myšlence, že je to kvůli tomu, že se právě s nimi potřebují vyspat (já osobně se snažím vypadat jako masový vrah propuštěný v podmínce, užívám si zenový klid a leckdy mně i nechají sednout v metru) jo a mimochodem, ludvíka svobodu jsem zažil jako prezidenta (je to divné, ale fakt si pamatuju když ho střídal Gusta Husák) a s Rosenbergem jsem chodil do fitka (nebo on se mnou ?)

 4. extláča: pokud bych vypadala jako masový vrah v podmínce, předpokládám, že mi nedají pokoj fízlové a místo v metru budu sedět při nespravedlivém zadržení a kontrole dokladů na služebně, to si nevybereš. A když člověk vypadá zase moc chcíple, tak na tebe volaj sanitku, havrany nebo ti jehovisti nabízí poslední soud. Prostě pokud nežiješ na samotě s nejbližšími sousedy vzdálenými 100km, tak bude pořád někdo řešit, že vypadáš vždycky nějak podivně a měl by sis tudíž vyslechnout nabídku levnýho volání, dovzdělat se v historii nebo vyměnit fusekle…

 5. To bude nejake znamenie, ja som v utorok skoncil na hodinu a pol v zapche na ulici, ktora sa vola Nabrezie armadneho generala Ludvika Svobodu!

 6. extláča: ale už i mně občas sebeovládání dochází, zkrátka už nejsem nejmladší!
  psice: Žluté lázně, bílá tanga… ty máš pořádně černou duši!
  AIF: to už nemůže být náhoda. kdyby to tu četl kolega partiovka blahé paměti, tak prohlásí, že jde o další důkaz, že žijeme v simulaci
  F.: nebo nádcha! zkrátka je to země básníků :-)

 7. Což mi připomnělo situaci, kdy jsem se v městě zvaném Brno (ano, vím, že každý slušně vychovaný mladý muž jako já se takovému městu vyhne obloukem o stokilometrovém poloměru) setkal s jedincem, který mi k uvěření předkládal svou teorii o tom, že věže WTC shodili Židé a to nikoli za použití letadel, nýbrž za použití raket.

 8. Desperádo: mně zase tuhle někdo vykládal, že to prej udělali nějací alkajdové s nožíkama na řezání lepenky … taky prima WTF teorie … a pak jsem se asi před 2 lety opil se zkušeným sportovním pilotem, který se vsadil, že s trenažérem na airbus, co je tady v Praze, trefí (virtuálně) nějaký barák, celou noc s tím přistával a vzlétal kde možně po světě a dal to … no a pak se hodinu snažil, znovu a znovu trefit ten barák … a nedal to (musel jsem na smrt mojí matky přísahat, že to nikde neřeknu … no máma je už 10 let v pánu, tak co).

 9. lobo: obávám se, že nás brzy čeká ta doba, kdy nás vnitřní stres povede k tomu, že budeme nezdvořile hackovat cizí hovory … ach to stáří

 10. A další „náhoda“ je, že to na loba s psicí přichází přibližně ve stejnou dobu. Když jsem já publikovala s lobem stejně, to ještě bylo lze vysvětlit sdílením jedné domácnosti (asi jako když se spolubydlícím ženám srovnají menstruační cykly), ale WTF toto?!

 11. psice: je možné, že Ludvík Svoboda taky natáčel s Rosenbergem… jmenovalo se to Bitva u Pyjeva ! :-)

 12. Neblbni, to jsou příběhy, které by sis ani nevymyslel… Proto to za nás musejí udělat jiní. Když to čas od času zažiju, připadám si obohacená!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>