Abych nezapomněl: Děkuju Ježíškovi

Proč je dobré znát písmenka

Jak všichni víte, jsem certifikovaný knihomol. Táhne se to se mnou už od dětství a i nyní, ve věku, který by někdo se špatným smyslem pro humor mohl označit za rané stáří, stále zaujímají knížky v mém světě čestnou pozici, hned po boku mé rodiny, piva, skotské a letadel.

A protože nedávno proběhly Vánoce a moje narozeniny, zase se mi sbírka kvalitního čtiva hezky rozrostla. Trochu cítím zodpovědnost za vaše vzdělávání a duchovní růst (ostatně proto sem už tolik let píšu), takže si zahrajeme pěknou hru.

Z každé knížky, co jsem v prosinci dostal, si tady uvedeme jednu větu. Jakou? Inu, je mi 33, takže první větu či souvětí ze strany 33  Věty anglické samozřejmě přeložíme do češtiny. Třeba z toho vznikne hezký příběh…

Z tváře se mu téměř vytratil výraz a z něho samého jako by vyprchalo veškeré tělesné teplo. (Haruki Murakami: 1Q84)
„Jste opilý,“ řekla. (Simon Mawer: Dívka, která spadla z nebe)
Tak vznikla věta, co tatínek říká, když ho maminka neslyší, protože ona je slušný člověk, zatímco on je starej sprosťák, jsme v prdeli jak Baťa s dřevákma. (Jan Novák: Hic a kosa v Chicagu)
„Aby se v něm mohli prohlížet zloději,“ řekl mi vesele zeť. (Mariusz Szczygieł: Láska nebeská)
Sundal ji přímo nad plochou a trosky dopadajícího letounu narazily do stejné budovy, o kterou se otřel stroj sestřelený F/Lt. Chojnackim. (John Manrho, Ron Pütz: Operace Bodenplatte – Poslední naděje Luftwaffe)
Přiblížil jsem se se svíravým pocitem a byl jsem si podivně jistý, co to bude. (Simon Beckett: The Chemistry of Death)
„Ale jak by sis toho všiml?“ zeptal se Kaplinsky. (Jonathan F. Keiler: Upfall)

No vida. Hezký příběh nevzniknul.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 thoughts on “Abych nezapomněl: Děkuju Ježíškovi

 1. Ale začátek byl nadějný…první dvě repliky hezky navazují…a mimochodem – Murakami byl dárek k narozeninám, takže děkuj ženě, nikoli Ježíškovi (tomu děkuje za Murakamiho enimen).

 2. F.: začátek byl nadějný, ale konec o to beznadějnější!

 3. Zato navazují ty tři poslední čteno od konce, má takový výstřední literární útvar vůbec nějaké označení?

 4. psice: vida, odzadu to dává smysl skoro celé, ovšem o názvu takového útvaru bych nechtěl ani spekulovat, abych se nedozvěděl něco strašného…

 5. je zřejmě na mně, jakožto nositeli smyslu pro špatný humor, abych tento vykradačský kaleidoskopický styl pojmenoval …. co třeba …. stroboskopicky excentrická snaha vytěžit cokoliv potenciálně kladného z beznadějně pokročilého ranného stáří ?
  ;)

 6. extláča: je to zajímavý návrh, ale obávám se, že se neuchytne… a zřejmě se neuchytne ani jeho zkrácená varianta sex-s-vycopoten-klazbeporast!
  MB: nerad louskám bukvy, tak je to :-)

 7. to mi nedělej, pokusil jsem se to vyslovit a jsem teď na ambulanci otorinolaryngologie a snaží se mi uvolnit křeč v jazyce (jakzyku?)

 8. extláča: buď rád, že nejsi slepec – kdybych ti to poslal Braillovým písmem, tak ti to vykloubí rameno!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>