Bambule a to ostatní

Utrpení mladého otce

Mohl bych tu vyprávět o našem nadmíru zdařeném výletu do občerstvovny v nedaleké vesnici, ale všichni asi tak nějak tušíme, že bychom se mnoho nového nedozvěděli, a tak pro dnešek udělám výjimku a budu se věnovat něčemu, co tu již nějakou dobu nebylo. Spotřebitelským t(r)estům.

Listopad je měsícem, během kterého se tradičně pokouším obstarat všechny vánoční dárky, abych pak v prosinci mohl vrtět hlavou a s nepochopením mlaskat nad těmi, kdo s hrůzou v očích bojují o místa ve frontách na již dávno přebrané zboží. Letošní listopad nebyl výjimkou, a při jedné z naštěstí již nečetných návštěv Prahy jsem byl odhodlán věnovat krátký čas návštěvě hračkářství.

Jako vždy, měl jsem jasnou představu o tom, co chci. Světelný meč ze Star Wars a postavičky Doktorky Plyšákové a ovečky Vlnky (a běda vám, jak to někdo z vás mým dětem propálí!). A rozhodl jsem se, že poprvé v životě navštívím Hamleys – když už všude píšou, jak obří a skvělé to tam je, bude jistě nákup otázkou pikosekund, říkal jsem si.

Cha! Skutečnost je taková, že Miloš Zeman kdysi napsal knihu Jak jsem se mýlil v politice, a já bych nyní mohl bez problémů vytvořit její volné pokračování. Vězte tedy, že do Hamleys jsem poprvé (a velmi pravděpodobně naposledy) v životě vstoupil cca v polovině listopadu, ve všední den, krátce po poledni. Čekali byste tedy možná, že zde ještě nebude mnoho dětí (jsou ve škole) ani rodičů (do Vánoc je ještě dost času). Cha!

Už po vstupu jsem zakolísal, zasažen tlakovou vlnou směsice dětského smíchu, pláče a křiku, koled z rádia a nervózních rodičovských povelů. Ale zaťal jsem zuby a prodíral se přeplněnými uličkami směrem k regálům, nesoucím logo Hvězdných válek. No vida, meč tu je, přesně jak jsem předpokládal… Jen stojí o dvě stovky víc než na eshopu, kde jsem ho viděl. Podívejte, já chápu, že takhle velká prodejna něco stojí, ale dělat úplnou kavku se mi nechce. Meč odkládám, pátrám po Doktorce Plyšákové. Marně. Nakonec odchytnu prodavačku. Je extrémně milá a ochotná a příjemná, to říkám bez ironie, nikdy jsem nikoho takového v hračkářství nepotkal, ale nepotěší mne: Doktorka Plyšáková na skladu není a kdo prý ví, jestli ještě někdy bude.

Začínám to brát jako výzvu. Fajn, nebude to rychlý nákup, ale svého cíle se dobéřu! Opouštím Hamleys, a když se vzpamatuji z akustického šoku, vpotácím se do nedalekého Sparkys. No vida! Klid je tady podstatně větší. Pár lidí tu nakupuje, pár prodavaček je s nimi v kontaktu, ale všichni hovoří decentně a tlumeně. Tím ale pozitiva končí. Meč ze Star Wars je přítomen, ale za skoro stejnou cenu jako v Hamleys. A když se optám na Doktorku Plyšákovou, zatváří se první dotázaná prodavačka tak zmateně, jako kdybych po ní požadoval nějakou méně častou sexuální úsluhu. Odkáže mne na kolegyni, která je sice informovanější, ale projeví se to jenom tím, že mi potvrdí, že nic takového nemají.

Nevzdávám se snadno, a tak mě o několik minut později můžete vidět v hračkářství Bambule. Jako ve většině obchodů v Kotvě, i zde vládne klid až bohabojný. Mezi regály hraček se procházím sám, společnost by mi tu mohl dělat jen větrem od klimatizace poponášený tumbleweed – tedy taková ta trnitá koule, co znáte z westernů. Což chápu jako pozitivum. Nicméně: Meč tady stojí ještě víc než v Hamleys a Doktorka Plyšáková ani zde není přítomna.

Člověk musí umět poznat, kdy je poražen. Domů se vracím bez dárku, ale zato s pevným rozhodnutím: Na kamenné obchody se už jednou provždy vykašlat. Meč objednávám z Alzy a Doktorku Plyšákovou s Vlnkou z německého Amazonu.

A Vánoce můžou začít!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 thoughts on “Bambule a to ostatní

 1. Jsem zasažen až do nitra srdce. Dosud jsem nevěděl o Doktorce Plyšákové. Odcházím si doplnit vzdělání.

 2. Tady se člověk vždycky přiučí, co budou chtít jeho děcka za dva roky – ani já jsem neměla o doktorce Plyšákové ponětí. Ale pokud to prodavačka v akustickém šumu pochopila jako oslovení, nedivím se, že se urazila!

 3. Pche, doktorka Plyšáková… lepší je nafukovací panna !

 4. Desperádo: pak tento blog splnil své poslání!
  psice: Doktorka Plyšáková je podle mě druh kosmického trestu za to, že děti v zásadě úspěšně chráníme před Pokémony:-)
  baryk: Ale dr. Plyšáková má i ovečku!

 5. My na vánoce kašleme – lepší je slunovrat!!! To se pije medovina, jí maso a koláčky a tančí okolo ohně:-)

 6. Zajímavé a podnětné informace. Vnoučata sice ještě o tento typ dárků zájem neprojevují, ale určitě to bude cobydup.

 7. Světelným mečem Star wars včera můj pětiletý syn poklepal ročnímu batoleti co bylo u nás na návštěvě na obě ramena a prohlásil „Jmenuji tě tímto na blbce“
  Takže pozor, s barevným neonovým světlem roste i sebevědomí !

 8. Sejra: já mám Vánoce rád a nestydím se za to – jen se člověk nesmí nechat vystresovat tím, že většina lidí je vystresovaná:-) ale proti medovině, masu, koláčkům a ohni jsem nikdy nebyl!
  Milan: teď jste mi připomněl, že mne to za spoustu let bude čekat znovu, sakra:-)
  dalimil: dokud nebude za blbce prohlášen otec, budu se takovým historkám jen smát:-)

 9. Doktorka Plyšáková je ještě dobrá. Za své takřka rodičovské selhání považuju, že přes naší skoro „ekobio“ výchovu dítko píše Ježíškovi o drona, mobil a přijatelnou variantu v podobě modelové železnice za x tisíc. Pokrok nezastavíš…

 10. lobo: 2. třída. Ještě před rokem si psal Ježíškovi o špejle, Herkules, tužkové baterky a kostičku – světýlko z Lega :) )

 11. Shanti: kdepak, to za nás nebývalo, mnozí z nás neuměli ve 2. třídě ještě ani psát:-)

 12. P~O: zatím nemám odvahu si tebou doporučované dílo pustit, ale ukládám si ho – a jeho čas přijde!
  Milan: nebojte – až přijde čas, budu mít k prodeji jen lehce ohmatanou hračku za zlomek původní ceny:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>