Básníci bez vášně / Poets without passion

Kup puk!

Do restaurantu U Blva jsem včera po práci vešel s celkem jasnou vizí: Uvnitř budou upíjet pivo a panáky dva postarší štamgasti, z nichž jeden je shodou okolností mým praktickým lékařem. Číšník Eda bude znuděně bloumat lokálem a z okna vyhlížet večerní špičku. V bázni boží si dám své jedno pivko a pak počestně odejdu.

Ukázalo se, že jako vizionář bych se uživil jen s mimořádnými obtížemi. Ano, dal jsem si jedno pivo. Ano, můj praktický lékař a jeho věrný souputník u svého stolu seděli, ale tím naplněnost mé věštby skončila. Kromě nich bylo totiž v lokálu asi dvacet lidí, z nichž jsem většinu neznal (mám dokonce důvodné podezření, že jedním z nich byla dívka, nebo to alespoň byl mladík s atypicky vyvinutým hrudníkem) a židle měli postavené do půlkruhu kolem televize.

„Už vedeme dva nula,“ informoval mě číšník Eda, zatímco mi točil pepřový speciál. Moudře jsem pokýval hlavou a možná jsem vydal i nějaké pochvalné citoslovce, tím si nejsem jistý. Každopádně jsem se rozpomněl, že pravděpodobně hrajeme hokej se Slováky. Houfem sedících fans jsem se prodral k volnému stolu, postavil na něj své pivo, z tašky si vyndal rozečtené The Top Gear Years od Jeremy Clarksona a dychtivě se do nich pustil.

Už dlouho jsem se necítil takovým vyvrhelem jako v tento moment.

Ale pochopte: Na jedné straně můžu svůj vzácný volný čas trávit nasloucháním klenotům typu „Tak určitě chceme dneska vyhrát, ale každej chce vyhrát, že jo, protože všichni chceme hrát o medaile,“ zakončeným efektním vypadnutím oslintaného chrániče zubů na ledovou plochu. A na straně druhé můžu číst věty jako „There were no speed limits then, because homosexuality hadn’t been invented,“ jimiž Jeremy bůhvíproč ilustruje svůj vztah k Fordu GT40 a šedesátým letům.

Pro mě je to jasná volba. A myslím, že můj praktický lékař na mě byl pyšný.

Abych to shrnul: I marným přemítáním nad principem fungování gramofonu jsem za posledních pár dní strávil víc času než sledováním olympiády. A abych vám ušetřil čas: Ano, jsem pozér a falešný intelektuál a prd Čech.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

22 thoughts on “Básníci bez vášně / Poets without passion

 1. A navíc jsi mne tímto přístupem nakazil! Styď se!

 2. přestože se může stát, že po mém vyjádření se rozvinou složité spekulace na téma, kdo koho vlastně nakazil, kdy a v jakém pořadí, říkám otevřeně: „mám to taky tak“. Hamba sportu, kromě timbersportu. http://youtu.be/hbBZj1qOgiY?t=9m48s

 3. Olympyjáda? Co to je? Tam se ukazujou nějaký pyje?

  Mimochodem, přehled o tomhle šílenství naprosto dokonalý má moje žena – tuhle se ptala své šéfové, která umírala v několikanásobném orgasmu nad jakousi informací o jakési medaili – jestli tam taky závodí ta Hilgertová? Na tak hlubokém dně plném morálního bahna ještě nikdy nebyla:-)

 4. extláča: každý má právo na svou výjimku, ať je to timbersport nebo ženský curling!
  Sejra: pak si musíme nutně položit otázku – proč se vlastně OH pořádají, když to ani jeden ze skutečně relevantních lidí nesleduje?

 5. Milan: psali jsme zjevně ve stejnou vteřinu – ale v zásadě pro tebe platí tatáž řečnická otázka jako pro Sejra:-)

 6. Sejra: Já bych to viděla tak, že to je soutěž bohů (respektive spíš bohyně soutěží a bohové si to užívají) olympských v orálním sexu. Stejně tak by to tedy mohla být soutěž bohů v masturbaci, ale nevím, jestli bohové mají potřebu masturbovat, takže se přikláním k variantě číslo jedna.

 7. Musela jsem se ve sportu dovzdělat, protože olympiáda bohužel spadá do mé aktuální pracovní náplně. Později jsem ke své nekonečné lítosti zjistila, že místo nudných životopisů a medailopisů české olympijské výpravy stačilo zakoupit nedělní vydání Blesku, protože většina sportovních fans stejně řeší, jestli je Sáblíková spí s trenérem a Jágrovy narozeniny. Mmch, nikdy jsem při podobných sezónních výzkumech neviděla takovou zničující koncentraci hrubek, jako od začátku února. Olimpiádu asi stokrát, au au!

 8. Lobo – olympiáda se přece pořádá sama pro sebe!

  Pixie – to by bylo klání, na kterém bych možná okem spočinul, kdyby bylo vysíláno v prime time na ČT 1:-)

 9. lobo: Je otázka, jestli když to je zábava, se to dá ještě nazývat sportem.

  Sejra: Nápodobně :)

 10. Hlásím se jako další, kterýmu je Olympiáda u zadele.Nicméně jestli se v budoucnu soutěžit i ve vytrvalostní pařbě, nakouknu a zkouknu konkurenci. Do té doby mi stačí nakukovat sem ;-)

 11. psice: na olympiádě spí každý s každým, tys neviděla tohle slavné video? http://www.youtube.com/watch?v=vhKuqGyFqh8
  MB: teď ukradnu kamarádu endjimu dva jeho vtipy – tahle olympiáda je čirý sočialismus! totální Putěmkinova vesnice!
  Sejra: dobrá, chápu, ale proč to musí platit chudáci ruští oligarchové?
  pixie: určitě jsou i zábavné sporty – třeba zápasy v bahně. nebo takové to britské chytání koulejícího se sýra:-)
  Bosorka: tady se už dávno nepaří!

 12. Tak vidím, že naštěstí nejsem sám, kdo ani nezaregistroval, že se opět koná nějaká ta olympiáda. Navíc, když si vzpomínám, že – pokud si to s něčím nepletu – se nějaká snad konala před cca 6 lety (v restauraci jsem náhodně zahlédl její slavnostní zakončení). Pro učence, filosofa a východního mystika není taková událost vzrušující.

 13. Desperádo: učenec, filosof a východní mystik, to je myslím přesný popis většiny zdejšího osazenstva:-)

 14. lobo: Jak znam Sejra, tak by se mu nejspíš nelíbilo, že ho někdo rozkutálí z kopce a pak se ho snaží lapit.

 15. Učenec nejsem, filosofuji jen s medvídkem Pú a mystik jsem spíše severní, přesto, nebo snad právě proto, jsem bezpochyby relevantní. (Jste-li někdo u moře, mohl byste někdo prosím tuto krásnou, leč bezobsažnou větu napsat prstem do mokrého písku, moc prosím !)

 16. Proč vegetariánky nemají rády orální sex?
  Protože by musely přiznat, že je potěšil kus masa v puse.

 17. Už od začátku mi bylo jasné, že tady bude vyvrhelem naopak ten z falešných intelektuálů, kterého by olympiáda nedej bože zajímala, takže se hlásím do řad pokleslých konzumentů chleba a her (i když zrovna hokej jsem neviděla ani jeden) – prostě mě to baví. TV tuner, na který se normálně práší, poslední dva týdny běžel dvanáct hodin denně… zároveň se omlouvám, že oligarchové vyplýtvali milýjardy jen na mě. Jeremy je ovšem víc než důstojnou náhradou – divím se, že ještě nevyšel Wit&Wisdom of Jennifer (sic) Clarkson.

 18. Olympijáda kde nejsou Kiki a Maki není nic, na co by se dalo dívat…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>