Chvála pondělků

Jsem salát

Bývaly doby, kdy jsem měl k pondělkům poněkud rezervovaný vztah. Lépe řečeno jsem se při většině z nich toužil zabít a s sebou vzít i, jak my matematici říkáme, větší polovinu jakéhokoliv pracoviště, na kterém jsem musel pobývat. Ty doby jsou ovšem už dávno pryč a coby volnokopiník, jak by patrně termín freelancer přeložil někdo po těžkém úrazu hlavy, mám pondělky rád coby dny plné podnětů, akcí a zamyšlení.

Včerejšek například. V jedenáct dopoledne jsem za sebou už měl cestu do Prahy, Tantalova muka v zubařském křesle a cestu z Prahy. Ani jedna z těchto aktivit neslula výraznou pozitivitou, a tak jsem rád využil pozvání Pavla, mého oblíbeného číšníka z podniku U Blva, ať dorazím k němu domů, že má volno a vlastní tlačenku a tak.

Myslím, že většina z vás ještě u Pavla doma nebyla, tak vám coby zkušený harcovník rád nastíním, jak to u něj chodí. Přijdete dovnitř a dostanete facku. Ne od Pavla, ten je podobně jako já lidumilem (byť tedy, podobně jako já, hlavně v okamžicích, kdy kolem žádní lidé nejsou). Dostanete ji od sálajícího krbu, který v domě udržuje konstantní teplotu okolo 45°C; patrně aby byla žízeň.

Pavel začne dělat čaj, ale to chvíli trvá, a tak zatím dáte po panáku chuťově vybroušené slivovice ze Slovenska. Pak dostanete domácí tlačenku, kvůli jejíž dokonalosti bude potřeba vymyslet nové stupňování přídavných jmen, a slivovici i do druhé nohy, aby zábava nekulhala. Následně je čaj hotov, ale když říkám čaj, musíte to brát v trochu volnějších souvislostech. Ve skutečnosti dostanete obří hrnek, naplněný z poloviny horkou vodou, z poloviny slivovicí, trochou medu a homeopatickým množstvím čaje.

Takže čajujete. K tomu přikusujete střídavě tlačenku a uherák a, jak je mezi muži jakéhokoliv věku běžné, vedete učenou při o tom, zda pojetí času lépe definoval Hawking nebo Einstein nebo zda je to celé úplně jinak. Pak si dáte pivo a už chcete jít domů, ale Pavel nalije ještě po panáku a vyndá domácí uzené, a tak ještě hovoříte, dáte si posledního panáka a už opravdu utečete.

Najednou je krátce po poledni, vy stojíte doma, s jistým údivem zjišťujete, že vám Pavel ještě na cestu nabalil kilo tlačenky a kilo kýty z divočáka, a tak nějak tušíte, že by bylo dobré jít pracovat, ale vůbec se nemůžete rozpomenout, proč byste měli něco takového dělat.

Jak může někdo mít nerad takovéhle pondělky, to je zkrátka záhada.

Bonus: I když jsem se nerozpomněl, do práce jsem se pustil a psal a psal. A dnes při zpětném pročtení jsem dokonce uznal, že vše dává perfektní smysl.

Malus: Vyčerpán jsem usnul krátce po půlnoci. Ve 4:15 mě probudil zoufalý pláč. Trudi mi zajíkavě vypráví, že měla strašnou noční můru.

„A co to bylo za zlý sen?“
„Tati, mně se zdálo, že jsem se s tebou chtěla pomazlit. Ale když jsem tě objala, tak ses změnil na létající salát.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 thoughts on “Chvála pondělků

 1. Brr, letajici salat – to je priserna nocni mura. Veganka z ni asi nebude :-)

 2. Desperádo: kdepak, všechny riskantní scény provádím zásadně sám, obdobně jako třeba Belmondo:-)
  Milanek: pak by i ta noční můra byla k něčemu dobrá!

 3. Třeba Trudina noční můra souvisí s tím, že místo předpokládaného příchodu otce zakoplo a vlétlo domů něco zeleného a povadlého! (dost možná i zapařeného, podle té facky od krbu)

 4. Létající salát… to má z těch dnešních kreslených pohádek. Nebo z kreslených reklam.

 5. psice: kdepak, byl jsem svěží a plný energie, nejlépe bych asi sám sebe připodobnil ke kořenu ženšenu!
  Milan: spíš to chytla ve školce, stejně jako ostatní nežádoucí neduhy :-)
  Dalimil: těžko říct, patrně by začal dělat chalupu!

 6. nebylo náhodou v tlačence něco zeleného ?

 7. baryk: nee, ta tlačenka je ekvivalent růže hozené do kostela!

 8. a neříkala „salám“ ? to by do tvého uzenářského příběhu zapadlo víc (!?)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>