Crash Boom Bang

Pachatel neznámý

Akční spektákl začíná nenápadně: Poutám Horsta do jeho autosedačky, z druhé strany auta provádí F. totéž s Trudi. Parkujeme v klidné a dostatečně široké ulici uprostřed obytné zóny, je příjemný letní podvečer. O pár vteřin později je po pohodě: Na druhém konci ulice se vynoří auto, snad stará Corsa nebo Peugeot 205 nebo podobná plečka, velmi nepřiměřenou rychlostí dorazí k nám, o kousek mine F. a urazí nám zadní dveře. A nezastaví a zmizí.

Instinktivně kontroluju nejdřív rodinu, nikomu se naštěstí nic nestalo, ale na nějaké sledování espézetky a podobné Kimovy hry opravdu není čas. Pak začíná akce – vlastně ne, nezačíná. Volám policii, F. s dětmi odjede tátovým autem a já si následně cvičím trpělivost. Nečekám dlouho, snad jen hodinu a půl, uniformy jsou na místě, sepisujeme protokoly a dozvídám se, že velmi pravděpodobně se nezjistí vůbec nic.

Což jsem tak nějak očekával, ačkoliv bych byl mnohem raději, kdyby policisté křičeli do vysílaček, na silnicích se stavěly zátarasy, oblohu křižovaly vrtulníky a experti ve speciálních oblecích stírali z našeho auta stopové šupinky barvy viníkova vozidla a ukládali je do sáčků na důkazní materiál.

Náš v pořadí druhý rodinný automobil, kterému láskyplně přezdíváme Blitz der Zweite, tak své půlroční narozeniny v našem vlastnictví oslavil vskutku nedůstojně. Což je mrzuté. A mrzuté to bylo o to víc, že nám chyběly přesně dva dny do odjezdu na dovolenou.

„No, teď momentálně tady žádný náhradní vůz nemám, ale zkusím vám co nejrychleji něco sehnat,“ říká mi do telefonu pán z autosalónu, kde jsme Blitze II. pořídili. Zoufalství otevírá stavidla mé výmluvnosti, a tak se přistihnu, jak říkám „mně je jedno, co to bude, jen potřebujeme něčím odjet na dovolenou, klidně to může Dacia Logan!“

Na druhém konci drátu panuje chvíli udivené ticho, pak pán lehce dotčeně řekne „Tak moment, to zase ne – my tady prodáváme AUTA!“ Ale asi jsem ho přesvědčil, protože zanedlouho volá jeho kolega, že náhradní vůz sice není, ale že nám zapůjčí jeden předváděcí – a dostáváme nového Seata a na dovolenou můžeme odjet poměrně zvesela.

O tom, jak dovolená proběhla, si povíme třeba někdy příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 thoughts on “Crash Boom Bang

  1. Už jsem si dělal obavu, co se děje, že frekvence nových smutných příběhů takhle poklesla. Ten dnešní má každopádně aspoň pozitivní závěr. Předpokládám totiž zcela správně, že onen SEAT je model LEON, je tak?

  2. Desperádo: frekvence smutných příběhů je tristně nízká už nějakou dobu, bohužel… a zapůjčený vůz byla Ibiza ST.

  3. mne moja zena zase minuly tyzden predviedla ako pri minimalnom usili spravit co najvacsiu skodu. Vbehla na parkovisku do nejakeho kamena tak sikovne, ze jej buchol airbag. Takze bilancia je nalomena napravnica 400 eur, airbag + pasy + riadiaca jednotka dalsich cca 1000 eur, takze my tento rok dovolenkujeme doma :-D

  4. AIF: z nějakého důvodu mi to evokuje motto 112. squadrony RAF – Swift in Destruction :-)

  5. Taky se nám to stalo a belgická policie nás poučila, že vinen je vždy ten účastník dopravního provozu, který na veřejné vozovce otevře dveře. To byl teprve crash boom bang!

  6. Mek Bílová: o Belgičanech jsem si vždycky myslel to nejhorší a vidím, že jsem se nemýlil!

  7. MB: Já si právě nejsem jistá, jestli to tak není i u nás. Ale policajti nic takového neříkali a taky nevím, jak jinak upnout dítě do sedačky bez otevření dveří. Nevím, jestli dokonce ve vyhlášce není, že dítě se do auta dává VŽDY ze strany chodníku, ale když tam máš ty sedačky dvě, tak k té dál od chodníku se fakt blbě dostává. Další věc je, že teda ty dveře máš otevřít, když nic nejede, ale ono se to dost rychle mění :-)

  8. F.: když máš děti dvě, tak přikurtuješ zásadně u chodníku první, zatímco je druhé bezpečně přivázáno k pouliční lampě, aby nemohlo vběhnout do vozovky a ohrožovat dopravní provoz. Následně je třeba popojet, otočit se a zaparkovat v protisměru, aby bylo možné svázat do sedačky dítě č.2 opět od chodníku. Někdy jsem ráda, že mám ten řidičák jen jako rekvizitu pro Žmura, když si hraje na policajty.

  9. psice: pakkovat u chodníku můžeš pouze ve směru jízdy, pokud nejde o jednosměrku, takže je to trochu oříšek :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>