Digitální dekadence

Krok za krokem

Řeknu vám něco, co se o mně obecně málo ví: Můj vztah k technologiím je nejasný jak počet nemovitostí ministra Arenbergera. Nechte mě stát na letišti, nad kterým se bude prohánět či postávat F-35, a proměním se ve šťastné, spokojené a fascinovaně žvatlající dvoumetrové statné batole. Dejte mi virtuálního domácího asistenta nebo jeden z těch obskurních aparátů na streamování hudby a odměnou vám bude toliko můj opovržlivě ohrnutý spodní habsburský ret.

F. mě však zná jako nikdo jiný, a tak se i přes tuto mou duševní komplikovanost před nějakým časem odhodlala pořídit mi technologický dárek. A obdržel jsem od ní chytré hodinky.

Teď už vidím, jak se tváříte zklamaně, a říkáte si, ohó, ten náš lobo už není, čím býval! Chce nás unudit k smrti recenzí hodinek, co přijde dál? Bude tu publikovat harmonogram svozu komunálního odpadu?

A já říkám, je to tak. Tak trochu.

S mobilem jsem si hodinky cíleně nepropojil. K domácí wi-fi se připojují jen velice liknavě, tudíž předpověď počasí mi servírují cca jednou měsíčně. Trochu se předbíhají (to jsem mimochodem u nemechanických hodinek nikdy nepochopil). Ale jsou elegantní a mají řemínek z praseodymu, což od jisté doby vyžaduji. A především mi počítají kroky.

Když jsem před mnoha a mnoha lety chodil do školky, museli jsme provozovat ranní rozcvičku při poslechu gramodesky Kroky Františka Janečka. Kdyby mi v té době někdo řekl, že slovo „kroky“ jednou bude patřit do mého osobního top ten nejoblíbenějších slov, asi bych nevěděl, co si o tom myslet (už proto, že jsem tehdy neměl ponětí, co je top ten) a patrně bych si vystresovaně pomočil punčocháčky, ale to sem vlastně nepatří.

Kroky mě baví. Člověk nemusí dělat nic, jenom chodit, a protože mu na počitadle pořád něco přibývá, tak má pocit, že něco dělá. Už to je geniální koncept. Ale, jak by řekl Horst Fuchs, to samozřejmě ještě není všechno! Hodinky mě za kroky odměňují, a tomu se už vůbec nedá odolat.

Přijdu ze samoobsluhy a s čerstvě zakoupeným produktem minipivovaru se posadím ke stolu. Hodinky mi na ruce spokojeně zavrní a napíšou: „Výborně! To byla skvělá chůze!“ Když se pak od stolu konečně zvednu a přejdu se podívat, co je nového v ledničce, hodinky zavrní znovu a pochválí mě: „Dobrý!“ A když jdu večer spát a mám trochu pochybnosti, zda jsem dnes nežil nadarmo, hodinky mě upokojí: „Dnes jste byl aktivní! Splnil jste své cíle!“ a zbaví mě existenciální tísně.

Technologie jsou ovšem zrádné a platí to i pro hodinky. Jakousi souhrou kosmických náhod nastala onehdá chvíle, kdy ani jedno z dětí nebylo navzdory lockdownu doma. S F. jsme si tuto situaci vyložili jako pobídku přesně k tomu druhu aktivit, u kterého dětskou přítomnost nepotřebujete (nebo alespoň doufám, že většina z vás to tak má). Že jsem si měl hodinky raději sundat, jsem si uvědomil ve chvíli, kdy jsem se, abych tak řekl, pohyboval snad o něco zbrkleji, než je u mě zvykem. A náhle jsem na zápěstí pocítil známé zavrnění a objevil se dosud nevídaný nápis:

„Dobrý! Zpátky na trati!“

Takové ocenění jsem nečekal, a tak jsem byl vlastně potěšen. Než jsem na nápis zaostřil pečlivěji a všiml jsem si, že je doplněn obrázkem sprinterské tretry.

Co mi tím hodinky chtěly naznačit, nevím. Nebo vlastně vím, ale nevím, komu tím hodlají prospět.

Každopádně, popelnici nám vyvážejí každý druhý pátek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Digitální dekadence

 1. Nechat si kecat do životního tempa nějakou mašinou, to je zvláštní, avšak dost rozšířená forma masochismu. Já se dostal nejdál k cyklokompjůtru, a i ten skončil někde mezi štěrkem a pařezy.

 2. Tak dokud je to pozitivni…pusobiva by byla aktualizace, ktera by nesetrila motivacnimi hesly, ale kritikou!

 3. Jakožto velmi konzervativní člověk jsem si před cca rokem pořídil rovněž hodinky, leč ne ty ofíciálně chytré, naopak ty, jejichž jedinou funkcí je zobrazování aktuálního času a relaxačně hypnotizující pohyb sekundové ručičky. Působím tak trochu jako černá vrána mezi všemi milovníky technologických výkřiků a nevadí mi to.

 4. Rowdy: kdyby tvůj cyklokompjůtr mluvil takovým tím nezúčastněným, ale přesto sexy hlasem, jako to bývá ve filmech, jistě ho mezi pařezy nepohodíš! čímž bohužel nechci říci, že moje hodinky takhle mluvit dokážou :-(
  Psice: to je jasná díra na trhu! hodinky, co by říkaly „ty nulo. tohle je podle tebe nějakej výkon? jseš k smíchu!“ a místo nachozených kroků by počítaly, kolik krůčků jseš od sebevraždy!
  F.: nevypadlo, já myslím, že tady na severu se nemusíme oslovovat plnými tituly!
  Desperádo: to je samozřejmě zcela v pořádku… a bůhvíproč mi tento komentář připomněl báseň Vrána, kterou jsme kdysi složili s enimenem. a na jejíž plné zveřejnění dosud svět není připraven.

 5. Lobo: Jakožto přední lobolog (abychom si rozuměli: ne jeden z předních lobologů, nýbrž přední lobolog jako takvý) věřím, že zveřejnění básně Vrána bude tak či onak spojeno s událostí, která bude začínat na okraji lesa a v jejímž průběhu pan kamarád-sklář několikrát upadne do kómatu. O tom až někdy jindy.

 6. Desperádo: ta šance věru není malá! je potěšující mluvit se skutečným znalcem!

 7. Taky mám chytré hodinky a osobně mě zklamalo, že zmiňovaná aktivita není v seznamu cvičení (Run, Bike, Swim, Yoga atd.). Možná by se to dalo nastavit jako Cardio, ale nemám ráda polovičatá řešení!

 8. Psice: „…ktera by nesetrila motivacnimi hesly, ale kritikou!“
  Doplním – kritikou podanou se zaujetím takového toho skřítka, co obvykle skončí se skautským kloboukem na hlavě, hodnostním označením Master Gunnery Sergeanta na rukávu ve výcvikovém středisku námořní pěchoty, kde tráví dny pořváváním na míru ušitých urážek na unavené rekruty.

 9. Nenašel jsem dubnový zápis, to je nějaký apríl?

 10. galahad: v tom případě by hodinky mohly svému nositeli v rámci motivace ještě dávat dobře míněné elektrošoky!
  Shimi: jak říká staré přísloví – duben, bez blogu budem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>