Dovolená v Lipně, to zní slipně

Hrátky s čertem

Stojím uprostřed lesa a chvatně se svlékám; totéž spolu se mnou činí ještě jeden muž a dvě ženy. Neznáme se, to jen tak na okraj. Přichází myslivec a jednu z žen si odvádí s tím, že bude princezna. Přichází i obří brouk a nám třem zbylým rozdává kompletní policejní uniformy. Kdesi za kopečkem, mimo náš výhled, se hlasitě směje několik desítek dětí i dospělých.

Ne, není to bizarní sexuální sen. Jen jsme v rámci šumavské rodinné dovolené dali na Mek Bílovou*, respektive na její naléhání, že musíme navštívit aspoň jedno představení  Pohádkové rezervace v Hořicích na Šumavě. Z nabízených kusů jsme tedy náhodným výběrem zvolili Broučka Kakadíka – detektivní příběh ze světa hmyzu. Učinili jsme telefonickou reservaci. A do pohybu se daly podivuhodné věci.

Teď cítím, že je čas na vysvětlující vsuvku: Coby dítě jsem dětská divadelní představení rád neměl. A coby rodič jsem se je naučil upřímně nenávidět. Protože ve většině případů, které jsem prožil, bylo dětské divadelní představení zástěrkou pro infantilní pitvoření padesátileté omišelinované omšeliny, případně pro sbor deliricky huhlajících naturščiků s divně pomalovanými obličeji.

Má původní očekávání směrem k Pohádkové rezervaci tedy nebyla valná, jakkoliv kdykoliv jindy jsem ochoten věřit všemu, co mi Mek Bílová řekne. Ale vlastně už od telefonické reservace, kdy jsem si hezky popovídal s Karkulkou Červenou, jsem začínal tušit, že tentokrát by mohlo jít o něco trochu jiného. Něco, a zdráhám se to říci, mimo veškerou dosavadní zkušenost a skutečnost.

A už od prvních minut divadla je mi jasné, že jsem se nepletl. Jasné je mi to zejména proto, že stejně jako již zmíněné přítomné děti i dospělí, i já se takřka od začátku poměrně často směju nahlas. Taky proto, že se v tomhle divadle nesedí, ale přechází mezi jednotlivými lesními lokacemi. No a v neposlední řadě i proto, že se hraje trochu interaktivně: Netrvá dlouho, a detektiv Kolumbus neomylně vybere z publika čtyři výrazné lidské typy, které mají přijít hercům na pomoc. Čímž se vysvětluje první odstavec tohoto zápisku.

Detektiva Kolumba musím pochválit: Můj herecký rejstřík odhadl navýsost znamenitě, takže jsem kromě uniformy získal roli tupého, leč agresivního policisty Kabanose. Ve scénáři jsem měl dohromady asi čtyři věty; mým hlavním úkolem bylo především stát a šťourat obuškem do stromu a v závěrečné scéně s využitím donucovacích prostředků zajistit podezřelého. Myslím, že jsem se s tím popasoval poměrně zdatně a stal jsem se ozdobou mnoha fotografií a amatérských videozáznámů.

Takže, doporučil bych vám a vašim ratolestem do Pohádkové rezervace na divadlo jít? Odpověď zní: V žádném případě! Protože bych tam rozhodně chtěl jít ještě někdy a nestojím o to, abych kvůli vám musel čekat na představení s ještě nenaplněnou kapacitou…

——
* Na Mek Bílovou se patrně upomenou zejména ti služebně starší z vás: Byla (a stále je) skandálně krásná. Omamovala (a stále omamuje) smrtícím smyslem pro humor. Vlastnila (a stále vlastní) IQ, které si snadno můžete splést s tísňovou linkou policie. Psala (a už nepíše) blogové zkazky, které bych býval byl chtěl psát sám. A, jak se ukázalo, mohla by se obstojně živit jako kulturní referentka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 thoughts on “Dovolená v Lipně, to zní slipně

  1. herecký talent máš v sobě ještě z dob, kdy jsi točil Rosenbergem (neplést s Rosenbaumem ) :-) !

  2. baryk: točil Rosenbergem? to je nějaká nová sportovní disciplína? :-)

  3. pane Desperádo, gratuluji vám ke slovní hříčce, kterou bych býval byl chtěl vymyslet sám!

  4. Pane Lobo, děkuji za ocenění. Mé slovní hříčky vznikají za pochodu a jako reakce na určitou informaci nebo jiný vjem. Většinou bývají nepochopeny, některé žijí svým vlastním životem. Jsem rád, že jsem narazil na vzdělance, který je s to mou slovní hříčku ocenit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>