Duchovní rozměr

Údolím jarní kurýr jede k nám

Sprostě jsem zaklel, když jsem si ostrý kus plastové pečetě ze sudu zaryl pod nehet. Šlo však o poslední nepříjemný zážitek na dlouhou dobu: Kolem mne zuřilo sobotní poledne se všemi jeho aspekty, v příštích vteřinách jsem navzdory bolesti sud narazil, odtočil, okoštoval a pochválil. Jaro může začít!

To máte tak: Kolegyně v práci vítají jaro očistnými půsty a detoxikačními kúrami, protože z nějakého důvodu věří , že se jim přes rok do těla dostávají jedovaté látky a že je třeba s tím něco dělat. Kolegové se trumfují v počtu uběhnutých kilometrů, protože z nějakého důvodu věří, že jejich kloubům a kostrám rytmické natřásání prospěje. A já, já se rozhodl jaro přivítat velikonočním triatlonem.

Ne samozřejmě triatlonem klasickým, protože jeho pojetí je podle mne zcela pomýlené a už řadu dekád překonané. Lobův velikonoční triatlon (neboli , jak říká Slovník spisovné češtiny, lovetron) má sice tři části, ale oproti standardu prošly dramatickým vylepšením.

První fáze – sobota: Tiché rozjímání na zahradě, pozdrav Slunci, ekologicky šetrné trhání plevele. V praxi jsme se od tohoto ideálu odchýlili jen nepatrně: nakoupili jsme masu masa, narazili výše zmíněný sud třeboňské dvanáctky, učinili pár telefonátů – a ve výsledku se na naší zahradě sešlo 26 lidí (výjimečně nepřeháním), což bude zřejmě na dlouho nepřekonanatelný rekord.  Rád bych napsal, že se vše obešlo bez incidentů, ale to bych lhal: okolo půl sedmé někdo rozbil talíř.

Druhá fáze – neděle: Křížová cesta, vývar z kopřiv, podvečerní zamyšlení . Upínáme děti do autosedaček a vyrážíme za Lomikarem, kolegou z bývalé práce. Setkáváme se tam čtyři manželské i před Bohem dosud hřešící dvojice plus jednociferný počet potomků. Mnohem důležitější ale je, že Lomikar má rovněž v pohotovosti gril a lednici plnou zabitých prasat, kuřat a krav. A limitně se nekonečnu blížící zásoby Paulanerů. Ke cti mi slouží, že když jsme večer přijeli domů, ještě jsem dokázal zvolit správné nářadí a jít opravit plot, pochroumaný vichřicí (nebo sobotní fází, nic nelze vyloučit).

Třetí fáze – pondělí: Rozjímání, odpočinek prací, automatické kresby. Zde si dovolím pustit se na tenký led předvídání: Je mi poměrně jasné, že brzy ráno s dětmi vstanu, chopíme se pomlázek a vyrazíme do ulic. Stejně tak je mi jasné, že děti, hrající na strunu roztomilosti, si domů přinesou tucty vajec, kilogramy čokolád a dalších sladkostí a desítky kilogramů ztuženého rostlinného tuku z Polska od lidí, kterým je zatěžko koupit normální čokoládu. A stejně tak vím, že všude, kam dorazíme, mi se zlomyslným potěšením nalijí panáka fernetu nebo tuzemáku nebo pražské vodky nebo zkrátka čehokoliv, co by rozumně smýšlející mladý muž nikdy neměl pozřít.

Mým velkým cílem je vydržet cirka do oběda, abych alespoň stihl dojít k tátovi a popřát mu k narozeninám. Ale cesty osudu jsou klikaté, zejména ve spojení s ethanolem…

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 thoughts on “Duchovní rozměr

 1. je vidět, že prožíváš vcelku radostné období života ! :-) … jinak za tu sobotu dávám za 1 ! :-)

 2. Doufám, že tě děti dovedly klikatou cestou domů a nevyměnily bezvládného otce za polského ztuženého zajíce v životní velikosti u poslední tetky s otevřeným rumem od Vánoc!

 3. lepší tetka s rumem od Vánoc, než strýc s vodkou od poslední metanolové aféry …

 4. to my jsme si o svátcích zarozjímali nad jedním dokumentem, ve kterém jsi to parádně rozbalil!

 5. Mek: Lobo rozbaluje dokumenty ? von je pošťák ?

 6. baryk: já dávám jedna mínus, zbyly nám dvě panenky a spousta žeber!
  psice: spíš než zajíc byl přítomen ing. Králík…
  extláča: a to je zajímavé, na většině míst jsem opravdu dostával nějaké výpalky, které rozhodně nepocházely z produkce velkých značek:-)
  Sejra: snad proto jsem k němu nenašel cestu!
  MB, extláča: dokumenty rozbaluju zásadně v raru!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>