Idol ulice

Pácháme dobro!

Člověk bez práce má spoustu času přesně na ten typ zážitků, který se hrubě neshoduje s korporátním lifestylem a urgentními e-maily, přicházejícími v sedmnáctivteřinových intervalech. Takže za posledních pár dní jsem si dopřál výlet do nejstaršího bavorského hostince. Návštěvu a ochutnávku u neuvěřitelného německého sedlákomyslivcořezníka. Různé výjimečné pivní zážitky. Zdlouhavé procházky přes Prahu i Brdy. A taky dlouho spím. Všichni z mého okolí mi tvrdí, že vypadám nejspokojeněji za dobu, co mě znají. Ale mně je to málo. A tak jsme s F. dali dohromady ďábelský předvánoční plán.

„Tak to jsme tady ještě neměli,“ vraští čelo ochotná, leč překvapená paní na úřadě, když se pročítá naším lejstrem o záboru veřejného prostranství. „Ale je to moc hezký,“ dodá ještě. Tvrdí to i další hlasy z našeho okolí – tedy kromě těch, které náš záměr ověšují přívlastkem „takový americký.“

Nebudu vás napínat. Náš plán vycházel z premisy, že se na maloměstě skoro nic neděje. Že když se něco dít bude, tak to lidé přivítají. A že když bude do celé akce nějak zakomponován alkohol, tak to nemůže nevyjít. Pročež jsme s F. vytiskli pozvánky a jednoho dne obešli deset domů v nejbližším sousedství.

Některým sousedům jsme museli odpřisáhnout, že nejsme jehovisti. Že je nebudeme nutit ke koupi nádobí z praseodymu. Prostý fakt, že někdo něco pořádá a nabízí ostatním cokoliv zdarma, jen tak, je dnes už zkrátka podezřelý, což je poměrně smutné.

Abych byl upřímný, ještě dnes v poledne jsme byli lehce skeptičtí a v zásadě připraveni na variantu, že společenskou událost po půlhodince pro nezájem zrušíme. Území maloměsta navíc zasáhl výběžek tlakové níže ze severozápadu a přinesl s sebou něco na způsob orkánu. Ale nevzdali jsme se.

Na staré hřiště poblíž našeho domu jsme vysmýkali stůl, lavice, gril, přehrávač nacpaný vánočními songy od Sinatry a Elvise, různé pochutiny, vlastnoručně vymalovaný poutač a především várnici s deseti litry svařáku.

Oproti svým zvyklostem jsem ani nekontroloval pohyby záclon v přilehlých oknech. Jen jsem se zhluboka napil svařáku, pustil Elvise, začal grilovat kaštany – a než jsem se nadál, věci se daly do pohybu (a tím nemyslím ten rotační pohyb světa, kterýžto může po přemíře svařeného vína také nastat).

Z oněch deseti pozvaných rodin, které většinou známe jen jakž takž od vidění, jich dorazilo sedm. A zbylé tři poslaly hodnověrné omluvenky. Každý něco přinesl. A i když dnešek opravdu nebyl jedním z těch tropických dní, o nichž občas čítáváme, vydrželi jsme s horkými svařáky v rukou dvě a půl hodiny. Vypadalo to, že se lidé baví opravdu dobře; ostatně při rozchodu se nám dostalo vřelých díků a dotazů, nebude-li nějaká podobná akce i na jaře.

Mám z toho radost.

(Abychom nekončili tak sentimentálně a optimisticky, pro potřeby budoucích badatelů uvádím, že včera jsem při záchraně života cizího dítěte utrpěl středně devastační poranění ruky. Ale to se zahojí, vždycky se všechno zahojí.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 thoughts on “Idol ulice

  1. pamatuj se táto, aby z toho nebyly za rok alternativní vánoční trhy, na který(ch) se sjede celá Praha a okolní okresní města !!! sousedi tě zmydlej !

  2. Příště by to chtělo pro zachování optimální tělesné teploty sud s ohněm, jako mají černoši ve slumech a autorský rap! F. by na tu kompilaci mohla twerkovat a pokud by se tento koncept ujal, vzdávám se honoráře a rádi přijedeme i my zdaleka!

  3. extláča: a ještě by nám tady mohli postavit náplavku a po ní by jezdili hipsteři na fixkách nakupovat si bio tofu… sodoma gomora
    psice: v tom případě doufám, že se k twerkování připojíš!

  4. Zachranovat cizi dite! Kdo to kdy slysel? Horst a Trudi mohli mit o konkurenta min. Nehlede na tu ruku;)

  5. partiovka: cizí děti nevnímám jako potenciální konkurenty, ale potenciální zdroje bohatství:-)

  6. baryk: již před mnoha lety – a navíc jsem nikdy neřekl sprosté slovo!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>