Jemně MRE ho mni

Chutný pictorial

Jsem člověk zvídavý a nebojím se spojovat vysoké s nízkým. Snad i proto se stalo, že cestou z pracovního oběda v dobré restauraci (už nevím, zda jsem měl hovězí líčka na šalvěji nebo kuguára v datlích) jsem ve výloze army shopu zahlédl americké MRE. A věděl jsem, že to musím zkusit.

MRE. Meal Ready to Eat. Pytlík s velmi trvanlivým jídlem (a nejen tím), fasovaný a používaný a nenáviděný americkými vojáky ve všech bojových i mírových misích všude po světě. Chtěl jsem něco komplikovaného, a tak jsem zavrhl jídla typu nudle či tortellini. A zvolil jsem honosné Menu 8: Meatballs in Marinara Sauce.

MRE Samozřejmě, člověk by se neměl zdržovat přemítáním o nápisu na obalu, který jasně deklaruje, že toto MRE je majetkem vlády Spojených států a jeho prodej není legální. Pojďme tedy pytlík otevřít a podívat se na tu nádheru! Nejprve se z něj vyvalí vůně, kterou jsem naposledy cítil při zkoušení prastaré plynové masky během branné výchovy na prvním stupni ZŠ. A pak nepřeberné množství pytlíků a krabiček.

Po rozbaleni

Krabice s masovými kuličkami a omáčkou. Krabice s gratinovanými brambory. Pytlík s chlebem. Pytlík se sýrovou pomazánkou. Pytlík s čokoládou. Chemický pytlík. Pytlík s vitamínovým nápojem. Pytlík s taktickou lžící. Pytlík na umíchání nápojů. Pytlík s několika jinými pytlíky (Káva! Sladidlo! Sušené mléko! Sůl! Žvýkačky! Vlhčený ubrousek! Toaleťák!). Jsem u vytržení a přistupuji k prvnímu chodu: Snídaně.

Snidane

Chleba žádná sláva – ale na to, že je rok a půl starý, to zase není zlé. Sýrová pomazánka barvou a vlastně i chutí opravdu trochu připomíná čedar. Ve výsledku to vůbec nechutná tak zle, jak jsem očekával. Vitamínový nápoj vydává intenzivní pomerančovou vůni a chuťově je zcela v pořádku. Vzato kolem a kolem, naprosto akceptovatelná snídaně.

Snidane 2

Na oběd jsem mnohem zvědavější. Do chemického pytlíku zasouvám jídlo, přidávám trochu vody a vše uzavírám zpátky do papírové krabičky. Probíhá chemická reakce, která laika mého typu naprosto udivuje: Slyším hlasité škvíření, z krabičky se kouří a kuchyně se plní prapodivným odérem. Po vyklopení na talíř mám smíšené pocity: Jídlo, pravda, je na estetické úrovni šatníku dlouholeté příznivkyně KSČM. Jeho aroma je konzervátově nevábné (opět se nabízí příměr s dlouholetou příznivkyní KSČM). A navzdory bouřlivé chemické reakci je spíše vlažné než vroucí.

Obed

První ochutnání – nejsem nadšen. Ale stačí přidat půl přiloženého pytlíku se solí a najednou to chutná docela dobře. Ne tedy, že bych něco takového chtěl jíst ve sváteční dny, ale prostě porci sním poměrně s chutí. Navíc je toho docela dost – masových kuliček je v mojí porci dvacet, to vám v IKEA nedají… Zbývá se odměnit kávičkou a dezertem. Kafe je prostě instantní kafe, těžko čekat něco exkluzivního. Ale po přidání sušeného mléka a nekalorického sladidla je výsledná směs bez obtíží poživatelná. Jednou jedinkrát v životě jsem pil kávu ve Starbucks a řekl bych, že jsem tam tehdy dostal něco hodně podobného, jen to stálo čtyřistakrát víc.

Kavicka 2

Dezert, to je takříkajíc jiná káva. Na první pohled by se chtěl tvářit jako čokoládovo-oříšková energetická tyčinka. Ale nenechte se zmýlit. Je to tmavé, jsou v tom oříšky, možná opravdu i nějaké kakao, ale celkový dojem je ztuženě tukový. Žádný extrémní pamlsek to není, ale určitě vám to dodá dost energie na půlhodinovou přestřelku s Talibanem.

Dezert

Zbývají už jen žvýkačky; chutnají dobře a očekávatelně, jen nemají dlouhou výdrž a celkem brzy se rozpadnou. A to už jsem z balíčku spotřeboval vše kromě vlhčeného ubrousku a toaleťáku – o jejich využití si napíšeme snad někdy příště…

Když bych to měl uzavřít: Čekal jsem, že vám tu budu popisovat orgie jídelního hnusu. Že půjde o americký ekvivalent pliček na smetaně. Ale nestalo se, MRE Menu 8 je prostě v rámci kategorie instantních/ultratrvanlivých jídel poměrně dobrou volbou. Takže jsem vlastně zklamán – a pokud se cítíte stejně, stěžujte si v Pentagonu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové obrázky a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 thoughts on “Jemně MRE ho mni

 1. No konečně food blog ! Marinara :) , mlask …. to mají američtí marináčtí mazlíčkové obzvláště rádi. Zklamal jsi mě ovšem tím, že jsi to nepoužil až do konce, řeklo by se Smutnej příběh s otevřeným koncem … čekal jsem, že z tebe vypadne něco přirovnatelného k dlouholeté příznivkyně KSČM. No celkově, vidím to na purpurové srdce za výjimečnou odvahu v boji, přijde ti ho připnout sám Polreich. A fan klub USMC ti za pozitivní PR posílá elegantní vypalovačku s motivem „Semper fidelis“, případně „Nobody left behind“.

 2. Je to ale od těch Amíků hezké, že mají na paměti celý proces… ovšem hanebné, že nemají ani tolik slušnosti naplnit očekávání!

 3. extláča: takovou školáckou chybu bych od vás nečekal, pane extláčo! MRE jsem dojedl nezraněn, k Purpurovému srdci tedy není důvod – snad bychom se však mohli bavit o Bronzové hvězdě!
  Quanti: zkrátka klasický cimrmanovský prvek očekávání a prvek zklamání:-)

 4. Lobo: aha, tak ty máš vlastní názor !!! jsi si jistý, že už je konec ? vyšlo všechno ? nechválíš dne před večerem ? vyzkoušel jsi finální ubrousek ? víš jaký je rozdíl mezi cirkulárkou a toaletním papírem ? AHA ??? Nevíš co ?! chvilka nepozornosti a prsty jsou v prdeli, tak neodmítej, co sbor nabízí ! Happy birthday, deat Jesus ! možná by ho (PH) měli do toho potravinového balíčku rovnou přidávat … HÚA ?

 5. mam doma este neotvorene MRE Teriyaki chicken, ale je podstatne starsie ako rok a pol. K takemu experimentu ako ty, som sa zatial neodhodlal :-D

 6. Lobo: AIF jasně nastavil výzvu !
  AIF: jsi ochotný svoji lahůdku „pustit“ ve prospěch Lobova food blogu ?

 7. Lobo si ve světle, nebo spíš stínu událostí na východu zařizuje podzemní bunkr? Kdybys potřeboval nějaké teplé deky a tablety na přeměnu moči v pitnou vodu, pustím ve prospěch postapo blogu!

 8. Lobo: dodám moč ! My chceme postapo, my chceme postapo !!!

 9. Trůn pana Cuketky se povážlivě zhoupl! Ještě prosím o bližší info pro nás závisláčky – cukřík byl melasový, třtinový nebo z čiroku?

 10. chlapče drahá… měl by si přeci už dávno vědět, že za žvýkačky a čokoládu ti na dobytém území podrží každá ! takhle mrhat tím nejexkluzivnějším střelivem… :-)

 11. Baryk: chlapovi, co se cpe ze zvědavosti MRE, dá každá, ze soucitu

 12. kde přesně se to dá koupit? kolik to stojí? jakej je ten novej šulc?;)

 13. To je skvělé, obohacující, závratné – akorát pořád nevíme, jak to potom šlo s tím toaletním papírem. Jestli musel vyjít napomoc do bojové akce i ten vlhčený.

 14. Divný to sladidlo – nekalorické, jídlo má přece mezi boji dodávat energii, ne? A ne aspartamovvý srágory, co teplem navíc devalvují v ještě horší chem. sloučeninu. Odvahu ti fakt nelze upřít, kor když máš na výběr. Ta žvejkačka byla asi samorozpadávající, abypodle ní nebyli vystopovávatelní, amíci.

 15. AIF: just do it!
  psice, extláča: postapo je nuda, teď frčí preapo!
  MB: především to jistojistě nebyl cukřík ale nějaký vedlejší produkt z výroby Agent Orange:-)
  baryk: trochu si myslím, že k případnému násilnému podržení stačí i běžná munice, ovšem nevím to jistě, nejsem expert!
  Anonymní: koupit lze třeba zde: http://www.marines-shop.com/cs/potravinove-davky/271-potravinove-davky-mre-meal-ready-to-eat.html – a novej Šulc je ve skutečnosti už docela starej, ovšem na jeho kvalitách to nic nemění. asi jsem od něj nečetl nic špatného.
  Liška: tento toaletní papír si schovávám na houbařskou sezónu!
  Bosorka: asi je instakáva tak energeticky bohatá, že další obohacení by z ní udělalo něco mimo lidskou představivost:-)
  psice: to se pozná maminka na rodičovské dovolené – má spoustu času prolézat obskurní weby a hledat obskurní věci:-)

 16. Lobo: mně to teprve teďka došlo, no ale že mi to trvalo !!! ty se prostě jen chystáš na to co se bude dít, až vítr zavane od Krymu …. a držíš se hesla „vždy připraven“, mmmm paprsek chválí … kde se to dá koupit ? vlastně já to nepotřebuju, Drahá právě zdola volá „Mýl redy to ýt“, tak já jdu trénovat na vlastním hřišti, drž mi palec !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>