Jsem laskavý bůh

Ještě trochu deště?

Určitě jste si všimli, že jsou mezi námi lidé s výjimečnými schopnostmi. Lidé, kteří dokážou správně a napoprvé vyplnit daňové přiznání. Nebo udělat výmyk. Nebo dokonce zvládnout obojí najednou. A pak jsou tu lidé se schopnostmi nadpřirozenými. Můj kamarád Lomikar, například. Kromě nelidské flatulence je pozoruhodný i svou schopností přivolat déšť. Kdykoliv na zahradu vytáhne gril, můžete se vsadit, že do dvaceti minut se zformuje náhlý výběžek tlakové níže ze severozápadu a v Klementinu začnou s povzdechem přepisovat historické tabulky teplotních minim a srážkových rekordů.

Komické v případě kamaráda Lomikara je i to, že civilním povoláním je automobilový novinář – tedy člověk placený za to, že si vozí zadek v nových autech a pak píše, že mají příliš tuhé řízení, vysokou hladinu aerodynamického hluku a interiér plný laciných plastů. Zkoušená nová auta samozřejmě musí i fotit – a stejně jako v případě vytažení grilu, i tato činnost přivábí dešťové mraky naprosto spolehlivě. Čím hezčí auto navíc Lomikar k recenzování dostane, k tím ničivějším výsledkům to vede. A jestli mě podezíráte z blábolivého pábení, tak na svou obranu uvedu jen tolik, že v květnu 2010 Lomikar plánoval focení nového Porsche poblíž moravských Troubek.

Nejsem člověk závistivý, ale vždy mě trochu mrzelo, že mou jedinou – a to ještě diskutabilně využitelnou – superschopností je dovednost tvořit dlouhé texty o ničem. Ale pak mě kousnul ten radioaktivní pavouk* a již příštího rána se začaly dít věci.

„Umím ovládat počasí. Stejně jako Lomikar, možná i lépe,“ řekl jsem F. při snídani. F. pokrčila rameny, protože život se mnou ji již odnaučil divit se čemukoliv. „Už tři dny prší,“ pokračoval jsem. „Vsaď se, že jakmile si koupíme sud na dešťovou vodu, pršet přestane.“

F. se tomu zasmála nebo možná ne, to pro příběh není důležité. Důležité je, že i dalších pět či šest dní u nás pršelo takřka nepřetržitě. A že každý den jsem svou nabídku opakoval, až jí i F. začínala pozvolna věřit. A pak jsme si konečně udělali dlouho odkládaný výlet a navzdory přívalovému dešti vyjeli do obchodu s divnými věcmi a sud na dešťovou vodu zde zakoupili.

Už když jsem ho nesl do auta, zdálo se mi, že oblačnost se trhá. O deset minut později, když jsme sud dovedně instalovali pod okap, dopadla s omluvným plesknutím na naši terasu poslední osamělá kapka. A od té doby, přátelé, nic, nic, absolutní Súdán. Jestli nám do sudu nespadla sousedovic kočka, je zcela prázdný a zcela prázdným zůstane. Alespoň do doby, než cena deště vystoupá natolik, abych byl za nedrobnou úplatu ochoten o odstranění sudu uvažovat.

A teď z jiného sudu: Protože jsem člověk přemýšlivý, nedávno jsem si uvědomil, že když v poměrně nudném slovním spojení „valit bulvy“ prohodíte první písmena, získáte slovní spojení mnohem atraktivnější… Jak říkám, jsem laskavý.

*Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru k tomu dodává: Pavouk podle všeho radioaktivní nebyl a autora tohoto blogu nekousl, toliko zhynul pod jeho pantoflem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 thoughts on “Jsem laskavý bůh

  1. Ja jen nechapu, proc si lidi porizuji takovy divny veci, vedomi si svych schopnosti. Napriklad. Kousek od nas je cinzak, v jehoz prizemnim okne je vylepena velka cedule: NEPOKLADAT ZADNE REKLAMY A KAMENY. V souladu s tvou teorii je parapet pochopotelne zaskladany nejen otravnymi tiskovinami, ale i vezickou z kamenu od nahodnych kolemjdoucich jako hrebenova vyhlidka na Chopoku. Proc si proboha pan domaci nepoprosi aspon o to, aby jim tam lidi nedavali drobny, nebo cokoladu?

  2. Psice: zjevně tam bydlí sběratel letáků a minerálů!
    všichni ostatní: tak člověk si odjede na týden na dovolenou a rázem všichni, krom věrné Psice, přestávají komentovat? to tedy ne, holoto! už jsem zpátky a tady bude pořádek!

  3. Jsem výjimečný člověk na druhou, protože jsme nejen daňové přiznání vyplnil, ale ještě mi vrátili peníze. A byť to bylo pouhých asi 780 Kč, potěšilo to:-)

  4. Krasa. Pripomnel jste mi Boha deste – ridice nakladaku – povidka od Bradburyho. Doufam ze jsem nezkomolila. Rada vas ctu. Mejte se hezky. R.

  5. Sejra: jestli to bylo bez výmyku, tak to neplatí a částku musíš vrátit, číslo účtu ti pošlu :-)
    Radka P.: díky, díky – a hezky se mám pořád, to je můj modus operandi!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>