Malý krámek hrůz

Marka Ebena odkládám na neurčito

Nedávno jsem se v práci vzdálil z kanceláře za jedním z těch temných účelů, za nimiž se výkonní ředitelé vzdálívávají. A nechápu, proč mi word toto pěkné slovo podtrhává hnusnou červenou vlnovkou. Každopádně, když jsem se do kanceláře vracel, zřejmě jsem málo dupal nebo málo kašlal, protože když jsem stanul ve dveřích, zjevil se mi obraz apokalypsy – respektive obraz dvou modrých bagančat na pozadí barvy kočičích chcán, a uvědomil jsem si krutou pravdu: Tento svěží blogísek čtou i moje podřízené.

Těžko je za to vinit – neustále se snažím z nich vychovat lepší jedince, a čím jiným toho dosíci než kvalitní literaturou? Jen mne trochu zaráží, že jedinou osobou na našem pracovišti, která Smutnej příběh nečte, je zřejmě ta kulhavá svačinářka z chráněné dílny, zaměstnaná kvůli daňovým úlevám. A to jen z toho důvodu, že kulhavou svačinářku z chráněné dílny u nás doposud nemáme. Vsadím se, že dva dny poté, co ji přibereme do kolektivu, bude někde louskat moje zápisky z dubna 2004 a zapomene mi kvůli tomu včas přinést bagetu s tulením carpacciem.

Ale mne to netrápí. Trápí mne jiné věci. Třeba moje kniha.

Po nadějných prvních týdnech psaní se věci zvrtly. Desítky stran již napsaného textu po sobě pročítám se štítivou nechutí. Co to psalo za duševního ubožáka? ptám se sám sebe. Proč je hlavní hrdina tak zoufale nesympatický? Proč vedlejší postavy svou schopností vést zajímavý dialog připomínají fanoušky národní házené? Kam se poděla moje schopnost odlišit téma a réma? Takové a další otázky vyvstávají před mým ztrápeným vnitřním zrakem.

Aby toho nebylo málo, začínám pohrdat i celou kdysi tak pracně vypracovanou zápletkou. V mysli mi navíc před usínáním rotují další a další nápady a už nyní nosím v hlavě tři až čtyři další knihy ve stadiu značné rozpracovanosti – a pochopitelně mi všechny přijdou mnohem nadějnější než ta rozepsaná.

Ovšem nechci, aby to vypadalo, že si stěžuji. Stěžovat si budu až tehdy, co se kousnu, tu rozepsanou slátaninu dokončím, prodám práva na její filmové zpracování Jerrymu Bruckheimerovi a pak zjistím, že Steven Spielberg mi chtěl nabídnout o nulu víc.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

25 thoughts on “Malý krámek hrůz

 1. Už měla být na vánočním trhu!
  Pod stromečkem je jasně ohraničený prostor zející prázdnotou, kde chybí Lobouškova kníha!

 2. Zápletka s kulhavou svačinářkou z chráněné dílny, počatou nechráněným stykem za bezhvězdné noci je vrcholem dnešního příběhu.

 3. asTMA: a nechceš si prostě vytisknout a svázat vlastnoručně vybrané příspěvky? rád ti je podepíšu:-)
  Desperádo: schopnost některých čtenářů dosazovat do mých slov vlastní významy mne nepřestává udivovat. a ano, mezi tyto čtenáře patříte i vy!

 4. chacha do této fáze jsem se taky dostala. chce to víc alkoholu při psaní, postavy a dialogy budou barevnější ;-)

 5. Lobo: ano ano, pod nohou mého pracovního stolu je jasně ohraničený prostor zející prázdnotou, kde chybí Lobouškova kníha! (volná parafráze, aby sis nestěžoval, že komolíme jenom tvoje texty). Jinak se ten můj stůl kývá jako tvoje pracně vysoustružená zápletka. Myslím, že nápad vytisknout tvoje příspěvky (včetně komentářů pochopitelně, nebuďme skromní), vlastnoručně je podepsat a nechat je dražit je ten nejlepší byznys plán, co tě mohl napadnout. Věř tomu, že řada režisérů doma i tam venku se o ně popere, jako o studnici žertů, špílců a situací, která nemá dno.

 6. p.s. chce to škyt eěšťvíc škyt, pořád z tý fáze škyt nevycházím

 7. Pane Lobo, za to mohou volné asociace odvíjející se právě od chráněné dílny. A nyní otázka pro dnešní den: Může krámek hrůz být domovem můz?

 8. čas začít psát podrobné charakteristiky jednotlivých členů kanceláře!

 9. Mne by, stejně jako Psici zajímalo, kdo v modrých botách a kočičích snad chcankách se objevil v kanceláři.

 10. 2all: neodpovídá, v kanclu se prolomily ledy a chlastaj, a chlastaj, a chlastaj. Horstova matko, nečekej dnes Loba na večeři, dneska se to asi vymklo. Lobo, pamatuj na pana Lesíka, vytyč si cíl (dorazit dnes domů) a drž se ho !!!

 11. Desperádo: může Krámek hrůz být jednotným číslem od Hrozný krámy ? Našli bychom Hrozný krámy těsně vedle Masných krámů ? Tolik otázek !

 12. MB: více alkoholu? moc tomu nevěřím, ale znamenám si :-)
  extláča: studnice žertů a špílců, to zní jako něco od moudrého klauna – jsem znechucen! a navíc dnes hákuji z domova, pouze tolik ke tvé smyšlence…
  Desperádo: co krámkem hrůz zoveme, pod jiným jménem vonělo by stejně!
  psice: ty jsou již dávno sepsány coby součást pracovních posudků:-)
  Sejra: nikdo! tento blog!

 13. Jééé, tak já to čtu až dnes odpoledne. A pro extláču: Nejsi daleko od pravdy, dnes mají opravdu vánoční večírek. Doufám, že podřízené mají nadrceno To nejlepší z moudrého klauna a bude se veřejně citovat. Ale zas ne tak moc, aby se to citování nezvrhlo jako tenkrát se mnou.

 14. Moudrý klaun mi evokuje představu příšery od Stephena Kinga, která nepřestajně trousí nevyžádaná moudra. Krámek hrůz je pak nabízí vytištěná na laciných hrníčcích zdobených zlatem a růžičkami…

 15. Janice Palice uhodila, slovy klasika, hlavičkou o hřebíček. Krámek hrůz by se vyjímal na Kampě, kde údajně žil zakladatel českého moudrého klaunství.

 16. Já mám pocit, že moudré klaunství se stalo českým národním sportem.

 17. Teorie pt.Mekbílové mi přijde zcestná. Jako čtenář preferuji pro dosažení barevnějších dialogů konzumaci vlastní, autorova je mi, vetšinou, zcela ukradená.

 18. Lucky,
  z toho vyplývá, že děti by se měly naučit napřed chlastat a pak teprve číst.

  Já blbec se naučila číst sama v pěti letech a chlastání se snažím od té doby dohánět, jak jen to jde.

 19. Liško, jsme na tom podobně. Číst jsem se naučil už ve školce a chlastání už v životě nedoženu. Na ty, co chlastají první ligu, můžu koukat jen se závistí. Sám jsem se dostal leda tak na úroveň nižší krajské třídy.

 20. Desperádo,
  aa – to by vysvětlovalo tvou náklonnost k filmu Okresní přebor, o které píšeš na blogu.
  Na zdraví!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>