Mikulášovy patálie

O jednoho víc

Lhostejno, zda šlo o produkt pečlivého plánování nebo následek jedné z těch situací, kdy roztoužený pár ani po řadě společných let neudrží své touhy na uzdě (či na uzdičce). Jisté je jen to, že naši kamarádi Petzka a Evžen Huml opět přispěli k demografickému zvratu a množinu svých potomků o polovinu zvýšili. A že jsme tedy byli přímo povinováni malého tajemného Em zapít, k čemuž došlo stylově v jednom z lokálních pivovarů nedaleko.

„Máme jedenáctku, nakuřovanou dvanáctku, polotmavou třináctku a patnáctku,“ představuje mi servírka jízdní řád večera poté, co jsme dorazili na místo činu. Jsem překvapen a neskrývám to. „Nakuřovanou? Jako že fakt Rauchbier?“ Číšnice se ovšem na tenký konverzační led nepouští, prý mi vše vysvětlí pan majitel. Nicméně nakuřovanou nabídku poměrně přesvědčivě zopakuje i dalším příchozím.

Asi tak o dvě minuty později je záhada vyřešena, když nám pan majitel vysvětlí, že dvanáctka je toliko extra chmelená – a je zjevné, že se tedy slečna číšnice patrně freudisticky zmýlila. Což jí těžko může někdo dávat za vinu, uvědomíme-li si, že absolutní většina z přítomných mužů byla od rachitického ideálu módních mužských magazínů na hony vzdálena. Ba naopak – jsem si poměrně jistý, že jsem nebyl nejvyšší ani nejtěžší ze všech přítomných; ve společnosti policistů a hokejových trenérů to už tak chodívá.

Zapíjení syna v pivovaře se ukáže jako vynikající strategický tah. Když se s přispěním různých hruškovic a slivovic dostane zábava přesně do toho bodu, kdy začíná hrozit nějaké kataklyzma, vše se hezky rozvolní prohlídkou pivovaru i s přednáškou přímo od majitele – takže nabereme síly a nerozhodí nás ani předpůlnoční bizarní scéna, kdy naši uzavřenou společnost dočasně infiltruje místní playboy, rozeznatelný zejména díky fotbalistickému účesu, a pokouší se naše ženy nalákat na to, že v Dominikálních Pasekách právě teď vrcholí taneční zábava, kam by byla škoda s ním nejet.

Pokud se dobře pamatuji, dámské společnosti se onen dobrý muž v našem salónku nedočkal. Po několika vteřinách šokovaného ticha, jež po jeho nabídce následovaly, mu kamarád Kosárek doporučil, aby si, cituji, „šel masírovat hrázdičku,“ což bylo natolik mirkodušínovské, že ohromený playboy paralyzovaně a s omluvami vycouval a na zábavu patrně odjel sám a zahořklý.

Když jsem pak na cestě domů v brzkých ranních hodinách z předního sedadla znepokojeně sledoval, jak naše taxikářka dovedně a bez zbytečného brzdění kličkuje mezi hejny jelenců viržinských, tupě postávajících na různých místech venkovských vozovek, musel jsem si přiznat, že jsem trochu, jak by řekla ona číšnice, nakouřený.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Mikulášovy patálie

 1. Jo – oslava, i to je důvod, proč mít děti.
  Čím víc, tím líp.
  Ty děti pak maj taky děti a to se jeden naoslavuje…!

 2. Já se důvodně domnívám, že v pivovaru se vyplatí posedět i bez záminky zapíjet čísi bábetko:-)

 3. Milan: ano, je to věčný koloběh společenských povinností, ale já se vždycky k povinnostem stavěl čelem! a k pivinnostem taky:-)
  Sejra: pod to se samozřejmě podepíšu, ale i tak je každá záminka dobrá!

 4. Každý důvod k pivnímu posezení je dobrý, jak říkají někteří klasici, například já. V této souvislosti si uvědomuji, že při svém posledním pivním posezení s lidmi různých věkových i sociálních kategorií šlo vlastně o oslavu narození čtyř malých koťátek kočce majitele hospody.

 5. Desperádo: a viděl je opravdu někdo, nebo šlo o tzv. Schrödingerova koťata?

 6. Lobo: viděli jsme je všichni, tři z nich přinesla servírka Olina, kterou jako správný gentleman, nebudu jmenovat, ve svých rukou a čtvrté ve svém výstřihu, jehož obsah tak získal na surreálnosti,. A to se prostě zapít muselo.

 7. PIVINNOSTI!
  uÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ
  Na to už nikdy nezapomenu. To budu používat, a hojně!

 8. možná by mohli zkusit vařit vogelrauchbier ! kdo ví jestli by to číšnice dala ! :-)

 9. Desperádo: to zní zajímavě, fotka čtvrtého kotěte v jeho přirozeném prostředí se náhodou nedochovala? nebo aspoň onoho přirozeného prostředí i bez kotěte? ptám se samozřejmě v rámci vědeckého výzkumu.
  Milan: vnášet jiným lidem světlo do jejich životů, toť můj dlouhodobý cíl!
  baryk: těžko říct, některé číšnice se s člověkem baví jen tak na půl huby…

 10. Díky moc všem zúčastněným za kvalitní zalití toho našeho kluka! Vogelrauchbier :-D nevím, jestli bude v nabídce, ale poslední novinka se fakt povedla. Dali jsme si red ejla k obědu a i Mikešovi moc chutná – spinkal pak večer jako dudek :-)

 11. Lobo: Samozřejmě jako správný katolický gentleman britského střihu s vysokým morálním kreditem nemohu jen tak rozšiřovat fotky dámy, resp. jejího dekoltu, navíc bez jejího svolení, proto ani nemohu napsat, že pro shlédnutí dokumentačního materiálu je nutno kliknout sem:

  https://s24.postimg.org/d6iesvqqd/17203229.jpg

 12. Anonymní Evžen: sákra, jaktože vy už red ejla máte doma a my tady musíme pít vodu? to jsou ty výhody rodin s mnoha dětmi:-)
  Desperádo: děkuji, jako správný katolický gentleman britského střihu s vysokým morálním kreditem jsem na ten odkaz samozřejmě neklikl, to by bylo unfair!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>