Morální úpadek je zjevný

O orálním úpadku nemluvě

Penzion pro rodiny s dětmi. Zní to poměrně zlověstně, ale jsou v životě chvíle, kdy člověk zkrátka musí zatnout zuby a vydržet – například když má rodinu s dětmi. Najednou přestanete dovolenkové lokality vybírat podle toho, zda je v těsné blízkosti pivovar, zda je k dispozici venkovní vyhřívaný bazén s protiproudem nebo zda jsou součástí poskytovaných služeb happyendingové masáže.

Místo toho vás zaujme obrovitánský dětský koutek, slušně vybavené hřiště nebo výběh s kozami a ovcemi – protože to vše jsou komodity, které vám dávají aspoň jakous takous šanci, že se vaše potomstvo na chvíli zabaví a vy budete mít pár minut sami pro sebe.

Což samozřejmě je naděje lichá jako Norbert téhož jména, ale to zjistíte až příliš pozdě.

Pokud umíte číst mezi řádky, nebo alespoň v řádcích, možná tušíte, že s F. , Horstem i Trudi jsme právě zahájili krátkou letní dovolenou v rodinném penziónu na Šumavě. Není to zdaleka tak zlé, jak jsem se obával – naštěstí zde nejsou přítomni žádní rodiče-idioti (nebo se zatím aspoň neprojevili), děti spolu vycházejí bezbolestně, točí tu slušné Svijany a v hospodě přes ulici ještě lepší Platan. Je tu krásně a pod okny nám mečí blíže neidentifikovatelná zvířata.

Teď už je pozdní večer, děti vytuhly a F. bohužel taky, a tak v restauraci v přízemí penzionu piju ty celkem slušné Svijany, datluji tyto řádky a říkám si, že svět je vlastně poměrně přijatelné místo k životu.

Ale přesto mi to nedá a čas od času mi sklouzne pohled k vedlejšímu stolu; jeho osazenstvo je cca o pár let mladší než já a jako jediní z hostí nemají děti.  Dívám se na ně, čas od času ke mně dolehne útržek jejich hovoru, a jsem rozčarován.

Copak takhle se, sakra, chovají svobodní bezdětní mladí nadějní lidé na začátku ultraprodlouženého víkendu v půl jedenácté večer? Co se to stalo se světem? Kdybych se vrátil v čase o pár let nazpátek a představil si na jejich místě sebe, F., kamaráda-právníka s Irčou, kamaráda Baryka, Soba s Eldou, Kosárka s Danou, Petzku s Humlem, Jamona, enimena, tak by to byl věru jiný obraz – lámali bychom do sebe panáky nějakého mimořádně obskurního alkoholu (Myslivec se musí poslouchat!), cpali se kolenem, půlka z nás by hulákala obscénní vtipy a druhá půlka by přemýšlela, jestli čas zvracet již nadešel nebo zda je už pozdě. Někdo by se pravděpodobně válel po zemi a někdo (možná tentýž člověk) by se pokoušel balit obsluhu, která by mu skrze clonu alkoholu připomínala Lídu Baarovou, byť nic nemůže být pravdě vzdálenější. A až by někdo někomu vyrazil zuby nečekaným pohybem půllitru, šli bychom rozjařeně spát.

Ale teď? U vedlejšího stolu se rozvážně pijí malá piva a když někdo mluví, ostatní ho poslouchají a pak se pár z nich decentně zasměje. Sodoma Gomora, říkám vám!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Morální úpadek je zjevný

  1. Na ja, co taky čekat od bezdětných lidí, kteří tráví volno v rodinném penziónu.

  2. Úpím…vytanuly mi na mysli útržky vzpomínek z prvního listopadového víkendu roku 2007, které jsem navěky chtěla vypudit ze své mysli…

  3. …a nemůžu smazat a upravit komentář, který na druhé přečtení není stylisticky zcela vybroušený, v tomhle je Facebook o krok napřed…

  4. Cože lobo, Platan a slušné pivo? Další důkaz toho, že jsem na rodném Jihu už dlouho nebyl. Za mých mladých let (minus 20 roků asi) to bylo synonymum pro prvotřídní břečku.

  5. jak tak na to koukám, asi jsem měla mít děti už tak před deseti lety… :)

  6. škoda, že vám vysílačka nedosáhla k nejbližší diskotéce nebo rockovému klubu, myslím, že by jsi byl byl na vlastní triko svědkem jiných skvrn než těch na pivním tácku od platanu…

  7. @PedroPo: Desítka byla vždycky břečka (a stále je), ale jedenáctka je poslední dva roky hodně dobrá. Naopak ty Svijany se nám nějak kazí…

  8. @dond Tak to jak budu mít cestu kolem Protivína, okoštuju. Nebo zkusím tady náš special pivní obchůdek v Uherském Hradišti. Překvapili strakonickým Klostermanem, možná budou mít i jedenáctku Platan :)

  9. teď jsem se decentně zasmál. Vrátil jsem se z prodlouženého víkendu na Baltu ( 4 tatínci a 5 dětí ) a ještě teď říkám místo „dobré ráno“ – „Mórgn“

  10. Musíš počkat, až ti děti vyrostou a pak je musíš tomuto způsobu života naučit!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>