Oko za oko

Proč nejedu do Německa

Měla to být spanilá pánská jízda, podle níž se v budoucnu natočí Hangover IV. Já, enimen, jamon, kamarád-právník, kamarád Sob a kamarád Třeňa ode dneška do neděle kdesi v hlubinách Německa. A zřejmě to bude legendární, přesně podle očekávání. Ale beze mne.

V pondělí mě začaly bolet oči. V úterý to už bylo k nevydržení a levé oko mi poměrně hnusně oteklo. Ve středu bolest sílila, obě bělma chytla zdravou rudou barvu a otok se zvětšil natolik, že už je viditelný i na google maps. F. mi telefonicky vyjednala jakési protekční akutní vyšetření a já se pln strachu rozjel do Prahy.

Ano, strachu. Není moc věcí, které by mě naplňovaly panickou hrůzou, ale cokoliv souvisejícího s očima, zejména s mýma očima, má v tomto seznamu čelní příčku. Kápnout mi něco do oka je nemožné, kontaktní čočky bych si v životě nenandal a už jenom z toho, že to tady teď píšu, se mi dělá zle.

Celou cestu mě strašily hrůzné vidiny o tom, že mi paní doktorka bude rozkapávat oči, o tom jsem totiž už slyšel. Netušil jsem, že skutečnost bude mnohem epesnější. „No krásnej zánět spojivek máte! Teď vám obarvím rohovku, abych zjistila, zda není poškozená,“ řekla mi lékařka rázně a bylo zjevné, že s útlocitnými pacienty si umí poradit.

Obarvit rohovku? Třeba se to dělá nějakým štětcem, zadoufala ta naivnější a optimističtější část mého vědomí. Ale sami dobře tušíte, že tak to být nemohlo. Když jsem do pravého oka dostal zásah jehlou s barvivem, zmohl jsem se jen na zvuk „Úhmchch“ – a když o pár vteřin poté přišlo na řadu i oko levé, tak jsem si toto citoslovce hlubokého zármutku zopakoval.

Zbytek vyšetření byl pak ve srovnání s tím už jen procházkou rozkvetlým sadem, či snad spíše alergikovou procházkou rozkvetlým sadem. Dostal jsem dvoje kapky a jednu mast („Tohle si kapejte čtyřikrát denně, po tomhle vás budou oči pálit, ale to je v pořádku, po tomhle budete hodinu vidět rozostřeně“) a vrátil se domů. Na nějaké velké ukazování se ve společnosti to ještě zdaleka není, potíže sice ustupují, ale ještě zdaleka nevymizely, ovšem oči jsou snad zachráněny. Kolik let života mě ale tohle dobrodružství stálo, to nechci vědět.

„Takže abych to shrnul,“ povídá mi číšník Pavel v podniku U Blva, kam jsem si došel postěžovat, „místo do Německa pojedeš tak leda do prdele.“

A má pravdu, to ostatně číšníci mívají pořád.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 thoughts on “Oko za oko

 1. „po tomhle vás budou oči pálit, ale to je v pořádku“ – takovehle leceni miluju. Budete se citi hur, ale pak se budete citit lip. Brrrr.

 2. Ježkovy voči… Ale mohl to být pěkný výlet naslepo:-D

 3. Zapomněl jsi dodat, na jakou barvu ti tu rohovku nahodila? Pokud jsou trendy barevné oční čočky, nevidím důvod, proč se zbytečně skrývat doma například s lila nebo černým očním bělmem! (Naopak bych závistivé Němce vystavila hrdému duhovému pohledu)

 4. Závěrečná věta číšníka Pavla dala celému dílu korunu. Budu se muset do Lobova regionu rozjet, abych toho statného číšníka viděl na vlastní oko.

 5. Namísto pokračování Hangoveru to zní jako pokračování Maratonce – tentokrát s péčí nikoli o zub ale o oko. Kýbl na krev a odřezky jsi si na kolenou ale nedržel, ne? A černou gumovou zástěru taky neměla. Eletriku do tebe diodama taky nepouštěla, takže slabota. Tak nějak vypadalo moje ošetření krvácejícího nosu – zatavení eletrikou zevnitř, vzadu, diodama jako na slona. A zpocený až ve žlábku jsi doufám byl, jinak to nebylo pořádné maso ;-) Vykráčel jsi alespoň s podlomenýma nohama a s půjčenou slepeckou holí?!

 6. Podle mého oblíbeného hrdiny z filmu Vikingové, ti budu ode dneška říkat Bulvaj !

 7. kulida: funguje to, už se cítím hůř!
  lojer: vsadím se, že si tenhle vtip střežíš jako oko v hlavě:-)
  psice: kdybych chtěl ohromit v Německu, muselo by jít o panzergrau nebo feldgrau, skutečnost je bohužel jinde!
  Desperádo: ale vyhýbej se očnímu kontaktu, jinak tě ožere!
  Bosorka: zpocený jsem nebyl; byl jsem tak vyděšený, že by se ve mně potu nedořezal…
  baryk: a na to se napijem! třeba U Vočka…

 8. anóó, děkuji, odškrtávám si další políčko, takže to máme zatím zuby, prostatu a očka, v příštím příspěvku prosím o hlubší analýzu stavu slinivky!

 9. Mek Bílová: vidím v tom nezdravou posedlost klinickým pornem!

 10. hele, nic sarkastického mně nenapadá, tak jen sdělím zkušenost, že mě k úlevě unavených očí kuriozně dopomáhá špetka té termicky zpracované a inhalované zelené substance, možná i tebe by to bavilo víc, než se nechat bodat jehlou do voka (mimochodem, prima název pro pivnici „u probodnutýho voka“ … kde já jsem to už slyšel … )

 11. To je ovšem očividně očité svědectví na vlastní oči z oka do oka, které by bylo dobré zapít v nálevně U Vočka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>