Pivní slavnosti

Další kolo souboje Čechy vs. Morava

Tahle módní vlna se mi líbí: I malá městečka či vesnice už pořádají různé pivní slavnosti, jejichž cílem je ukázat lidem, že rovnice pivo = gambrinus má stejnou míru pravdivosti jako tvrzení, že Breivik je zarytý multikulturalista.

Během dovolené jsem navštívil podobné malé akce hned dvě. Jednu na Moravě (Černovice), jednu v Čechách (Voznice). V obou případech i s celou rodinou. A, jak mi velí má pověstná neúplatná etika, je tedy nejvyšší čas dopustit se poctivého srovnání, protože si nedokážu vybavit téma, které by moje čtenáře mohlo zajímat víc. Nechť souboj započne!

Kolo 1: Nabídka piv

V Černovicích z píp teklo (či spíše pěnilo, viz níže) deset druhů piva. Z toho bylo pět z produkce Černé Hory (což ovšem není na škodu), dvě další značky byly Kozel a Radegast. K tomu Svijany, Vyškov – a poslední přítomnou značku ze mě zřejmě dostane až můj osobní hypnotizér, neb jsem ji šťastně zapomněl. Voznice nabízely piv celkem šestnáct, čepovaných na třech různých místech, aby nevznikala tlačenice. Určitě neočekáváte, že bych si takové množství dokázal zapamatovat a já to neočekávám také, ale schválně, pojďme zkusit, co mi v hlavě uvízlo: Černá hora Kvasar, Ježek, Lobkowicz – pšeničné, borůvkové, nealko, klasická dvanáctka a Démon, Klášter,  Kout na Šumavě, Bernard, Svijany… No vida, to je lepší, než jsem čekal. Voznice jdou do vedení.

Kolo 2: Kultura stolování

Voznice byly kelímkové. Marná sláva, v tomto ohledu Černovice vítězí – i když přímo na místě jsem byl rozladěný z toho, že jsem vyškovského Generála dostal do půllitru Černá Hora, ale to je jen známka mojí rozmazlenosti a přehnaných očekávání, získaných na festivalu v Belgii.

Kolo 3: Kultura čepování

Začnu Voznicemi, protože tam není co vytknout. Ať jsem si došel pro pivo do jakéhokoliv z výčepů, byl jsem obsloužen rychle a bryskně, v některých případech i s úsměvem. Ovšem z dění za pípami v Černovicích na mě šly mrákoty: Každý z výčepáků měl roztočeno několik piv (lépe řečeno půllitrů pěny) najednou, hezky z výšky, asi aby to trvalo co nejdéle. Ďábelský plán jim vycházel – již zmíněného Generála mi mladík za pípou vyráběl sedm minut. Vypadalo to takto: Načepoval dva centimetry piva a dvanáct centimetrů pěny, sednul si, upřel pohled do dáli a čekal. Když pěna lehce opadla, proces opakoval.  Nedokázal jsem si stěžovat, protože fascinace touto obludností mě dočasně zbavila daru řeči. Jasný bod pro Voznice.

Kolo 4: A co děti? Mají si kde hrát?

Černovice nabízely dětem edukativní soutěže typu stavění komínu z bas od piva, pití teplé kofoly na čas či shazování plechovek míčkem. Na pozdější odpoledne bylo ohlášeno i loutkové divadlo. Vozničáci dávali dětem limonádu zdarma, jinak tam nic vysloveně dětského nebylo – ovšem co jsem tak odpozoroval, malí lidé obsadili venkovní kulečník a minigolf a vypadali, že se dobře baví. Tedy asi plichta.

Co se prostředí a hygienického zázemí týče, byly obě akce srovnatelné. Voznice nabízely vstup zadarmo, Černovice za 60 Kč, protože večer měla být tuším nějaká živá hudba – ovšem po dobu naší návštěvy nikdo ještě žádné peníze nechtěl. Jídlo jsem měl jen na Voznici (vynikající kýta), v Černovicích ne, takže do celkového hodnocení nezahrnuji.

Nepříliš složitou matematickou operací lze dospět k jasnému výsledku: V souboji Čech a Moravy vyhrávají Čechy. Protektorát.

Vlastně protentokrát.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 thoughts on “Pivní slavnosti

  1. Děkujeme za positivní hodnocení Voznických pivních slavností, byl to první – experimentální ročník, takže jsme si to vyzkoušeli a víme co příště zlepšit. A ta živá hudba u nás byla taky – country kapela hrála od 20 do 24 hodin, to vše bez vstupného. Přeji hezké babí léto a zase přijďte. Pivu zdar. P.J., http://www.bistrovoznice.cz

  2. já se rád vracím do podniků, kde se mi líbilo – je to taková moje zvláštnost:-)

  3. moji fantazii nejvíce rozjařila představa krkajících smradů, kteří házejí přebytečné hlty kofoly obloukem na basy od piva, ze kterých se ostatní drobotina snaží postavit komíny…co se v mládí naučíš, to za deset, dvanáct dalších ročníků uplatníš!

  4. psice: příště vás asi vezmeme s sebou, aby Žmur něco nakrkal!

  5. jana: no, Belgie je hodně jinde, když jsem tam přijel na festival se sto pivovary a čtyřmi sty druhy piva, všichni se tam divili, že mi něco tak lokálního a obyčejného stálo za cestu z Česka…

  6. tahleta ruzna opatstvi, kde vari lokalni pochoutkova piva, vetsinou dost silna, delaji vlastni syry, pecou vlastni chleb… to jsou krasne cile na vylety
    namatkove kozelne fagnes, maredsous, orval…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>