Pozor, padá omítka

Kamera, klapka, jedem!

Kdybyste měli jedním slovem popsat můj vztah k práci zadarmo, patrně by šlo o některý z těch výrazů, které jsem v dětství ve slovnících hledal marně. Ale čas od času tento svůj přístup opustím, a třeba dnes takový den nastal – s F. jsme se dohodli, že vyslyšíme volání po dobrovolnících a půjdeme pomoci s jednou částí rekonstrukce školy, kde študýruje Horst a  od září bude študýrovat i Trudi.

Chápu, že mnozí z vás nejsou na fyzickou práci zvyklí, tak vás ušetřím detailnějších popisů, aby se vám neudělalo mdlo. Ale zároveň musím zaznamenat, že jsem byl překvapen, jak hodně se nás nakonec sešlo. Kromě jiného bylo potřeba seškrabat ze stěn dvou místností a jedné chodby několik vrstev socialistických omítek, a když jsem během této činnosti na okamžik polevil v úsilí a rozhlédl se kolem sebe, uvědomil jsem si, že tolik zdvižených pravic bylo naposledy k vidění na olympiádě v Berlíně (pravda, tehdy šlo o pravice bez špachtlí a škrabek).

Bylo to vlastně až kýčovité, chvílemi jsem si připadal jak v některé ze scén Dovolené s Andělem. Všichni se usmívali, i když zrovna narazili na vrstvu jakési latexové barvy, jejíž přilnavost byla zřejmě zesílena vmícháním příbramského uranu. Ten dělal to a ten zas tohle. Ženám to v pracovních úborech slušelo a muži vypadali mužně. Děti pomáhaly. A za celý den jsem slyšel jediné sprosté slovo, které jsem navíc shodou okolností vyřkl já (omluvou mi snad může být fakt, že se tak stalo ve vypjatém okamžiku, kdy jsme vystěhovávali prastarou zteřelou skříň, kterážto se nám v polovině schodiště vlastní vahou rozlomila na několik nestejně velkých dílů a jeden nestejně velký díl mě zasáhl do obličeje).

Ale nerad bych, abyste z právě dočtených odstavců nabyli dojmu, že ode dneška už své pracovní aktivity omezím toliko na nezištné dobré skutky. Ostatně i plody mé placené práce mohou svým způsobem sloužit k utužení veřejného blaha: Před časem jsem totiž dostal zakázku, která se neodmítá. A neodmítl jsem ji.

A tak vám mohu slavnostně vyzradit, že v nadcházejícím týdnu začíná natáčení prvního filmu podle mého scénáře. A myslím tím opravdu filmu, se známými herci a známým režisérem; filmu, který prý půjde do kin na přelomu podzimu a zimy tohoto roku.  Mám z toho radost, a na detaily se mě prosím neptejte, stejně se určitě všechno časem dozvíte ze seriózních bulvárních médií…

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Pozor, padá omítka

 1. Inu, na přelomu loňského podzimu a zimy jsem se podílel na podobné činnosti, která spočívala v čištění okapů a okolí jedné veřejné budovy. A i když jsem se opravdu domníval, že víc ke všemu podobnému odhodlaných jedinců se nesejde, nakonec se sešla velká skupina, takže celá práce byla hotova za hodinu a půl a při odchodu jsem měl takový ten jackolondonský pocit z dobře vykonané práce. Ovšem mé placené aktivity mě naplňují zase jiným způsobem.

 2. Desperádo: jsem rád, že mám tak ušlechtilé a sečtělé čtenáře! Jack London o svých dobrých pocitech napsal mnoho hezkých knih; například Démon alkohol!

 3. Je vidět, že společnost se po 30 letech změnila. Sobotka se plánuje spojit s komunisty, tatínci zase slaví úspěchy na akcích „Z“……

 4. Taky jsem tento týden byla na RTG s jedním klientem,kterému právě zdrhla matka, 7x jsem se nechala vyfotit, aby verdikt zněl: žádná zlomenina. A žádnej film, jen jsem si vylepšila karmu

 5. Jako obvykle nemohu žádnou skautskou historkou přispět. Tak aspoň připíjím na úspěch filmu a doufám, že mezi celebritami nebude chybět Rosenberg!

 6. maně mne napadlo,že toto je svého druhu sadistický spoiler, protože film bude o škrábání omítky v místní škole …. že ne ?

 7. S tím filmem — to se chlubíte, nebo si stěžujete?
  Jen abych věděl, jak mám správně reagovat.

 8. Meluzina: hovořit na tomto jinak slušném blogu o Sobotkovi je něco jako postavit se doprostřed londýnského gentlemanského klubu a začít se pleskat přes nahá záda dvěma marinovanými úhoři – zkrátka nevhodné:-)
  Dita: 7x RTG, to dokáže jen osvícený člověk!
  Anonymní Psice: je zvláštní,že ze všech celebrit tě napadl právě RR! ale nevím, jednou jsem měl tu čest s ním hovořit a myslím, že potřebná jiskra mezi námi nepřeskočila…
  extláča: sakra, proč jsi tak důvtipný? teď, když jsi to vyzradil, bude o to těžší diváky do kin nalákat!
  Milan: zatím se chlubím:-)

 9. Opravdu? Budou další Koloušci?!

 10. Eleska: ne, ne, tentokrát bude film, zatímco Koloušci byli útvar, který se vymyká zaškatulkování:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>