Proč teď pár dní nesmím do samoobsluhy

Pokusy na dětech

„A teď mě dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat,“ říkám a snažím se tvářit aspoň tak sveřepě jako Michelle od partyzánů. Horst i Trudi se zadívají přibližně mým směrem; povzbuzeně tedy pokračuji v instruktáži.

„Tady máte peníze. V obchodě pozdravíte, vezmete si vozík, koupíte ten toaleťák a sobě dvě tyčinky, zaplatíte a půjdete domů. A na křižovatce se rozhlídnete,“ snažím se formulovat plán tak, aby v něm nebyl nejmenší prostor pro zaváhání. „A ještě vám s sebou dám telefon, kdyby byl nějakej problém,“ nabízí F., ale zmařím ten nápad v zárodku. Co by proboha mohlo nastat za problém?

„Když já nevim, jakej toaleťák máme koupit,“ přispěchá s faktickou poznámkou Horst, ale nezastihne mě nepřipraveného. „Jakejkoliv! Nezáleží na tom. Bude mít na sobě napsáno Tento. Nebo Harmony. Nebo něco jinýho, co já vím, třeba Kadím s láskou. Prostě nějakej přineste,“ uzavírám.

Děti pokyvují, obouvají se a vyrážejí do obchodu. S F. je tajně sledujeme z okna a máme radost. To, že chtějí jít něco koupit samy, byl jejich nápad. Trudin, konkrétně. Ostatně, je jim sedm a čtyři (každému zvlášť). A maloměstská samoobsluha je vzdálena od našeho domu jen 290 metrů. Za deset minut budou zpátky, budou mít radost a budou připraveny na těžší úkoly, plánuji v duchu a možná i nahlas.

(Ještě vám vysvětlím, proč měl předmětem jejich prvního nákupu být zrovna toaleťák. Inu, protože nám dochází. A na rozdíl od piva je u něj pěkná šance, že ho prodavačky vydají i dětem a děti že ho cestou nerozbijí. A v neposlední řadě proto, že dětem zcela správně připadá cokoliv spojeného s určitými tělesnými procesy jako komické).

Za deset minut děti zpátky nejsou. Ani za dvacet a ani za třicet. Ještě než ale začnu být opravdu neklidný, potomstvo se ze své velkolepé výpravy vrací. Toaleťák mají, ale jsou podivně zamlklí a na Horstovi je vidět, že buď nedávno brečel, nebo se k tomu chystá. Na všechny naše dotazy ale zarytě odmítají odpovídat – jenže znáte dětskou zarytost. Za pár minut víme všechno.

Příchod do obchodu i výběr vozíku prý proběhly v pořádku. Pak nebyly skladem vysněné sladkosti, ale nevadí, dokázali se domluvit na výběru jiných. A pak dorazili do sekce toaletních papírů, ubrousků a papírových utěrek a všechno se zvrtlo. „Já jsem četl všechny ty názvy, ale ten, cos chtěl ty, tam nebyl,“ líčí Horst nešťastně.

„Jakej jako? Vždyť jsem říkal, že je to jedno,“ bráním se.

„Ten Kadím s láskou!“ doplní bratrovu výpověď Trudi. „Ten tam nebyl a Horstík začal trochu brečet, protože ti ho chtěl přinést,“ dodá ještě.

„A pak tam přišla ta prodavačka,“ navazuje Horst. „A ptala se, co sháníme,“

„A tys jí řekl Kadím s láskou!!!!!“ volám a exploduji smíchem, když si představím, jak musela prodavačka na danou informaci reagovat; F. vedle mě lapá po dechu také.

Horst přitaká, útrpně čeká, až nám dojde dech, a pak s kamennou tváří vyřkne ortel. „Takže ještě jedna věc: Ten telefon by se nám fakt hodil!“

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 thoughts on “Proč teď pár dní nesmím do samoobsluhy

 1. jj, dělat si legraci na účet dětí se nevyplácí … staršího, když byl mladší, jsem naučil v hospodě plácat do stolu a říkat „toto trvá, toto trvá“ a on to pak dělal v nejméně vhodně okamžiky, s vážnou tváří plácal a řval „ťoťo ťrvá, ťoťo ťrvá“.

 2. „Tak, Emka a teraz si pekne poutieraj tie lekvarove ruky do tych novych satociek.“ To, ze deti nemaju zmysel pre ironiu som zistil par sekund na to :-)

 3. Desperádo: kdo kadí bez lásky, udělá jen takovou hutku…
  extláča: jednou z něj zjevně bude oblíbený nadřízený!
  AIF: aspoň, žes jí ironicky nenavrhl, aby si je utřela do tebe!

 4. „Kadím s láskou“ nechceš to hodit na trika ? Mezi hipstery by jsi se s tím asi neprocpal, ale sázím na rybáře nebo kamioňáky… !

 5. Správnější je poslat dítě pro pivo a pak mu vynadat, že mu ho nedali:-)

 6. Pokud je vedoucí prodejny co k čemu, vezme to jako zákaznický podnět! Příště bych Horsta vybavila tužkou, aby mohl chybějící položky zapsat do knihy přání a stížností.

 7. dalimil: obávám se, že ideální cílová skupina trika nenosí!
  Sejra: záleží, jakými ho před cestou vyzbrojíš argumenty:-)
  psice: kniha přání a stížností u nás v samoobsluze není. místo ní je tam zarámovaný diplom za druhé místo v soutěži „Moje samoobsluha“ – nebo tak něco…

 8. Lobo, argumenty jsou jednoduché – např. táta má žízeň tak velkou, že už si pro to pivo ani nemůže dojít!!!

 9. Sejra: tomu by snad žádná prodavačka nedokázala odolat!

 10. Kadím s láskou! :)

  Desperádo 18:41
  co je nejsmutnější :-D

  Lobo 20:56
  jen takovou hutku :-D DD

  Že já vůl sem nechodím častěji!

 11. Liška: když ono se toho tady často moc neděje:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>