S kompasem za pasem

Pondělní chvilka poezie

Když vám napíšu, že mám propadlý pas, patrně to některé z vás přiměje k předpokladu, že už i mne dohnala anorexie. Ale, jak říkají hydrocefalici, samá voda! Můj pas i můj hrudník se stále klenou až dientzenhofersky; oním propadlým pasem je pochopitelně myšlen cestovní doklad.

A já vím, že jít na úřad v pondělí a ještě s pouhými čtyřmi hodinami spánku na kontě není dobrý nápad. Ale už z minulosti víte, že naše maloměstské úřednice jsem vždycky v zásadě chválil, i nebál jsem se ničeho. Hrdě jsem vkročil do budovy radnice – a rázem se mi do mozku zaryla rozžhavená pletací jehlice bolesti.

Před dveřmi, do nichž jsem mířil, totiž už pár lidí čekalo. Konkrétně rodičovský pár a plod jejich lásky, vyzbrojený dětskou plastikovou sekačkou na trávu. Kterou její čínští výrobci z jen jim pochopitelných důvodů osadili motorkem, dříve patrně používaným k pohonu něčeho obrovského na Třech soutěskách. A kdykoliv dítě sekačkou pohnulo, motorek se rozječel krutou písní smrti, což se dítěti líbilo, a tak sekačkou hýbalo velmi neúnavně.

V takovém prostředí jsem čekat odmítl. Ale i když jsem proklouzl přímo do dveří úřadovny, vyhráno jsem neměl: Stejný nápad zjevně měla už řada lidí přede mnou. Rozhlédl jsem se po nich unavenýma očima a spatřil takřka bez výjimky krásné lidské typy, které by Jakubu Arbesovi vystačily na několikero romanet.

Třeba ta dáma, co už seděla v kabince na focení. S trochou nešetrné upřímnosti lze konstatovat, že její vizáži by už příliš neuškodil ani přímý zásah zápalnou střelou, ale přesto nechala focení několikrát opakovat a mezi jednotlivými pokusy se zdlouhavě přečesávala. Fakt, že její pasovou fotografii si bude prohlížet jen celník, s ohledem na geopolitickou situaci nadto velmi pravděpodobně uvažující pouze v černobílých kategoriích, ji zjevně o potěšení z photoshootu nemohl připravit.

Nebo ta maminka s blíže neurčitelným počtem dětí. V marné snaze uhlídat a obhospodařit všechny kmitala od jednoho ke druhému a časem jsem v jejím chování vypozoroval určitý vzorec: Vždy, když k některému z dětí přidřepla, vyjela jí ven z kalhot půlka zadku. A vždy, když se k dalšímu z dětí sehnula, vyjela jí z výstřihu půlka všakvyvítečeho. Musel jsem se v duchu zamračit, protože tahle polovičatá řešení nemám rád.

Když to už už vypadalo, že si kromě pasu mohu rovnou zažádat i o důchod, přišla na mne řada. Fotka na první pokus výtečná, otisky prstů rovněž, ba i podpis bez jediné chybičky. Za nějakých šestadvacet vteřin bylo hotovo. Proč to všem, kdo byli ve frontě přede mnou, trvalo v řádu vyšších jednotek minut, mi zůstává záhadou.

I když, záhadou… Už při odchodu jsem se ještě maně ohlédl. A v kabince na focení už seděla jiná maminka. S dítětem na klíně. Ale nedívali se do úředního fotoaparátu, ó ne ne! Ještě před oficiálním úkonem špulili rty na efektní selfíčko.

Předpokládám, že o pár vteřin později už viselo na facebooku, doprovázené výkřikem „Bibione, už se řítíme!“. Nebo něco v tom stylu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 thoughts on “S kompasem za pasem

  1. co ti k tomuto svého druhu písmenskovému slefiečku říct … no tak dobře „pozdravuj v Bibione“

  2. Nevím jak na maloměstě, ale u nás ve velkoměstě si takovou návštěvu úřadovny objednáš na internetu a pak projdeš přímo do úřadovny, aniž by sis čehokoli všiml.

  3. Meluzína: internet? to možná ve vyspělých moravských metropolích, tady u nás se držíme tradice! na úřad se může jít jen tehdy, když je to hlášením obecního rozhlasu výslovně povoleno a neprobíhá zrovna senoseč nebo výkup kožek!

  4. „časem jsem v jejím chování vypozoroval určitý vzorec“
    to zní krásně vědecko-výzkumnicky.
    Článek je tak poutavý, že jsem dostala chuť jít na úřad, no toto! V tom případě prosím ještě článek o poště a o mobilním operátorovi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>