Šedivák

One Night in Brno

Chápat následující řádky coby pokus o přesný popis událostí či snad nedejbože o recenzi je nápad zpozdilý jak Internet Explorer. Faktů mi totiž v dlouhodobé paměti uvízlo pomálu – nicméně pár jistot tu máme, tak se od nich pojďme, jak říkával svatý Václav, odpíchnout:

Poté, co děti blaženě usnuly u brněnské babičky, vyrážíme s F. za kvalitní zábavou. Takřka cítím, kterak se po mně plazí kohorty bacilů, ale příležitost navštívit vybrané pivoznalecké podniky moravské metropole bych nedokázal odmítnout ani za mnohem horších okolností.

Začínáme v Ochutnávkové pivnici. Po příchodu se mě na moment zmocní pocit, že jsem se strojem času navrátil asi tak o patnáct let zpět a jsem U Dandů; interiér i celkový genius loci by tomu silně napovídaly. Ale zatímco U Dandů se točil jen gambrinus (a údajně nejlevnější plzeň v Praze, což ale nemohu potvrdit, neb v té době jsem přežíval v rozpočtovém provizoriu a utrácet za dvanáctku mi přišlo žinantní), Ochutnávkovou pivnici zdobí ručně psaná tabule, informující o aktuálním dění na zdejších osmi pípách. Dáváme si ipu od Duck & Dog a frýdlanstkého Albrechta a rilletes se zákeřnou feferonkou a cítíme se připraveni na fázi dva.

Fáze dva se jmenuje Pivárium Zelená kočka. Je tu hlava na hlavě, tak se s dovolením vmáčkneme ke stolu, obsazenému trojicí mužů, jejichž artikulace je počtem čárek na jejich účtu kupodivu takřka nenarušena. Pijeme různé vynikající věci, namátkou mě napadá Sternberg APA, Clock – Zlatý prasátko (to byl jediný slabší kousek), polotmavou vánoční ipu z Beskydského pivovárku a Winter Ale od Matušky. Čas od času se dáváme s našimi spolustolovníky do řeči, nebo oni s námi, a zjišťujeme, že ani na jejich kognitivní funkce nemá konzumace piv vliv, protože už za necelou hodinu jejich jinak mlčenlivý vůdce vyslovuje na základě studia mého středočeského přízvuku podezření, že nejsem z Brna. Odhalení této pravdy naštěstí nevede k výbuchu násilí, jak se často v cestopisech píše, spíše naopak – ale my stejně už musíme jít.

Osobně pociťuji, že a) viróza je pryč, ale i b) silná piva si na mém intelektu vybírají svou daň. F. mi ale ještě touží ukázat Výčep Na stojáka a já se necítím povolán odporovat. Dáváme si tuším dvanáctku Stojácké Poupě a Holendr Ale, ale mnoho dalšího už nevím. S jistotou si pamatuji jen to, že mě fascinovala jedna stará skupinová fotografie na zdi a že jsem něco po půlnoci dokázal brilantně odchytit taxíka, kterým jsme odjeli do peřin.

Závěr je jasný a pozitivní. Výborná piva a milá obsluha jako by v brněnských lokálech byly samozřejmostí. V každém z těchto podniků bych dokázal klidně strávit celý večer (a doufám, že budu mít šanci to někdy zrealizovat).

To ale bylo předevčírem. Dnes je dnes a závěr je mnohem negativnější. Viróza na mě dopadla plnou silou a objevil jsem si první šedivý chlup, nebudu vám říkat kde.* Možná to nějak souvisí s faktem, že mám narozeniny. Třicet sedm, húa!

* Dobrá, dobrá, abyste si nemuseli vizualizovat žádné obscénnosti: Na prsou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 thoughts on “Šedivák

 1. Pro příští návštěvu Brna doporučuji rovněž pivnici Pegas nebo restauraci U Richarda a další pozoruhodná místa. Tam občas popíjím se svým kolegou a kamarádem, kterého, přestože se tak jmenuje, ve svém blogu označuji jménem Pavel.

 2. Desperádo: Pegas znám, ale Richarda si tímto zapisuji do své fenomenální paměti jako cenný tip. díky!
  partiovka: přinutils mě googlovat, tos chtěl? ale děkuji, je zkrátka důležité mít Filip(ín)a!

 3. všechno co se týká Brna je pod moji úroveň jakkoli komentovat ! (resp.věcný obsah příspěvku !) :-)

 4. Na Stojáka a Zelenou kočku jsem též vloni navštívil a též jsem byl spokojen.

 5. 37!
  To je strašný.
  V 37 jsem pivo téměř nepil, protože mládí vydrží i pořádné nápoje. Pivo je pro báby a staré dědky. V 37 jsem nápoj pod 40 % vůbec nebral do rukou, natož abych si ho lil do úst.

 6. extláča: tento blog je svědkem, že už před několika lety ses upnul na jedno téma a ne a ne se ho zbavit:-)
  Milan: no jo, jenže to patrně bylo v době, kdy pivo nestálo za nic, těm současným se nedá odolat:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>