Sherlock Holmes na maloměstě

Záhada zamčené zahrady

Na naší zahradě a jistě i v jejím širším okolí panovalo počasí jak z britské detektivky. Ve vzduchu předzvěst deště, dozvuk mlhy a hutné tóny pozvolna hnijícího listí. Pravda, když o tom tak přemýšlím, tak si vlastně žádnou podobnou detektivku v těchto kulisách nevybavuji (snad s výjimkou Psa Baskervillského), ale co už.

Stál jsem u okna, zadumaně zahradu sledoval, a aby těch britských klišé nebylo málo, pomalu jsem ze sklenice upíjel desetiletou Talisker. Krb nemáme, ale topení hřálo příjemně. Pak se do britské idyly vetřel rušivý italský prvek: Za zdí začal náš italský soused preludovat na piáno, a to mi připomnělo, že musím dojít vyzvednout objednanou pizzu.

(Na udivené dotazy ihned odpovídám: Ano, je to tak, nejlepší maloměstský výrobce pizzy nemá rozvážku. Ale protože to k němu mám osm minut chůze, nepovažuji to za zásadní handicap.)

I oděl jsem se do tvídového saka a nezbytné lovecké čepice, otevřel dveře na zahradu a vykročil směrem ku brance na ulici. Stejně jako vždy při podobných příležitostech, zálibně jsem pohlédl na cestičku, vydlážděnou plochými kameny, mé to vlastnoruční dílo. A na jejím konci jsem spatřil něco znepokojivého a mrtvého.

Při bližším prozkoumání vyšlo najevo, že konec naší zahradní cestičky se stal i koncem životní cesty dobře rostlé kosice. Zde si ponechávám místo pro případnou opravu – ač vynikám řadou obskurních znalostí, na zpěvné ptactvo se necítím být expertem. Doufám tedy, že přesnou identitu zemřelé určí pitva.

„To asi udělala nějaká kočka, ne,“ zhostila se narychlo přivolaná F. role doktora Watsona. Tuto teorii jsem musel ihned zavrhnout. „Oběť nevykazuje žádná viditelná zranění. Žádné otevřené rány, utržené nohy či ukousnutá hlavička. Smrt nastala z jiných příčin. Elementární, milá F.,“ řekl jsem. Mrtvolku jsem pak pietně nabral na rýč a po chvilce přemýšlení, zda ji mám hodit přes plot na ulici nebo přes plot k sousedovi-pianistovi, jsem ji neméně pietně umístil do popelnice a odebral se dokončit pizza misi.

Příčina smrti nebohého pěvce (nyní mrchopěvce) mi však dál vrtá hlavou. Umrznutí? To snad ještě ne. Sešlost stářím? Možná. Otrava? Kdo ví. Potíže s vylučováním? Nelze vyloučit. Znovu tedy nezbývá než věřit, že světlo do této záhady vnese až pitva.

Pokud ovšem je správný můj předpoklad, že pitvu provedou popeláři při pátečním svozu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

19 thoughts on “Sherlock Holmes na maloměstě

 1. jestli měl namířeno od domu k brance, tak bych pro jistotu zkontrolovala, jestli nemáte doma pod topením hnízdo s holátky…třeba šel taky jenom pro pizzu!

 2. Milá psice, šla…šla…byla to kosice….prý. Nebo kosička. Nebo špaček, jak se domnívám já.

 3. dalimil: přinutils mne googlovat a výsledek mě zklamal, tos chtěl?

 4. „Carrie“ to je Tvůj film pro tento víkend…. full frontal included !

 5. tady je to samá lež a přetvářka, ještě v minulém díle Lobo tvrdil, že neumí ležet a teď se tady sám práskne, že tluče špačky … vida vida mesijé, máme oběť (špaček), pachatele (lobo), motiv (námět na blabla) i vražednou zbraň (lopata) … styď te se, Majere, styď te se, Majere

 6. extláča: špačky netluču, maximálně si někdy chytnu lelka!

 7. jako výpověď obviněného nic moc, je jasné, že se lelkováním (podle vzoru Čunkování) snažíš odvést pozornost mimo hlavní hypotézu …

 8. extláča: už si to můžu dovolit, popelářské komando všechny důkazy zlikvidovalo!

 9. jojo, o tom jsem vždycky přemýšel … vybrat si ten správný kukavůz, který jezdí přímo na skládku, najít tu správnou ulici a do každé popelnice hodit kousek tchýně, tchán by se potom mohl stát prezidentem a dát mi medaily za odvahu pod palbou

 10. podle mně to byl lelek. takže by si tipnul, že se někde u vás skrývají angláni. obzvlášť, když máš za souseda kapitána bertorelliho ! :-)

 11. extláča: v dobách, kdy mě bavil fotbal a smál jsem se Slavii, mi spojení Kuka-vůz přišlo mimořádně vtipné…
  baryk: a navíc mám doma padlou Madonu s velkými balónky! myslím tím ten velký obraz nad gaučem, pochopitelně:-)

 12. pochopitelně.. to by ti edith dala, kdybys o ni mluvil jako o padlé madoně :-) ..

 13. baryk: mám obavu, že už u nás doma nebudeš vítaným hostem:-)

 14. divím se, Sherlocku, že Tě dosud nenapadlo, že by mohlo jít o nějakého povedeného ptáčka, který se dostal do osidel té chobotnice odvedle. Kdyžtak máš moje číslo, viď? Kpt. Catani

 15. Mekbílová: radši bych to už nerozpitvával, nechci najít v posteli uříznutou koňskou hlavu:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>