Svéráz národní dovolené

Dva atomy vodíku, jeden kyslíku. Velká neznámá.

Naše dovolená se přehoupla do druhé poloviny, dnes jsme dokonce v penziónu s dvoučárkovou wifi, takže přišel čas na první kusé informace. Mimochodem, taky vás slovo kusé vždy donutí k úsměvu, kvůli němuž vás zbytek penziónu ocejchuje nálepkou potutelně se šklíbícího dementa? Mě tedy ano, protože si vždy vybavím svou oblíbenou válečnou reportáž, zde již několikrát zmiňovanou: „Z konfliktu v Iráku máme zatím jen kusé údaje. Našly se údy Kusaje a kusy Udaje.“

Leč back. Značnou část dovolené jsme trávili na Moravě, a pokud jsme náhodou byli mimo Moravu, dělali nám společnost přátelé z Moravy. A když jednou večer F. zhnuseně vykřikla „Fuj, právě jsem se málem napila vody!“, uvědomil jsem si jednu podivnou věc. Na Moravě se voda prostě nepije.

Dobře víte, že před nápoji na bázi lihu necítím ostych, ale vodu prostě potřebuji. Jsem zvyklý denně vyzunknout aspoň tři litry, a jen díky tomu se mohu chlubit svou tolik skvostnou duševní svěžestí. Ale na Moravě to zkrátka není možné.

U prvních příbuzných se otázka „Co budeš pít?“ překládá jako „Dáš si několik piv, spoustu vína a několik panáků. Ale můžeš si vybrat, čím začneš.“ U druhých příbuzných se šlo víc do hloubky, takže dialog proběhl asi takhle:

otázka: Co budeš pít?
odpověď: Vodu, prosím.
otázka: Mám tu Sprite a černýho Kozla. Co tedy?
odpověď: Vodu.
otázka: Prosím tě, vodu! Chceš tedy ten Sprite?

A když jsme byli na česko-moravském pomezí Vysočiny s moravskými přáteli Luckou a Pavlem, tak se oblíbený trojboj pivo-víno-slivovice zase opakoval, jen byla Černá Hora nahrazena Poličkou. Na vodu ostatně neměli ani vhodné skleničky. A až po několika kolech mých intenzivních proseb hostitelé seznali, že nejde o nějakou hloupou středočeskou legraci a s dobře skrývaným údivem mne vybavili PET lahví s vodou, již si na chalupě schovávali pro případ požáru.

Pokud to z výše uvedeného není úplně zjevné, raději ještě dodám krátké vysvětlení. Cítím se unaveně. Ne kvůli šplhání na rozhledny, ne kvůli výletům na zříceniny, ne kvůli večerním filozofickým debatám. Prostě mě trápí, stejně jako miliony Afričanů, absence volného přístupu k pitné vodě.

Naštěstí aspoň nemám plné oči much.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 thoughts on “Svéráz národní dovolené

  1. Stárneš – nesváděj to na vodu. Prostě přjdeš na to (jako jsem na to přišel já) že s přibývajícími roky už se prostě tolik chlastat nedá:-)

  2. Sejra: ano, stárnu – ale bez vody stárnu rychleji:-)
    baryk: tady jsou jen muchachos!

  3. zřejmě jsme trávili dovolenou někdě poblíž, proto se ptám. Je Polička lepší Rychtáře … ?

  4. dalimil: Rychtář není špatný, ale dvanáctka Záviš z Poličky je podle mě jedno z nejlepších českých piv v této kategorii:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>