Tajemný Bacodíň

Ztracen v zákrutách češtiny

Podívejte se, já úplně rozumím tomu, že ne každý vládne psaným slovem. Já kupříkladu jsem poměrně špatný tenista a ještě horší tenorsaxofonista, každý má něco. Ale přesto mě některé jazykovědné zážitky dokážou vykolejit.

Třeba jako před pár dny. Klient mi posílal materiál, v němž si přál opravit chyby. Šlo o doslovný přepis diktovaného textu – a kromě pár hrubek a čárek se v něm objevilo i slovo Bacodíň. Nemám zrovna po ruce frekvenční slovník, takže nemluvím s absolutní jistotou, ale přesto mám silný pocit, že šlo o první zaznamenaný výskyt tohoto slova v dějinách.

Ano, je potřeba jen mizivých dedukčních schopností k tomu, aby vám bylo jasné, že v diktovaném originále šlo o „Ba co dím.“ Z kontextu okolních vět to bylo úplně jasné. Pousmál jsem se, opravil to, vymýtil hrubky a poslal klientovi zpět.

Nějakou dobu se nic nedělo. Pak mi klient zavolal, že v textu udělal ještě nějaké úpravy, a že mi vše posílá k další kontrole. A, hádáte správně, když jsem výsledek jeho snažení otevřel, byl tam zas. Trůnil uprostřed odstavce, pyšný a okázalý a užíval si svůj velký návrat. Bacodíň.

Jestli myslíte, že jsem vyměkl a smířil se s osudem, tak málo znáte mé odhodlání a dovednosti v užívání tlačítka delete.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 thoughts on “Tajemný Bacodíň

 1. Strom byl vysoký, Bacodíň přímo vysokánský.

 2. Dosud jsem se domníval, že když se v textech, které se mi dostanou, potýkám s výrazy typu „pernamentní,“ „spontální,“ „flustrovaný“ (vše od jistého manažera jedné velké nadnárodní softwarové společnosti), tak nic jiného se neuvidí. Bacodíň je po dlouhé době novotvar, který nesmí zapadnout.

 3. jsem tedy rád, že jsem přispěl k vašemu kulturnímu obohacení:-)

 4. :) tohle slovo by dobře posavalo do nějaké lidové písničky:
  baco, baco, bacodíň
  za tebou se nachodím … nebo tak něco

  Tuhle následník přitáh ze školky, že si hráli chodí pešek okolo … ale pořád zpíval „chodí okolo péšek“, no vzhledem k tomu, že tam měl zároveň vši, tak verš byl nasnadě.

  Chodí okolo péšek,
  hlavu plnou véšek,
  kdo se na něj koukne,
  tomu vešku foukne.

  Tak to vypadá, že až dospěje, mohl by být nějakým tím vysokým manažerem. (Nebo radši ne.)

 5. celkem by mě zajímal ten originál, to diktoval Komenský? Ono i ba-co-dímů, aby v dnešní době pohledal, to i můj praděd by se vyjádřil ve svižnější češtině! Nebo je snad autor frekventant nějakého kurzu češtiny pro cizince?

 6. Já na Bacodíň znám písničku:
  Bácodíň Bácódíň,
  stojíš v pěkné róvííně.

 7. Já zase znám písničku „už měkoně vyvádějí“.

 8. Bacodíňovi nabacat, nepomůže-li, nahradit ho Nýbržem.

 9. Nebo Alébržem!

  Ale pane Loboušku, co to vidím! Což Vy korektůrujete?
  (Poznámka pro Paželva: KK dnes opět chtěla cosi „okorektorovat“.)

 10. Jinak je všem doufám jasný, že jediný správný tvar je „Bacodýň“, jinak též zvaná tykev baculatá!

 11. Tak Vám Všem pěkně děkuju. Již dlouho jsem si nepoplakala smíchy klávesnici.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>