Teplotní války

Drobné rozdíly mezi ženami a muži

S ohledem na vás všechny, kdo živoříte v neuspokojivých vztazích, to neříkám rád, ale pravda prostě zaznít musí: S F. si žijeme dobře a nehádáme se. Existuje však jedna situace, která spolehlivě vyústí v takové to tíživé ticho, přerušované ironizujícími poznámkami, jež by se klidně předzvěstí hádky stát mohlo… Tou situací je, jak ti jasnozřivější z vás tuší, debata o nastavení domácího termostatu.

Já mám raději klima frišnější, F. je naopak zastánkyní vyšších teplot. Po několika zvolna se zažíhajích konfliktech (jež však naštěstí zamrzly v zárodku) jsme se dobrali jakéhos takéhos řešení. Na termostatu svítí hezkých 21,5 stupně. Já to považuji za údaj značně kompromisní, F. za značně nekompromisní, ale i tak to stačí ke klidu zbraní.

Čas od času na tento problém zavedu řeč s přáteli a dozvídám se, že všude je to stejné. „Myslel jsem si, že bychom doma mohli mít tak dvacet stupňů, manželka chtěla tak pětadvacet. A teď, když máme dítě, tak jsem kapituloval. Máme doma přetopeno a ještě se nesmí větrat,“ líčil mi onehdá nad pivem své zkušenosti s teplotní válkou jeden z nich.

Zdá se, že jediní muži, kteří baží po absurdně vysokých teplotách, jsou řidiči autobusů – zejména těch mezi maloměstem a Prahou. Nedávno jsem jel jedním, jenž byl vybaven i světelnou tabulí, na níž se kromě názvu další zastávky objevoval i údaj o teplotě. Sice jsem na něj neviděl úplně jasně, jelikož se mi do očí hrnul pot, ale myslím, že zobrazený údaj byl 29 stupňů. Venku bylo přesně o dvacet stupňů méně.

Svlékl jsem se do trička a stejně to nepomáhalo; už už jsem začínal vzpomínat, jaké jsem si ráno vzal trenky a přemýšlet, že bych si odložil i džíny. Valná většina spolucestujících-mužů také sundavala vrstvu za vrstvou. A všechny spolucestující-ženy seděly zachumlané v péřových bundách či těžkých kabátech, zapařovaly se a tvářily se vrcholně spokojeně.

Rád bych to uzavřel nějakou chytrou větou či poučením, ale nedokážu nic vymyslet, psaní tohoto textu mě zase rozpálilo…

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 thoughts on “Teplotní války

 1. Taky to doma mám. Ovšem u nás to vyústilo v partyzánskou válku – žena tajně přestavuje termostat na 22-23 a já, aniž bych cokoliv říkal, ho zase potajmu nastavím na 21.
  Asi to souvisí s pravěkem, kdy ženy seděly u teplého ohně, žvýkaly kůže a tlachaly o poslední módě a mi muži jsme se zocelovali v závějích při lovu mamutů.

 2. Je to tak, sere nas to vsechny. Ovsem zjistila jsem, ze zatimco na bezny zivot je potreba 20+, tak na spani maximalne 18!

 3. Myslíš že je možné, že jediní muži co baží po vysokých teplotách jsou teplí muži ? :-)

 4. Já bych neřekla, že to souvisí s pravěkem, ale spíš s věkem…když mi bylo 10, tak jsem si za rohem našeho domu při cestě do školy servala kulicha z hlavy a rozepínala bundu, ve 20 už jsem si bundu nechala rozepínat, po 30 si bundu nechám rozepnout jen když jede topení a po 40 budu sex provozovat jen se zipem u krku…

 5. Sejra: aby vám partyzánská válka nepřerostla v občanskou!
  kulida: jen jestli se pak na noc neobkládáš kočkami:-)
  baryk: nevím a spíš to ani vědět nechci!
  psice: jako každý správný muž jsem z tvé dlouhé promluvy vnímal jen něco, a tak rád bych reagoval ve smyslu, že sex se zipem u krku asi nemusí být tak neobvyklý… pokud tedy jde o zip někoho jiného:-)

 6. Loni jsem šetřila jak pominutá, furt mi byla kosa, a nakonec jsem ještě doplácela… Letos na to seru, nikdo mi do mýho tepla kecat nebude. Hádám ale, že s jedním radiátorem na celý byt to v mrazech na víc než 20° nedám. Asi budu zvát na návštěvy své homosexuální kamarády, ti mají taky radši tepleji :D

 7. Dvacet je luxus, osmnáct je snesitelný. A proč se člověk má oslabovat hýčkáním těla v teplíčku? Jde o to překonat se. Je-li člověku zima, může:

  1) do sebe kopnout panáka
  2) přitisknout ruce na hrnek s horkým čajem
  3) vzít si svetr a další ponožky

  Teplota doma je jedna z mála věcí, u niž jsem na první pokud v Norsku viděl: toto je má země zaslíbená!

 8. To u nás je hezkých 19,5 a Láf zahesloval termostat!

 9. BMD: musíš si říkat, že 20 stupňů celsia je 293 stupňů kelvina, to už by na zahřátí mohlo stačit…
  Paželv: s tebou by F. patrně žít nemohla:-)
  Mekbílová: však tě o to víc hřeje láska k tak zdatnému partnerovi, ne?

 10. tak takhle je to u nás … jedu do lesa (kosa), kácím (hřeje to), klestím (hřeje to), krátím (hřeje to), nakládám (hřeje to), jedu domů (kosa), doma skládám (hřeje to), štípu (hřeje to), topím (hřeje to) …
  … a co si myslíte, že dělá vona ? větrá …

  termostat naštěstí naše soustava nemá, musí se jít otočit čudlíkem do kotelny = není nad čím se hádat

 11. extláča: v lese je tepleji než doma? pak zůstává otázkou, jestli i doma něco neoklátit:-)

 12. infantilní regrese: slečno … vadí Vám zvuk motorové pily ? Ano ? dobrá, přeříznu Vás tradičním způsobem …

 13. napadá mě jen klasické „Slečno, máte ráda vítr? Tak já vám ho tam fouknu.“

 14. Není nad to žít sama, protože mi do toho nikdo nekecá :)
  V hromadné dopravě jsem jako chlap, svlékám se a nechápu, jak někdo může být dvě hodiny v bundě, když já umírám v triku.

 15. pixie: naní nad to žít ve dvou a moci se neustále konfrontovat:-)

 16. Na to jsem ještě moc mladá :) Třeba to jednou přijde, třeba se tomu vyhnu… uvidíme :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>