To mi nejde pod vousy

Tolik dřiny, a kvůli čemu to všechno?

Nakousněte obehrané téma „kdo to má v životě těžší“ a vždy to dopadne stejně. Ženy budou zmámeně hovořit o porodech, menstruaci, brazilské depilaci, nerovných platových podmínkách, sexuálním obtěžování na pracovišti a tak dále a tak podobě. Nemá valnou cenu pokoušet se na jejich přesvědčení něco měnit, ale víme své: těžší to máme my. Z milionu důvodů. A dnes bych se, na tomto blogu již opakovaně, rád pozastavil nad problematikou holení.

Proč, ptám se já, nám ukazují televizní reklamy holení jako nejlepší okamžik dne jakéhokoliv muže? Muži si v nich před zrcadlem chvíli mnou strniště, pak se začnou holit, tváří se při tom jako kříženec Indiana Jonese a Krokodýla Dundeeho a představují si, že skáčou z letadla, ještě ve vzduchu zvládnou sexuálně zplundrovat družstvo švédských roztleskávaček, dopadnou na fotbalový stadión, kde probíhá finále Ligy mistrů, odepnou si padák, dají rozhodující gól a znovu se začnou zaobírat švédskými roztleskávačkami.

Ve skutečnosti to tak není. Na základě vlastních zkušeností jsem dal dohromady realistický záznam toho, jak se holí běžný mladý muž. Zejména takový, který si v poslední době přivykl holit se jednou za dva týdny.

Fáze Chewbacca. Po bedlivém a dlouhodobém soustředění dokážete v mém hlavovém porostu identifikovat oči. Beru do ruky holicí nástroj a sbírám odvahu.

Fáze Zach Galifianakis. Obličej již získává relativně lidské kontury a i kdybych v této fázi byl nucen s holením přestat a jít řekněme na finanční úřad, tak existuje poměrně reálná šance, že mě vyděšený dav nenechá vyvézt z města na kládě, obaleného kolomazí a peřím.

Fáze Sever proti Jihu. Vousů je méně, tváře začínají být viditelné. Když by to takhle zůstalo, tak už nikdo nemůže říct ani slovo námitek. Ale jedeme dál!

Fáze Paul Teutul. Hladké tváře. Hladká brada. Hladký krk. Vousy jen pod nosem a pak co nejhlouběji směrem dolů. Kdybych žil na venkově na americkém Jihu, přejížděl jeleny čtyřkolkou a moji rodiče měli za svobodna stejné příjmení, pravděpodobně bych si momentálně spokojeně říkal, že je hotovo. Ale není!

Fáze Earl. Rád bych si nechal slušivý knír, ale protože nic jako slušivý knír neexistuje, tak je potřeba nemilosrdně pokračovat. Pokud tedy nechci vypadat jako příslušník sociální skupiny, které se tak mile říká White trash.

Fáze Berlínský bunkr. Celý holicí proces nezadržitelně směřuje k tomuto bodu. Vždy se znovu sám sebe ptám, zda bych měl odvahu s něčím takovým pod nosem vylézt na ulici. A sám si i odpovídám: Neměl. Natožpak abych se pokoušel dobýt svět. Takže v holení raději pokračuji. A zároveň oceňuji důslednou sebereflexi, kterou patrně pan Adolf vyvodil z poznámek módní policie v dubnovém vydání časopisu Signal roku 1945.

Fáze Mugabe. Na konci věty je tečka, na konci holení je čárka. Tedy, těsně před koncem. Teď už stačí jen pár vteřin a je hotovo. Čisto. Jsem nový člověk, na tváři ani vous.

Máte pravdu, takhle v psané podobě je to trochu nepřehledné. S touto námitkou jsem ovšem předem počítal, a proto jsem sestavil i časosběrnou fotodokumentaci.

vousy

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové obrázky a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

21 thoughts on “To mi nejde pod vousy

 1. zmámeně dodávám: máme to těžší! Víš o kolik procent tělesného povrchu si sakra holíme my? A o frekvenci 1 x 14 dnů si přitom můžeme nechat jen zdát, pokud se nechceme stát členky batikovaného klubu Květy Fialové nebo přátel nejmenovaných vodních savců?!

 2. Psice – jo! Ale fotodokumentaci asi nedodáme, co?! ;-)

 3. Psice má pravdu, jednou za čtrnáct dní si holím tak akorát prsa!

 4. Ty se neholíš systematicky zleva doprava, jako my všichni?

 5. Lobo: dám ti svůj recept, jednou za 14 dní zkontroluji, jestli je střihací strojek nastaven na délku 1, pak to sjedu od hlavy k patě (kecám, prsa, záda, břicho a nohy vynechávám, beru to jen tam, kde se mi dělají drady) a když mě někdo prudí, že to není do hladka (třeba Drahá) odbydu ji, že se mi rozbil mulčovač. Když si zvykneš, že si tě lidi pletou s Bruš Vyližem, tak je to v poho.

 6. psice: tak schválně, kolik?
  Bosorka: obdobné příběhy jsou bez fotodokumentace neprůkazné!
  MB: jen jestli si tady z nás neděláš kozy:-)
  P~O: nikoliv, to by bylo falešné a prázdné!
  extláča: kdepak Bruce, i nejbližší přátelé si mne často pletou s Ronem Perlmanem, a to je jiná liga:-)

 7. Dělám si tak trošku kozy, no. A prosimtě, na tý poslední fotce-není to náhodou Just-in Beaver?

 8. Vidím, že mám co dohánět. Já se při holení dostávám ze stádia Fidel Castro přes stádium Jan Ruml, Rumcajs, Rumburak, Zbyněk Merunka až ke stádiu „hladce oholen – dobře naladěn – krajně nebezpečný.“

 9. MB: je to on! a zdá se mi, že strká nos do cizích věcí!
  Desperádo: krajně nebezpečný komu? a čím?

 10. lobo: pokud vycházím z predikce, že lidský obličej zabírá 5% lidského povrchu, viděla bych to u žen okolo 60%, přičemž nejstřeženější zóny 1 a 2 je nutno proklestit co tři dny. Ale záleží na konkrétních rozlohách, třeba percentuální poměr zarostlých koz ke zbytku holé mekbílové se neodvážím takhle na dálku vůbec odhadovat!

 11. zdá se to být paradoxní, ale právě ti, kteří podle mého nejvíce strkali noc do cizích věcí (jmenovitě například obrázky číslo 6 a 7) jsou vzhledem ke své historické roli natolik asexuální, že by se o nich dalo s úspěchem pochybovat, že by kdy byli bývali strkali nos do cizích věcí (tedy pokud z této množiny cizích věcí vyloučím Evu Braunovou)

 12. Lobo: Pravda je, že sebechvály není nikdy dost a realisticky se zhodnotit je uměním gentlemana. Proto vždy když vyrazím do ulic s čerstvě hladkými tvářemi, mají obyvatelky nedalekého dívčího internátu zákaz vycházení, ženy cudně klopí zraky, jejich manželové krotí svoji zlost, mladíci, kteří touží být jako já, mě zvou na panáky….

 13. extláča: to je nebývale filozofické zamyšlení, s nímž nebývale souhlasím:-) i když… je Hitler asexuálnější než Chewbacca?
  Desperádo: zkrátka bič a rychle pryč!

 14. Lobo: Ano, pokoušel jsem se svému britskému lektorovi vysvětlit význam rčení „bitch and preach,“ leč nezdařilo se.

 15. Desperádo: bitch and preach, to už zní hodně multikulturně:-)

 16. Musím dát za pravdu extláčovi – již asi 5 let používám strojek na vlasy a porost je zkrácen asi tak během dvou minut a výsledkem je moderní strniště špičkového managera přesně tak, jak nám implikují reklamy:-)

 17. extláča: Mugabe si klidně může být asexuální, nicméně nouzi o předpokládám, že nebude mít nouzi o dostatek ochotných, vyhládlých či vystrašených služebnic až sex. otrokyň. I kdyby se neholil vůbec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>