Trable s velkým černým ptákem

Navíc pořádně napumpovaným

Současné kruté holomrazy, kdy rtuť v našem lihovém teploměru (asi jste nepředpokládali, že můžu mít nějaký jiný, že) klesá až k hodnotám mínus čtyř stupňů pod nulou, probudily ve mně i v F. vlnu solidarity. Zamyšleně jsme z okna sledovali příslušníky zpěvného ptactva, jak se jim bortí křidélka pod vahou námrazy, a rozhodli jsme se  ráznému kroku:

Do našeho zahradního krmítka opět nasypeme těm opeřeným nebožákům nějaké to zobání. Ano, dobře si pamatujeme, jaká jatka to způsobilo minule. Ale třeba se zlý krahujec již odstěhoval a protentokrát se vše objede bez výjimečných událostí, říkali jsme si. Ovšem naše naděje byla lichá jak třetí slovo z názvu toho známého filmu s Budem Spencerem a Terence Hillem.

Nejdřív to šlo hladce: F. vsypala do krmítka speciální gurmánskou směs ptačího zobu. Trvalo přesně tři minuty, než přilétla obligátní průzkumná sýkorka. Stejně jako minule uznale pokývala hlavou a letěla pro zbytek rodu. V mezičase se dostavil i brhlík, nebo někdo brhlíkovi mimořádně podobný. Šlo však o brhlíka duševně spíše pomalejšího, neb kolem nasypaného zrní jen poskakoval a zjevně neměl nejmenší ponětí, co by s ním měl dělat.

A pak se to stalo. V zorném poli se objevil kos, takový ostrý a šlachovitý chlapík se studeným pohledem v oku. Bez velkých okolků vlétl do krmítka, zjevně ho prohlásil za svoje teritorium a začal zobat. V duchu jsme tedy náš plán prohlásili za úspěšný a začali se věnovat denní rutině. Mohlo být třeba půl desáté dopoledne.

Když jsem si šel připravit oběd, letmo jsem směrem ke krmítku koukl. Kos v něm stále pilně úřadoval. Měl jsem radost, že mu chutná, a dál jsem mu nevěnoval pozornost. Když pak padla tma a já zatahoval rolety, provedl jsem vizuální kontrolu zahrady ještě jednou. A ano, hádáte správně, kos byl na svém místě. I přes okenní sklo jsem slyšel, jak těžce oddechuje, ale jinak se zdál být plný odhodlání a dobré nálady (a semínek, pochopitelně). Navíc se mi zdálo, že oproti dopoledni poněkud nabral na objemu, ale mohl to být zrakový klam, způsobený lomem vzduchu nad zahradou.

Přiznám, že když jsem dnes ráno rolety vytahoval, byl jsem lehce zvědavý. Bude již kos na místě? Nebo v krmítku dokonce přenocoval? Ať tak či tak, zachmuřený opeřenec již (nebo ještě) v krmítku byl. Už nezobal, jen nehybně stál. A byl zhruba trojnásobný než předchozího dne. Svou vahou vychyloval krmítko doleva a vůbec tak nějak připomínal toho černého ptáka z Angry Birds.

kosDoufáme, že nevybouchne.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové obrázky a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 thoughts on “Trable s velkým černým ptákem

 1. Přišel čas zavěsit velké tučné lojové koule!

 2. F. Uvědomuješ si, jak vám ten explodující lůj s peřím zacáká okna?

 3. F. + psice: nevím, jestli vás to zajímá, ale poslední vizuální kontrola odhalila, že krmítko je plné semene a výkalů!
  Quanti: minimálně za dnešek!

 4. Pokud bylo krmítko plné semene, pak je otázkou, co tam onen pták dělal. A ne, nechci to vědět.

 5. Desperádo: to jsou velká a odvěká tajemství přírody!

 6. F: myslíš Lobovy tučné lojové koule ?

 7. extláča: pochopitelně, sýkorky je milují!
  Ivusch: díky za nabídku, ale my raději králíka:-)

 8. mít doma velkého černého ptáka… no abys nezplakal…..

 9. baryk: proč bych měl zaplakat, ta bavlna se sama nesklidí:-)

 10. F. nevím o co jde, ale já už jsem takový skokan roku…. :-)

 11. Desperado: Plete se mi Dalimil a Desperado. Ne moji vinou!

 12. Tak králíčka hezky upečeme a klidně i půjčíme :D Ale vrátit v nezměněném stavu, prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>