Týden bez kávy

Dlouho to nevydrželo

Jsem kromě jiného znám jako autor mnoha zlepšováků, debilních slovních hříček a přísloví, jejichž moudrost pravděpodobně objeví a náležitě ocení až následující generace (maně mě napadá například velmi slavné, ale málo se uchytivší „Člověk nepotřebuje spát, potřebuje jen mít se kde osprchovat!“). Ve své neodbytné touze vtělovat svět do krátkých a výstižných poučení jsem chtěl nějak zvěčnit i roli kávy v evolučním procesu – ale pak jsem řetězcem asociací dospěl k něčemu jinému.

K testu sebe sama. Říkal jsem si: Jestlipak dokážu, čistě z výzkumných účelů, vydržet týden bez kávy?

Zde bych rád podotkl, že běžně piju 1-2 šálky denně. Tedy nic moc, bráno celonárodním průměrem. Ale na druhou stranu mi kafe opravdu chutná a s ohledem na různé faktory, pravidelně mi narušující spánek, i pomáhá přežít.

Předsevzetí jsem si dal v neděli v podvečer. Ale to jsem nemohl tušit, že pondělí mi začne už ve 4:40, kdy se Horst i Trudi probudili a svorně odmítali znovu usnout… Jen díky tomu, že jsem sám na sebe přísný, abych nezvlčil, jsem dokázal předsevzetí porušit až v pondělí ve 14:03. A bylo to krásné. Znovu musím opakovat, že slabá vůle je moje silná stránka.

(Moment, vlastně koukám, že toto bude první letošní příspěvek zde, tak snad ještě malou silvestrovskou rekapitulaci: Já, F., Petzka, Evžen Huml, kamarád-sklář, bratr Jenda a jeho dívka. Čtyři relativně brzo usnuvší a navzdory ohňostroji tvrdě spící děti. Sud piva a sud guláše. Domácí uzené. Bublinky z Champagne i z Čejkovic. Drobných pochutin nepočítaně. Vše statečně zlikvidováno; já zlikvidován ve čtyři ráno.)

Teď mě napadá: Kocovina není psina!

A vidíte, jsme zpátky u debilních slovních hříček. Já vám to říkal.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

23 thoughts on “Týden bez kávy

 1. Ačkoli stále nejsem vlastníkem živoucích (vlastních) rušičů kvalitního spánku, je mi třeba dobré kávy každý den (ačkoli někdy musím vzít za vděk i tragickou chcánkou z automatu s alespoň stopovou známkou kofeinu, fuj). A tak Tvé odhodlání k vynechání toho nápoje v denním rozvrhu považuji za naprosto obdivuhodné. Této oběti zdá se nebudu schopna asi nikdy, páč to by mě vopravdicky zabilo…

 2. Nejslavnějším lobovským příslovím je ovšem „Neo na Václaváku!“ Jinak ten tvůj příspěvek nebyl právě věrojatný, F. na svém blogu popisuje zcela jiný průběh silvestrovských oslav!

 3. MB: je ovšem důležité vybrat si, který zdroj je důvěryhodnější:-)

 4. vidím, že s kávou si na tom jako se sexem ! :-)

 5. baryk: kdepak, kávu mám rád malou černou:-)
  Pixie: nenech se strhnout, je to nesmysl!

 6. Týden bez kávy? Pán je masochista? Já mám rekord 2 dny a abstinenční příznaky bych nepřál snad ani slávistovi :) )

 7. MB: Je zjevné, že můj poslední zápisek vnesl do života čtenářů velké zmatení. Budu se muset nad sebou a svým psaním hluboce zamyslet (na horách s Horstem jsem byla od 2. – 6. ledna).

 8. Tak já už to kdysi zkoušela a myslím, že mi to nečinilo ani moc potíží. Spíš by mě zajímalo, jestli bych to zvládla znovu nebo jestli už jsem závislá.

 9. Já se zbavil ošklivého návyku pít kafe z automatů (koneckonců, tady na venkově nic takového ani vlastněn není, takže abstinence je snadná), postupně jsem si navykl pít si svoje čerstvě umleté, alespoň trochu kvalitní kafe. čili, to když doma dojde, náhrada standart směsí nepřichází v úvahu a než se mi podaří dostat se do Plzně pro slušné kafe, mám vynucenou abstinenci třeba i týden!!!

 10. předně bych se z hlediska EU směrnic přikláněla k úplnému zákazu označení „káva z automatu“. Neviděla jsem ještě jediného jednorukého banditu, který by nevyráběl něco jiného, než horkou vodu ochucenou amoniakovou hnědí a násypku sójové mouky místo mléka. Za druhé mi připadají taková předsevzetí jako životní hazard; piju taky 1 až 2 kávy za den, ale bez nich by se zvrátil můj nízký tlak do záporných hodnot…

 11. a teď jedna filosofická: mohu si během týdne bez kávy dát kávu bez kofeinu? předpokládám, že ano, neb jsem si právě jednu dal – právě předávkování kofeinem totiž za tím mým původním rozhodnutím stálo…

 12. Hlášku „slabá vůle je moje silná stránka“ bych si s dovolením taky dovolila používat, ta je tak nějak přesná :-)
  Vydržela jsem obdobně dlouhou dobu jako Ty bez kafe – bez čokolády… ;-)

 13. nominek: ta hláška je volně k dispozici, stejně jako její ekvivalent, tvrdící, že silná vůle je moje slabá stránka:-)

 14. káva bez kofeinu je jako turek bez lógru! za mne si ji dát můžeš,pokud budeš chtít argumentaci zocelit, můžu se mrknout po ňákym judikátu!

 15. Jistá exkolegyně používala tuto variantu okřídlené hlášky: „Mám silně vyvinutou slabou vůli.“ Na její postavě to bylo, zcela ne překvapivě, vidět na dálku.

 16. týden bez kávy ? ale jistě, hlavně když si můžu píchat kofein nitrožilně …
  ses zbláznil sado maso chisto ?

 17. MB: jak říká známé právnické přísloví – nemusí se nudy bát, kdo si hledá judikát!
  Desperádo: pokud má kolegyně talent pro debilní slovní hříčky, měla by si rovněž založit blog!
  extláča: na oltář vědy je nutno přinášet oběti…

 18. Ach káva. Co cigarety? I s něčím podobným zápalu plic to zkouším… Obdivuji každého, kdo má vůli pevnou aspoň jako oplatku… Má se drolí na prach jen nad ní zauvažuju!

 19. Pingback: Skeč švadlenkovský | Quanti blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>