Velká televizní anabáze

Se šťastným koncem

Po všechna ta léta, co jsme s F. spolu, jsme nikdy neměli televizi. A já jí neměl už spoustu let před tím (poslední výskyt televize v mé blízkosti byl zaznamenán v tzv. Fázi prvního vršovického holobytu, kdy nám na skříni trůnila stařičká černobílá merkurka. Vždy jsme ji zapnuli jen na fotbal, a po deseti minutách sledování obrazu plného duchů jsme ji raději vypnuli a šli jsme na pivo). Prostě se televize s mým životním stylem a světonázorem neslučuje.

Ale lidi říkali, že punk je jinde… Že prý až budeme mít děti, poznáme, jak je televize užitečná. Děti máme a poznání nepřichází. Horst si zkušeně hledá videa na youtube a všichni jsme spokojeni. Pravda, někdy se prokliká třeba na dokument o operacích tračníku, ale pohled na laparoskopii je pro dítě podle mne pořád ještě míň škodlivý než třeba pohled na pokémony.

Nicméně před pár dny jsme se s F. rozhodli, že nějakou decentní televizi opravdu koupíme. Důvod byl jediný: Pohodlnost. Postahované filmy a seriály totiž doposud sledujeme na počítači, sedíce na exkuchyňských židlích u pracovního stolu, a hladina komfortu takového řešení není vysoká. I řekli jsme si: Koupíme televizi, disk s filmy připojíme k ní a budeme koukat na hezký velký obraz, hezky z gauče. A kdo ví, třeba si někdy něco najdeme i v nabídce základních kanálů…

Různí lidé nám to vymlouvali. Že ať si koupíme radši lepší monitor k PC (bude to levnější, pokoukání bude lepší, hladina komfortu zůstane stejná) nebo projektor (bude to dražší, pokoukání bude horší, hladina komfortu bude o něco lepší). Ale vytrvali jsme a kamarád Kišan, kápo z velkého elektrořetězce, nám před pár dny jeden vyspělý technologický výtvor osobně přivezl.

Při zapojení a ladění se dostavilo krátkodobé rozladění: Pokojová anténa nebyla s to najít jediný kanál. Vrátili jsme ji a vyměnili za jiný typ. Stejný výsledek. Má ale cenu kupovat a montovat střešní anténu, popřípadě satelit? Zejména v případě, že nesnáším český dabing, české zpravodajství mě přivádí do stavů amoku, sportovní přenosy mě zas až tak nezajímají, zkrátka a dobře když o televizní produkci opravdu nestojím?

A pak řekla F. kouzelnou větu: „Hele, mně to vysílání taky fakt nechybí. Kašleme na anténu, ne?“ A mně se ulevilo. Máme krásnou televizi. Před ultrapohodlným gaučem. A na disk přibývají a přibývat budou krásné věci, které už budeme sledovat ve Full HD.

Top Gear. Game of Thrones. Suits.  A zanedlouho nové řady Dextera,  Last Man Standing nebo Sons of Anarchy. A když už jsme u toho, má podle vás cenu obstarat si první řadu Hell on Wheels?

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Velká televizní anabáze

 1. O nutnosti nemít NIKDY televizi mě každý měsíc přesvědčí návštěva rodičů, kde netvora pěstují a oprašují (a Žmur coby dítě ze sociálně slabé rodiny bez tv tam fascinovaně sedí na koberci několik centimetrů před obrazovkou a pohlcuje do sebe pindy Jiřího Krampola..)

  Punk je sledovat filmy na širokoúhlém hd notebooku přímo v posteli, po závěrečných titulcích se stačí překulit…pravda, uvažovali jsme jeden čas i o projektoru s možností zapolštářovat se a dívat se přímo na strop, ale vleže se hůř jí a pije, když to divák nemá nacvičené.

 2. právě, vždycky při návštěvě rodičů se přesvědčím, že to opravdu nedávám – většinou jsem přítomen v době hlavní zpravodajské relace a je to peklo:-)

 3. bingo, tuhle variantu provozuju už 7 let …. a kupu CD s pohádkama pro následníky trůnu

 4. život bez oh,ms,pga,lm,hms,me,tdf a jiných musí být zoufale smutný…

 5. extláča: rád vidím, že je nás mnoho!
  baryk: život s tím vším, co jsi napsal, musí být zoufale prázdný:-)

 6. Jsem rád, že nejsem sám – nám visí velká LCD televize v ložnici, ovšem je k ní připojen pouze PC,na anténu nemám chuť…
  (ty zkratky pána baryka, to je co? Nějaké nové pořady na Nově, telenovely či překrásné seriály?)
  Mimochodem, vlastnictví přijímače zavazuje platit televizní poplatky, víš o tom?

 7. Základ je, mít pracovní stůl s počítačem v rohu místnosti, kde se spí tak, že pouhým pootočením monitoru se tento stane pohodlně viditelný z postele i křesla. (dávám +1 všem předřečníkům a jejich zkušenostem s interakcí potomků a televize u prarodičů)

 8. Já teda TV vlastním a nepozoruju na sobě nějaké poškození, ale kdo ví, že…
  nicméně, také bych jí klidně vyměnil ta projektor, to je prostě nejvíc…..

 9. sejra: ty zkratky budou inicály hrdinů jeho oblíbených venezuelských telenovel:-) a o té povinnosti samozřejmě vím a postavím se k tomu náležitým způsobem:-)
  PavelB: mít monitor v místnosti, kde se spí, není úplně komfortní – třeba když jeden z obyvatelů chce spát a druhý chce do tří do rána něco hrát:-)
  Kišan: a jak bys váš podnik nazval – fastfood nejste, ne? :-)
  dalimil: ale jak jsem tu tématiku studoval, tak pokud chceš něco, co moc nehlučí a funguje i mimo absolutní tmu, tak by sis na to měl pořídit další hypotéku…

 10. To už jsou ty radosti manžela/otce:
  - když si chce manželka/kojenec do tří do rána hrát
  - když se chce manželka/kojenec do tří do rána bavit
  - když manželku/kojence do tří do rána bolí zuby

 11. Rovněž jsem televizi cca 3/4 roku neměl a společnost mi dělaly stažené filmy či filmy na DVD, což později vyústilo k tomu, že poté, co jsem se opět stal uživatelem TV, jsem v jejím užívání mnohem střídmější – kupříkladu už více než 2 roky systematicky vynechávám zpravodajství, a to všechny pořady tohoto typu včetně Otázek Václava Hlodavce, Střepin, 168 hodin atd. a sleduji pouze programy pro odreagování. Žádného poškození se mi neudálo, tudíž i zde je nutno hodnotit vlastnictví / nevlastnictví TV hodně individualisticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>